Duphaston-ciclu-sarcina-va rog ajutor

Duphaston-ciclu-sarcina-va rog ajutor | Autor: AngeliquedeS

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor, revin cu o problema.
Dupa 6 ani de luat pilule, am renuntat la ele ca sa facem un bebe. Ciclul nu mi-a venit 48 de zile, am mers la doctor mi-a dat duphaston 10 tablete, la a opta pastila a venit (pe 27 martie). De atunci nu mi-a mai venit ciclul, iar la medic iar 10 pastile de duphaston. Am luat joi a 10-a pastila si asteptam ciclul dar vad ca nu mai vine. Azi e a 5-a zi de cand nu mai iau duphaston si ciclul-pauza. Mi-a spus ca in mod normal dupa 3-4 zile de la duphaston trebuie sa vina, dar vad ca nu a venit. Aveti idee ce inseamna asta? oricum am spus ca mai stau trei zile si daca nu vine merg iar la medic. Oare s-ar putea sa fiu insarcinata, ce spuneti? Va rog ajutati-ma!

Pupici,
Angelique

pozele mele
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7" target="_blank">povestea nuntii
luna de miere

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna
AngeliquedeS dar doctorul nu tea trimis sa faci inainte analizele hormonale dupa care in functie de rezultat sa-ti prescrie un tratament? Ma rog pentru tine sa nu ai alte probleme, sanatate mula si poate cat de curand si un
Te dulce
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by ayna

Buna
AngeliquedeS dar doctorul nu tea trimis sa faci inainte analizele hormonale dupa care in functie de rezultat sa-ti prescrie un tratament? Ma rog pentru tine sa nu ai alte probleme, sanatate mula si poate cat de curand si un
Te dulce
Corina



Mi-a facut toate analizele din prima data, asta trebuie sa recunosc. Cand mi-a dat rezultatul a spus sa il pun in rama pentru ca totul a iesit perfect, asa a spus. Dar atunci mie de ce nu imi vine ciclul si nici insarcinata nu sunt? Cand m-am dus la control erau acolo vreao 8 tipe care asteptau la chiuretaj din care si trei eleve de liceu. Imi venea sa le iau la bataie, eu nu stiu cum sa raman si ele avorteaza.... Nu mai vreau sa fac teste pentru ca ultima data am facut vreo trei si degeaba.... Analizele hormonale cum se fac, ca habar nu am, scuzati-ma pentru nestiinta...

Pupici,
Angelique

pozele mele
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7" target="_blank">povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna
AngeliquedeS incearca tu sa mergi la alt medic si vezi ce parere are. Succes si sa ai vesti bune.

multe pentru tine.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Angelique,
ceea ce descrii tu este povestea vietii mele. Am luat duphaston cu pumnul, luni de zile. Din cauza sindromului de ovare polichistice nici mie nu imi vine decat la perioade mari sau cu anticonceptionale pe care am refuzat sa le mai iau dupa 3 ani.
Eu zic sa te investighezi si de ovare polichistice ca suna a asa ceva sau poate fi o dereglare de la anticonceptionale (cam mult timp luate, dupa parerea mea ... ai facut ceva pauza?). Daca e bebe oricum duphastonul nu face rau.
Analizele hormonale sunt simple analize de sange, facute in anume perioade ale ciclului ... cred ca iti vor folosi intr-adevar.
Succes.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. Ovarele sunt in regula, pentru ca am fost la eco si nu am nimic, mi se potriveste expresia operatie reusita pacientul mort. Deci nu am nimic dar nu este, vorba unei prietene care citeaza pe cineva.... mai mare (), "era pe cand nu se vedea, azi o vedem si nu e..." Dar totusi, intrebarea este daca e normal sa nu vina ciclul dupa duphaston.... sau e sarcina? Chiar nu a mai patit nimeni asa ceva?

Pupici,
Angelique

pozele mele
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7" target="_blank">povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

In dimineata asta am facut si un test de sarcina-negativ. Medicul mi-a spus sa mai astept 2-3 zile si sa merg la el....

Pupici,
Angelique

pozele mele
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7" target="_blank">povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

AngeliquedeS,

si eu m-am confruntat cu aceeasi problema ca si a ta. Am luat duphaston 2/zi timp de 5 zile si nu mi-a venit ciclul decat dupa 10 zile de la terminarea tratamentului. Pe cand altadata cand am mai luat duphaston venea dupa 3-4 zile.Si eu am fost disperata. Cauza am aflat-o cand am facut analizele hormonale si mi-a iesit estradiolul scazut. Daca treci de 10 zile sa mergi la medic neaparat. Si sa-i ceri sa-ti dea sa faci analize hormonale (pt inceput se fac de obicei in z3-5 de ciclu. sa ne tii la curent cum o sa-ti iasa analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Sunt !!

Pupici,
Angelique

pozele mele
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=7" target="_blank">povestea nuntii
luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

wow, felicitari AngeliquedeS. Fugi repede la mamici.
Sarcina usoara si bebel papacios

Ignatica

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Felicitari AngeliquedeS!

Mergi la inceput