stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

quote:
Originally posted by mendi

am incercat si eu testul de ovulatie, tip banda....in a 14 zi am a doua liniuta slab conturata.....am inteles din prospect ca doar daca e rosie inseamna ca vei fi fertila....daca niciodata nu e rosie, inseamna ca nu voi ramane niciodata???:))) cine a mai folosit teste de astea cu succes?????
ceva noutati???:) ceva reusite????
eu am luat 5 zile closty.... nu simt nici o schimbare.... si trebuia sa ma duc la echo in ziua a 10 si doctora a plecat din oras....ceva personal....oare are ceva ca nu ma vazut in a 10 zi???
Sper ca nu mi se fac chisturi:)
hai ca va las... va pup si o zi frumoasa in continuare fetelor...




mendi, iubito, luna trecuta cu closti si cu test pozitiv de ovulatie nu am ramas , luna asta fara tratament si cu teste de ovulatie negative (linia a fost f. putin roz) am ramas. Nu sunt prea concludente, asa ca nu-ti face probleme.


Felicia, 5+

http://bd.lilypie.com/IQ5Bp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mendi spune:

mersi mult de incurajari Felicia20....
imi cad bine, sunt daramata ca nu raman...si candva asa usor ramaneam,poate intru in menopauza ca vreau canu>>..:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, cu o lamurire...
Eu sunt in a doua luna de stimulare cu clomifen, luna trecuta am reactionat foarte ok, aveam foliculi mari de tot, asta in conditiile in care eu la ciclu natural nu ovulez. Acum am inceput din nou monitorizarea, dupa stimulare, si de data asta abia daca se vede cate un folicul destul de micut, pe fiecare parte.
I s-a mai intamplat cuiva asa ceva?!?!? Sa nu isi faca efectul clomifenul in a doua luna?!?!?
Multumesc!

http://tt.lilypie.com/5Pb3p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

etelor o sa va povestesc ceva incredibil cand o sa am timp mai mult. Tot ce va pot spune ca am reusit sa am doua liniute cand nici nu ma asteptam.
Si hai ca daca tot m-am apucat o sa va spun pana la capat cu toate ca mi-e somn. Deci lina asta in z 14 de CM am fost sa fac o eco transvaginala Doctorul nu mi-a dat nici o sansa luna asta avand un folicul de 5 mm si endometru 8 repet z 14. Apoi mi-am scos o masea linistita ca nu pot ramane luna asta am luat si antibiotic, am prestat de data asta de placere dar dupa partida asta fiind in luna 19CM am stat putin mai mult cu perna sub fund ca sa aut nici eu nu stiam ce insa daca asa faceam pana acum am facut si acum. Si srpriza dupa 7 zile m-a insemnat Eu crezand ca e CM mi-am pus tampoane A doua zi vad ca nu s-a patat prea mult tamponul asta in z 25 Mai aveam un antibiotic de luat si ma luminez la minte, dand fuguta la farmacie sa iau un test L-am facut Cand am vazut II liniute nu credeam n-aveam nici o seansa Sotul meu ma intreba daca poate da erori testele In fine a doua zi pe 24 06 am inplinit 33 ani deci in luna in care te nasti am inteles ca este mai ferila decat de obicei Ce paradox. Deci cadoul a fost pe masura asteptarilor Am mai luat un test sa ma conving asa era II liniute. Am fost la dr. mi-a dat utrogestan Deci in concluzie luna asta nu am fost stresata successss

PS Luna asta trebuia sa incep tratamentul cu clomifen Asteptam sa vina CM2 ani nu am ramas cred ca numai din cauza dorintei prea mari de a ramane

Elena

aspiranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ella, felicitari, sa dea DD sa fie bine!

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

ella dar nu cumva sunt probleme daca ai luat antibiotic?






aspiranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

dupa ce am citit acest subiect sunt tot mai convinsa ca si eu am nevoie de stimulare
mi-am facut mult timp teste de ovulatie dar degeaba, mi-am luat si testul acela pe baza de saliva maybebaby dar degeaba, am inteles ca este singurul care da rezultate bune
pe 13 cand merg la medic poate aflu ceva
merge cineva la dr vladareanu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

quote:
Originally posted by dma2007

ella dar nu cumva sunt probleme daca ai luat antibiotic?






aspiranta




Sper sa nu fie probleme Am intors internetul pe toate partile Am citit ca zigotul este puternic protejat in primele 2 saptamani pana la nidare Doctorul nu a zis nimic doar sa nu mai iau nici o pastila O cunostinta de-a mea a ramas la fel fara sa stie si la fel se intamplase numai ca ea luase 7 zile antibiotic Eu doar 4zAm uitat sa va zic ovulatia a fost a 19 zi de la prima zi de CM.

Elena

graviduta 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

depinde f mult de tipul de antibiotic
f periculoase sunt cele din clasa penicilinelor
trebuie sa intrebi f serios medicul
sarcina usoara si un bebe sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Asta pentru fetele care au patit la fel
Eu am luat claritromicina care face parte din clasa B si mi-am anuntat si doctorul.


Antibiotice si antivirale permise in sarcina (aparent fara risc): penicilina, ampicilina, augmentin, eritromicina,clindamicina, fosfomicina, nitrofurantoin (asta nu in ultimul trimestru, in rest e ok), etambutol, rifabutin, amfotericina B, zanamivir, acyclovir, valacyclovir, famcyclovir, didanosina, tenofovir, nelfinavir, saquinqvir, ritonavir.
Utilizare prudenta (de regula cu beneficiu mai mare decat risc): tienam, claritromicina, telitromicina, vancomicina, teicoplanina, rifampicina, hidrazida, pirazinamida, metronidazol, fluconazol, itraconazol, caspofungin, albendazol, dapsona, pirimetamina, chinidina, clorochina, gancyclovir, valgancyclovir, meflochina, amantadina, oseltamivir, amprenavir, lopinavir, indinavir, nevirapin, efavirenz, lamivudina, zidovudina, stavudina, abacavir, zalcitabina.
De evitat (risc probabil, uneori beneficiu mai mare ca riscul): aminoglicozide (gentamicina, amikacina, tobramicina ets), chinolome (ciprofloxacin, ofloxacin, moxifloxacin, acid nalidixic etc ), cloramfenicol, tetraciclina, doxiciclina,voriconazol, etionamida.
Interzise (risc evident de malformatii): cotrimoxazol , ribavirina, chinina, clofazimina, cicloserina.

Elena

5 saptamani

Mergi la inceput