inducerea nasterii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

in principiu eu stiam ca trebuia sa mi perfuzeze occitocina .. N-am intrebat prea multe pt ca mi-era bine, bebe era okei in burtica da depasisem termenu .. Am nascut la 42 sapt. Oricum psihic incepeam sa cedez, doctoru meu mi-a spus ca ma interneaza pe treishpe dimineata sa mi provoace travaliul (deci nu e corect nastere indusa...) da' s-a speriat junioru c-a dat cu contractii de la zece seara, pe doishpe.. la miezu noptii ma internam si in doishpe ore il vedeam la fatza (haiurea.. i-am vazut spatele shi coitzele prima oara...statea ghem ca o broskutza). Mie mi se pare inducerea travaliului (mai putin in depasiri de termen) un soi de cezariana naturala. Cupilu ese cand doreshte , cand se simte el pregatit.. Nu cand i se comanda. Ma rog, parerea mea, desigur
Oricum ar fi, va doresc numai bine, sanatate si copilasi sanatosi!



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Nico, i-am spus lui doc ca n-am contractii. Daca nu se intampla nimic pana vineri, cand am aproape 40 sapt. si ma duk la dandul la control, programam inducerea travaliului; sincer nici eu nu vreau sa astept peste 40 sapt. Si cred ca nu este vorba de faptul ca bebe nu este dornic sa iasa, totul are legatura cu starea colului. La 40 sapt. sigur e superdezvoltat pustiulica...

Lacri 38+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu cred ca durerea la o nastere indusa e mai mare decat la o nastere naturala, spun asta, pentru ca a fost dureros ...deh, ca la nastere. Din momentul in care mi-a rupt doctorita membranele si pana l-am nascut pe Matei a durat cam 2 ore (ca cica am refuzat sa cooperez, m-au pus pe o galeata rosie sa ma screm si sa cobor copilul, urlau la mie "Fa caca, fa caca!!!" iar eu vroiam sa ma dau jos de pe masa si sa plec - va dati seama ce nebunie era acolo ). Sincer, nu ma asteptam sa nu prinda peridurala, ma gandeam ca nu o sa simt nimic , dar, da, la mine ori a fost prost facuta, ori....naiba stie!

La Mara (nu degeaba se zice ca a doua nastere e mai usoara!!!) nu cred ca am avut 20 de contractii cu totul. Simteam cum iese singura . Tipam dupa doctorita care nu era gata "Doamna doctor, nasc!!!" De-abia a apucat sa-si puna halatul ca Mara era iesita deja. Au fost dureri dar mult mai scurte. Nu am mai apucat sa fac peridurala, ca m-am dilatat foarte repede.

Laptele mi-a venit imediat, a doua zi dimineata am mers la alptat si apoi am avut lapte sa hranesc 3 copii nu unul...

Epizotomia s-a vindecat f bine, acum parca nici nu am nascut de 2 ori...

Depinde f mult si de medicul cu care nasti, sa ai incredere deplina in el, conteaza f mult!

Multi m-au acuzat ca am schimbat destinul copiilor, ca nu i-am lasat sa se nasca in ziua x, apoi exista teorii care sustin ca e mai bine sa lasi copilul sa fie pregatit sa iasa. Dar la cezariana cum e???? Am citit de curand pe forum un subiect legat exact de asta si m-am ingrozit de ce scriau fetele (contra nasterii induse). Pe de alta parte ma bucur ca doctorita a fost cu mine de la inceput pana la sfarsit si a monitorizat tot procesul.

Mai intreaba-ma!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Claujro, zici ca era un topic pe-aici in care fetele isi manifestau opinia contra inducerii travaliului? Hm... care era ala? sper ca aveau argumente! Eu am probleme cu colecistul, abia de mai mananc, noroc cu ciresele si capsunile astea mai crude... de vineri am inceput chiar sa fac foamea, nimic nu-mi mai prieste. Si-atunci, ma-ntreb daca are sens sa ma chinui si sa-l tin pe bebe peste 40 de sapt. in conditiile astea! Si ce, daca ai schimbat "destinul" copiilor? Parintii oricum influenteaza destinul acestora, cica chiar si prin "simpla" alegere a numelui

Lacri 38+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Adela, cred ca este adevarat ca oxitocina te face sa uiti durerile nasterii . Sunt frustrata ca nu am reusit sa nasc normal desi am facut ce mi-a stat in putinta, pentru ca-mi doresc 3 copilasi si va fi mai greu, dar nu imposibil. Puteam sa accept forcepsul, pentru ca aveam dilatare maxima, dar nu mi s-a parut ok, am preferat sa fiu operata decat sa risc sanatatea copilului. A, si daca o sa nasc in Norvegia a doua oara, cred ca va fi nastere normala sau cezariana in caz de urgenta, ma aflu in aceeasi situatie, de fapt la prima nastere a fost optiunea mea sa nasc natural acum ar fi impusa de regulile de aici .

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Lacri, la 38 si 5 zile am nascut si eu pe Mara. Am sa caut subiectul ala de care iti spuneam, stiu ca l-am citit dar nu am scris la el.

Nastere usoara si sa revii sa ne spui cum a fost!

adelapop, curaj! Si hotararea pe care ai s-o iei are sa fie cea mai buna! Gandeste-te in primul rand la bebe!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

URAAA! Am cautat si am gasit! Ia cititi si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68662&SearchTerms=provocat

Va pupic pe toate!

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput