Prolactina

Prolactina | Autor: Onetzica

Link direct la acest mesaj

fetelor help. Prietena mea are probleme. Si-a facut analize pt. monitorizarea ovulatiei pt ca era suspectata ca nu ar avea ovulatie.
In urma analizelor a rezultat ca a avut ovulatie, in schimb, prolactina este 43. Medicul i-a spus ca normal e [n jur de 20, 30 dar nu 43.
Aveti idee ce inseamna?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Prolactina e un hormon secretat de glanda hipofiza. O crestere a acestui hormon poate semnifica o anomalie la nivelul acestei glande, frecvent apar adenoame hipofizare. Poate ar trebui sa isi fac o radiografie a seii turcesti.
AAaaaa, inca ceva!!! E insarcinata prietena ta?? Poate sa mai creasca nivelul prolactinei si in timpul sarcinii.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cris1313_2000/album?.dir=84f2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Si mie mi-a iesit prolactina f mare , si medicul ginecolog mi-a spus ca este si pe sistem nervos ,stres , oboseala iar medicul endocrinolog mi-a recomandat repetarea analizei in perioada ovulatie ( ptr ca am facut prima oara in a 3-4 zi de CM).

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Multzam de raspunsuri. Este foarte stresata, suparata. are niste probleme. I-a spus si medicul ca e posibil sa fie foarte stresata si a trimis-o. totusi, sa faca o radiografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankutzika spune:

Onetzica, Cristina ti-a răspuns foarte bine. Vroiam să mai adaug ca hiperprolactinemia, ănsoțită și de o ușoară hipotiroidie (prietena ta e mai grăsuță?), duce la infertilitate. Tb. neapărat analize recomandate și interpretate de un endocrinolog.
Și încă ceva: valoarea de 40 nu e sugestivă pt. prolactinom.
Sănătate si rabdare la medici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Spune'i prieteni tale ca nu e de gluma cu nivelul crescut al prolactinei. Din cauza prolactinei crescute mie mi'a aparut un nodul la san (prolactinom) care a avut o evolutie uluitoare (dupa 4 luni eram bagata de rugentza in sala de operatie pentru ca ajunsese cat o nuca de mare de i se distingea forma prin pielea sanului).
Eu am facut nebunia asta din cauza stresului(in perioada aia tatal meu a fost diagnosticat la Constanta cu cancer pulmonar in ultima faza).
Analiza mea la prolactina a dat tuturor medicilor pentru ca arata ca sunt insarcinata in trimestrul 3 de sarcina desi eu nu eram insarcinata. Am fost suspectata si de adenom hipofizar, slava Domnului ca rmn'ul a infirmat asta.
Sa se duca neaparat la medic, sa faca investigatii, nu e deloc de gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Si eu am avut crescuta prolactina si numai sub tratament homeopat a scazut. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Salutare!
Am si eu rugaminte la cine a avut sau cunoaste mai multe despre prolactina.
Am o prietena care si-a facut analizele si i-a iesit prolactina cam mare. Are acum fel si fel de idei, cum ca ar avea tumoare, cum ca ... stiti voi, tot felul de ganduri negre. Si-a refacut analizele si acum asteapta noile rezultate.
Dar intrebarea mea e alta. in afara de infertilitate care ar putea fi efectele "negative" (sa le zicem asa) ale prolactinei marite si daca exista tratamentul ptr combaterea ei??



Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

bianca, te rog, ne spui si noua ce tratament naturist ai facut? multumesc.

Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

fetelor, mai este un subiect activ pe aceeasi tema, aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90260
va invitam la noi
momentan eu fac trat. naturist cu MACA si Aloe Vera Gel de la Forever Living (maca este renumita printre altele pt. reglarea hormonala in general) dar iau si dostinex in paralel dupa recomandarea medicului
am mai citit despre Vitex ca este f bun, dar nu l-am incercat
oricum un tratament naturist dureaza cel putin 3 luni sa aiba efect
si, din experienta mea, prolactina chiar tratata si adusa intre limitele normale, poate urca din nou dupa oprirea tratam....m-i s-a spus sa iau pana raman gravi, si neaparat sa opresc trat. daca raman


anca

Mergi la inceput