ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

ZISA_CARMEN i-mi pare rau pentru FIV-urile nereusite si felicitari pentru faptul ca ai reusit sa treci peste toate problemele. I-mi place si deviza ta: mereu optimista! Asa sa ramai pentru ca ai vazut se poate si la o varsta mai inaintata! Cand am facut laparo era o femeie in salon in varsta de 41 ani, insarcinata intr-o luna. Spunea ca e al treilea FIV si din fericire reusit, dar era pe tratament cu niste perfuzii in brate, nu stiu pentru ce. Era fericita si spunea ca e prima ei sarcina, i-ti dai seama? Facuse vreo 17 ISA nereusite, la vreo doua din ele avusese valori la beta asemanatoare cu ale tale, dar tot nereusite. I-ti dai seama ce forta a putut avea acea femeie in perseverenta ei si ce optimista a fost, de a mers orbeste pina a reusit in final? Deceea cred ca mai depinde si de noi, cat de mult ne dorim sa ne implinim acest vis. Mult noroc i-ti doresc si mergi inainte cu tratamentul naturist, pentru ca am auzit, poate face minuni!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Ioana multumesc mult pentru urari si incurajari!
Intr-adevar, depinde mult de noi sa reusim sa ne implinim visul ... insa mai sunt si alti factori la care trebuie sa ne gandim, de exemplu cel financiar. Nu putem neglija acest aspect, uneori trebuie sa stim cand sa ne oprim. Era cineva pe forum la un moment dat, care facuse 10 FIV-uri ( toate nereusite ). Mai grav e atunci cand se recurge la credite pentru astfel de tratamente, care nu sunt deloc ieftine. Si cand ajungi sa muncesti numai pentru a-ti achita creditele, cu atat sunt mai greu de suportat esecurile.
Sigur, noi trebuie sa ne concentram pe exemplele pozitive, dar nu trebuie sa le ignoram nici pe celelalte.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Poate ca aveti dreptate sa va temeti de Diphereline. La urma urmei este un medicament relativ nou si actioneaza direct asupra hipofizei. Dar eu, deocamdata, ma bucur enorm ca s-a inventat. Maine fac a treia injectie, din cele 4 recomandate. In martie am facut laparoscopie, dr a curatat cat a putut, adica ovare, trompe, vezica, etc. Dar mai am inca endometrioza pe intestine, uretere si rinichi.
Dr mi-a zis imediat ca nu-si imagineaza cum suportam durerile si ca unica sansa de a avea un bb este FIV. E drept ca la inceputul trat cu diphereline am avut mai multe efecte secundare, acum mai am "doar" bufeuri, dar sper din tot sufletul ca medicamentul asta sa incetineasca endometrioza.
M-am gandit si eu ca, la un mom dat, peste ani, s-ar putea sa constat diverse efecte negative, dar acum nu am de ales.


...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

ZisaCami ai perfecta dreptate, mi se pare chiar absurd sa faci 10 FIV-uri unul dupa altul, toate esecuri! Miliardar sa fii si tot e absolut dezastruos, in primul rand psihic si in al doilea rand material. Daca sunt atatea esecuri, unica solutie e adoptia si poate mai tarziu se va inventa un alt medicment miraculos, care sa redea speranta de a avea proopriul copil. La cum avanseaza medicina in ziua de azi, cred ca peste 10 ani, va fi mult mai usor sa faci un copil, datorita medicatiei si investigatiilor in continua dezvoltare. Nu credeti? Eu astfel gandesc, pentru ca nu pot concepe ideea, ca nu voi avea vreodata propiul meu puiut! Poate ca sunt exagerat de optimista, poate simt eu ca asa va fi, sau pur si simplu asa vreau sa cred ca va fi!! Voi puteti sa va imaginati viitorul cum doriti, dar eu una, nu vreau sa-mi pierd nici o clipa speranta! In clipa in care voi fi descurajata, inseamna ca nu voi mai avea nici o sansa!
SABINETA sunt uimita de cat de avansata a putut fi la tine aceasta endometrioza! Si aveai dureri mari? Pentru ca pe mine nu m-a durut niciodata! Doar la contact sexual mai simteam uneori o usoara durere, intr-o anumita pozitie. Acum nu ma mai doare nimic si sper asa sa ramana. Dupa operatie am inceput un tratament naturist si la cateva zile de la inceperea lui, am avut dureri pentru o zi la ovarul stang cu trompa cred. Am continuat cu tratamentul si durerile m-au lasat complet. Ce efecte adeverse ai avut de la Difereline, in afara de bufeuri? Multa sanatate i-ti doresc, sa treaca repede si sa fie bine!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

BUNA FETELOR !!
Eu sunt in ziua 15 si cred ca sunt inca la ovulatie dupa semne si TB peste 37.00, dar nu inteleg ce o fi cu pata rosie, pe care am gasit-o azi dimineata. Oare i-mi vine CM mai devreme cu 14 zile??? E posibil asa ceva?? Nu mai inteleg nimic!!! Sau ar trebui sa ma ingrijorez ca se intoarce endometrioza asta pacatoasa. Eu de vreo 5 zile, am adaugat si pastilute de napraznic in tratamentul naturist pe care-l fac. E posibil sa fie de la el, sau de la Dostinex?? De durut, nu ma doare nimic, dar nu inteleg pata aceea rosie. Voi ce credeti???




http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Ioana , pata rosie s-ar putea sa fie de la ovulatie , probabil ai avut o ovulatie mai "dura" , asa ca da-i tare cu . Iti tin pumni poate cine stie .......
Eu nu cred ca se intoarce endometrioza asa repede........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

LAURAVOINICU multumesc pentru sfaturi si incurajari! Eram tare speriata aseara, nu mi s-a mai intamplat niciodata!! Am mai avut in glera respectiva un firicel roz, la ovulatie, dar o pata rosie, nu! Si m-am gandit ca poate vine din nou CM-ul, desi fusese cu 15 zile in urma. Ma gandeam ca o fi de la laparo, vreo dereglare, sau s-a intors endometrioza! I-mi faceam mii si mii de ganduri, numai la o ovulatie foarte evidenta nu m-am gandit. Am sunat o fosta dr. de-a mea dimineata si i-am spus ce-am patit seara. A ras la telefon si mi-a spus sa stau linistita, sa prestez, dar sa iau utrogestan cate o capsula pe zi, ca poate arata, odata cu ovulatia si o lipsa de progesteron. Asa ca v-am ascultat, am prestat aseara si azi am pus capsula de utrogestan, o sa-l mai chinui pe sot inca vreo cateva zile, ca poate, cine stie, s-o prinde ceva? Te pupic si-ti multumesc!
Tu ce vesti mai ai? Cate luni au trecut de la laparo ?

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Ioana , bafta multa , chinuiel bine pe sot .......ca se prinda un sanburel mic , nu te mai gandi la endometrioza asta nenorocita , nu ne v-a impiedica ea cu nimic sa nu reusim ...
Eu urmeaza sa incep din nou stimularea ovariaza + inseminare , sper sa fie cu noroc de data asta ......
Laparoscopie am facut de aproximativ 4 luni , dar nu am incercat pana acum decat o data sa raman insarcinata , am facut o inseminare in martie si acum ma pregatesc pt a doua.
Eu nu ma pot baza pe ceva luna de luna ca voi din pacate , ca eu nu am ciclu deloc, decat daca fac stimulare pot avea ovulatie , si din cauza asta am cam pierdut ceva timp .
Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

LAURAVOINICU lasa iubita, ca recuperezi tu timpul pierdut, luna viitoare cand o sa faci stimularea si inseminarea! Sa dea Domnul sa fie cu noroc de data asta! Daca au trecut abia 4 luni, esti la inceput ca noi, ca mine si Amely, care aveam o luna de la laparo. Avem timp fetele, dar acum avem nevoie de un exemplu de graviduta printre noi. O fata care a avut endometrioza si a ramas gravi, ne-ar ridica moralul si mai mult! Nu-i asa? Haideti, care ramane prima, ce frumos ar fi sa incepem una cate una sa plecam la mamici, nu? La "mamici aspirante din nou" , a intrat un "virus cu bebelusi", cand prietena mea SIM a ramas gravi, dupa ea au plecat inca trei gravidute, deci a tras piciorul bine de tot. Ar fi frumos sa se intample si pe la noi acelasi lucru. O sa o rog sa posteze si la noi, ca poate, cine stie, ne da si noua virusul ala dragut, cu bebelusi. Nu-i asa? Te pup si-ti doresc ca urmatoarea ISA sa fie cu succes si sa ne dai vestea mult asteptata!!
AMELY am auzit ca esti racita: insanatosire grabnica i-ti doresc! Fa-te repede bine si sa revii pe baricade!!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Va pup fetele...sunteti minunate, iar sfaturile si experientele voastre ma ajuta sa inteleg mult mai multe decat ne-ar putea explica dr-ii.

Si asa cum spune Ioana, sunt sigura ca rand pe rand, vom reusi toate sa devenim gravidute si apoi mamici. Asa e normal, asa e logic si de bun-simt, iar eu am invatat de cand eram copil ca in cele din urma, binele triumfa. Si nu este utopie, eu sunt o tipa realista si nu-mi place sa ma imbat cu apa rece. Dar stiu ca pana la urma daca e sa fie, vom ramane gravide, cu sau fara endometrioza.

Eu mi-am dat 3 luni de incercari (asta a fost prima) dupa care voi face dipherelinul. O sa ma sfatuiesc si cu meu, dar cred ca asa e cel mai bine.

Apropo, nu stiam ca utrogestanul creste prolactina

Multumesc Ioana, da, ai ghicit...sunt cobza, ma simt ca dracu', imi creste si maseaua de minte si ma chinuie, n-am chef de nimic si astept sa plec acasa. In rest, totul e ok
Te dulce si poate ne auzim curand la tel.

Tuturor, sa aveti o zi excelenta!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput