Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

In primul rand multumim Dordia pentru urari. La randul nostru uram si noi sarbatoritilor de azi un calduros La Multi Ani!
Silvia sa sti ca nu esti singura care simte ca este la capatul puterilor. am trecut si inca mai trec prin astfel de momente. Uite chiar acum cand scriu Mihai al meu face o criza. El nu vrea sa doarma ziua si pace. Pe cale de consecinta este marait. Abia daca doarme 30 de min.
Dar eu am rezolvat prin angajarea unui ajutor. Am luat o bona care sta cu mine 5 ore pe zi si care ma mai ajuta cand nu mai pot. Bine eu o sa ma intorc la serviciu la 1 Iunie si asta a fost un motiv in plus. Dar la un moment dat am simtit ca nu mai pot, familia nu ma putea ajuta si atunci am gasit pe cineva. Iar crizele am inceput sa le iau cu mare calm. Am citit ca un bebelus poate plange 2 ore pe zi fara a pati nimic si atunci m-am mai calmat. Cu greu este drept dar am reusit. De cand eu sunt mai linistita si el este mai calm.
Nu ezita sa ceri ajutorul pentru ca este mai important pentru amandoi ca tu sa fii in regula.
Sper sa vina zile mai bune si mult optimism.
Va pup,Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Salut fetili ,am revenit!
Gata supa ,astept sa se trezeasca somnorosu',...am si eu o intrebare : am pus in 500 ml supa 2 lingurite si un pic de ulei de masline ,e prea mult?Si sa nu uit ...si citeva frunze de patrunjel ,voi puneti?
Cu intilnirea v-am spus in scutecul anterior ,ca pe caldura asta mi-e imposibil sa vin ,al meu copil traspira foarte tare ,mai ales in scunelu' de masina si la aer nu pot sa dau drumu' ,e si cam departe ,asa ca ne vedem data viitoare ,poate intr-un weekend ,sa vin si cu tati si sa-l pot tine eu in brate in masina ,mi-ar fi placut tare mult dar saracu' puiu' meu nu suporta caldura!


Pupici!Avem poze de ieri de la padure pentru cine vrea sa-si clateasca ochiu':))))


ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

Poze nou noutze' 21.05.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Mai Cristina, teoretic, sunt obligati sa te primeasca inapoi. Asa scrie la lege. Problema e ca in invatamant sunteti si voi sub "legea speciala" a titularizarii pe post, ca am vazut ca se scot si se desfiinteaza posturi dupa bunul plac al Inspectoratului...
Sincer, desi sunt de specialitate, chiar nu pot sa iti spun ceva concret, poate ar trebui sa te interesezi prin directorul vostru, la inspectorat.
La societatile particulare se practica ori mutarea angajatei pe un alt post ( daca vrea sa o tina ), mai rar e cineva angajat temporat pt 2 ani !!!, ori in cazul in care nu mai vrea sa colaboreze cu ea, o determina ( nu spun de ce factura sunt angajatorii de genul asta ) sa plece singura: nu ii mai "actualizeaza" salariul, ii ofera un job mai prost, etc...

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

A, si sa nu uit: in nici un caz nu s-a "desfacut" contractul de munca. El este suspendat, pe perioada CIC.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

uite cum facem noi cu aerul in masina : in primul rand, de vreo luna de zile si-a reluat mami bine-meritatul loc in fata, si l-am retrogradat pe luca cu tot cu ouletzul in care sta cazat, in spate. dau drumul la aer pe la parbriz si pe la picioare si inchid toate gurile de iesire de pe bord. nu de alta dar si eu am o sensibiliate la ochi si nu suport sa fie curent. avand in vedere ca sta in spate, as putea sa dau drumul oricum, prea putin il afecteaza, fiind si cu scaunul pus invers sensului de mers, ba ii mai trag si copertina aia de soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

neata dragelor!

La multi ani bebeilor sarbatoriti de azi!

Iarasi o dilema la diversificarea asta, poate imi dati o idee va rog.
Deci, vreau sa incep sa ii dau si supa, la inceput de legume, cred ca peste cateva zile incep si cu un pic de carnita. Si citesc aici retete de supa, astia fierb legumele in apa si apoi le mixeaza si gata! Pai eu asa fac piureurile de legume, doar ca le las mai putina apa,deci sunt mai pastoase, asa ca nu vad mare diferenta.
Voi faceti supa clasic, asa ca la mama acasa, gen fiert legumele si apoi le scoateti din apa si dati doar zeama? Si le-o dati in biberon, amestecati cu lapte, sau cum?

Ati dat ou fiert bebeilor de la 6 luni? Ca eu as vrea sa incerc.
Si peshte ca vad peste tot in retete.
Si curios, tocmai am citit ca astia recomanda sa incepi sa dai jambon degresat... si vad ca pun multe verdeturi in piureuri gen patrunjel.

Joy, si eu ma intreb cum sa o mai imbrac peste noapte pe miss, ca e foarte rea de caldura ( ca ta-su). Azi noapte mi-a cam marait, desi am lasat-o descoperita...or fi fost dintii sau poate caldura.

Hai poate imi raspundeti de data asta ( ca mai pusesem o o intrebare si nu s-a inghesuit nimeni cu vreo parere dar nu-i bai ca m-am descurcat cu pareri din alte parti). Multam!


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de Paste Catolic 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

alinus - stii ca atatea bordee, atatea obicee, dar :

1. in afara de vitamine fierte, zeama de legume nu contine mai nimic; nici intr-un caz nu poate inlocui o masa, cel mult, un ... ceai. eu zic sa ii mixezi legumele si sa ii adaptezi consistenta in functie de cum papa ea de moale;
2. eu ii dau galbenus de ou fiert;
3. cred ca e ok peste, eu nu i-am dat fiindca nici noi nu prea mancam;
4. jambon degresat; am citit intr-o carte scrisa de o frantuzoaica ca asta se recomanda la voi; la noi nu merge fiindca mezelurile sunt umflate de diverse adaosuri chimice;
5. luca mananca patrunjel la fiecare piure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cristina Negara si Mimi _dumy mersi pt cantecelele din contul comun le-am descarcat si i le prezint missei....ca tare ii mai place sa auda muzica in jurul ei!

Madutza eu zic ca nu e mult uleiul de masline pe care l-ai pus la supa, eu pun o jumatate de lingurita cam la 130 g de piure... asa mi-a scris drita in schema.

Voi puneti unt in mancarica? Si daca da, din ala fara sare?
Hai ca mereu imi amintesc cate o intrebare:)


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de Paste Catolic 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Dienutza sa traiesti! Clar si la obiect!
O sa incerc sa ii dau si eu patrunjel si alte verdeturi pe care le vad in retete. O sa le mixez la aparat cu legumele.
Crezi ca aici jambonul nu e umflat cu tot felul de chimicale? Exista insa n feluri si firme, trebuie sa ai rabdare sa-l gasesti pe cel care are cel mai putine adaosuri.

Voi nu sunteti in pana de idei cu mancarica pt bebe? Ca eu nu stau prea bine cu imaginatia...daca ati inventat retete si sunt bune, puteti sa le scrieti aici


Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi de Paste Catolic 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Alinus eu am folosit cateva principii referitoare la imbracat/invelit copilul noaptea; al meu doarme cu geamul deschis ( il mai inchide ta'su dimineata cateodata daca e prea rece ) dar am grija sa fie intotdeauna cu spatele acoperit. Si pentru ca niciodata nu suporta sa fie invelit, atunci am recurs la trucul maieu, adica are maieu pe el noaptea pana la 35 de grade...
Eu cred ca ar trebui sa ii pui un body si eventual deasupra o bluzita racoroasa si lejera ( eu foloseam ceva mai mare ) si neaparat pantalonasi; daca e foarte cald cred ca sunt suficienti pampersii.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput