Ciclu foarte redus cantitativ

Ciclu foarte redus cantitativ | Autor: elliy

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa va intreb si pe voi despre o problema a mea care ma framanta, in ideea ca mai sunt printre voi fete care se confrunta cu aceeasi situatie.De aproximativ 2 ani ciclul menstrual este foarte redus cantitativ.Practic este in prima zi, dar nu abundent, putin in ziua a doua si apoi inca 2-3 zile niste scurgeri maronii.Mie mi se pare foarte putin si ma gandesc ce ar putea fi?
Cand am intrebat doctorii acestia mi-au raspuns fugitiv fara a ma intreba amanunte, ca nu are importanta cantitatea..dar am dubii mai ales ca de ceva timp astept sa raman gravida si nu se intampla.
De venit vine in fiecare luna la 25-28 de zile.
Voi ce spuneti? Ce ar putea fi?
Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna, Elliy!
Si eu am aceeasi problema... nu mi-am facut griji pana cand am inceput si noi sa "muncim" in scop de bebe...Nu am alfat nici eu prea multe raspunsuri, cert este ca, atunci cand faceam stimulare, cantitatea era mult mai mare... Probabil ca endometrul este fff subtire, si nu avem ce elimina... asta insemnand ca nu prea sunt sanse ca ovulul sa nideze....

Poze1Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Draga elliy de ce nu mergi tu la un medic obstretic-ginecolog care sa-ti dea sa faci un set de analize hormonale ca ar putea fi ceva dereglari. La ce medic mergi si ce diagnostic ai primit?
Te
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si mie mi s-a intampat mai multe luni la rand, dar nu e o problema, poate fi din mai multe cauze..poate ai luat candva anticonceptionale sau alte produse pe baza de hormoni, stimulente ale ovulatiei
si ar putea fi doar o reactie a medicamentelor


26 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

interesant subiect, si eu m-am confruntat cu problema asta. am citit mai demult ca poate fi un prim semn ca te apropii de menopauza, dar nu neparat implica probleme de fertilitate. la mine endometrul a fost ok, crestea frumos de fiecare data, cu ovulele aveam probleme, putine si de proasta calitate. dar nici asa proaste n-au fost, pana la urma unul tot a fost bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Si eu am pb asta. Mie mi-a spus o dr ca nu e grav deoarece endometrul e bun. Eu am ajuns la concluzia ca endometrul se reface mai greu si menstruatia este surplusul de endometru. Asta e concluzia mea dar nu stiu dc e corecta. Eu de cand iau Maca parca am mai multa cantitate de menstruatie (da si alte efecte pozitive: ovulatiei, lubrefiere vaginala, libidou, regleaza toti hormonii inclusiv cei tiroidieni).
Atata timp cat endometrul e bun si vine la timp menstruatia nu e o problema.

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki cu aceeasi problema ma confrunt si eu.as fi vrut sa iau si eu Maca(am luat acum un an si m-am simtit foarte bine de la ea), dar nu stiu daca are contraindicatii cand incerci sa faci un bebe.inca nu am ajuns la un medic ginecolog ca sa-l intreb daca pot lua Maca in plina perioda de procreere.

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elliy spune:

Dar maca ce contine?
Eu parca stiam ca e buna si pentru marirea fertilitatii.
O sa vreau sa incerc si eu dar m-am gandit sa intreb un medic inainte.
Eu am mai citit odata in Formula As ca pentru problema asta este bun ceaiul de angelica. A incercat cineva? Eu stiu ca nu am gasit atunci la plafar si apoi nu am mai cautat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa. Elliy Cititi aici: http://www.innovatics.ro/ro/index.php?page=maca

Este f indicata dc vrei sa ramai insarcinata. Creste fertilitatea si chiar ajuta la fixarea viitorului embrion. Nu are contraindicatii. Dc luati sa luati Maca de la Inovatics care se gaseste in plafare dar si la farmaciile Sensi Blue (aprox 400000 lei vechi 100capsule si se iau 3/zi). Sa nu luati de la o alta firma (romaneasca) deoarece este mult mai slaba. Eu v-o recomand cu cea mai mare incredere.Vb o fata pe forum ca a luat pt cresterea endometrului si a dat rezultate. Alte fete spun ca ajuta chiar la slabire (dupa o per mai mare de tratam). La mine s-a obs o imbunatatire in pb mea cu hipotiroidia.
La barbati e f f buna ! Imbunatateste spermatogeneza (cantitate , nr de gigei).
Elliy dr nu au incredere in naturiste deobicei si iti va da tratament alopat (de ob se da progesteron pt asta).

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki merci mult pentru raspuns si link
anul trecut pe acestea de la innovactis le-am luat si chiar am simtit ca-mi fac bine.merci mult

Mcrissa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!

elliy, de la angelica (cea pentru pb de fertilitate este angelica chinezeasca: Angelica sinensis (Dang gui in chineza) se foloseste radacina si eu m as mira sa existe in ceaiuri la plafar!!! exista sub forma de capsule sau tablete in mod normal, sau natural: ca o radacina la magazinele chinezesti!!!

Am gasit aici ceva interesant despre pb menstruale si Angelica sinensis, poate va e de ajutor:
http://www.soothe.ca/menstrualero.htm

Maca nu are nici o contraindicatie: in plus nu e un hormon, e un stimulat pentru hormoni.

la toate!!!!

Mergi la inceput