Dureri de oase

Dureri de oase | Autor: monicafrosa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am nascut acum 9 luni, iar de vreo 3-4 luni au inceput sa ma doara oasele, la inceput f. usoare si mai ales la picioare, de la genunchi in jos, cand mergeam la plimbare (chiar si o jumatate de ora). Treptat durerile au inceput sa fie persistente chiar si cand ma trezeam dimineata. M-am dus la medic si mi s-a zis ca ar fi din cauza ca inca alaptez; mi-a prescris calciu cu vitamina D si vitamine Materna. De o luna de zile iau pastilele si am vazut o usoara ameliorare in primele zile, dupa care durerile au revenit. Acum ma dor oasele ca niste sagetari in tot corpul, la brate, la degete, la umeri etc. Ce sa fie? Mai sunt cazuri?
Am decis sa inceptez alaptarea, dar o s-o fac treptat, sa vedem ce rezultate obtin.

Multumesc,
Monica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soothe spune:

quote:
Initial creeata de monicafrosa

Buna tuturor,

Am nascut acum 9 luni, iar de vreo 3-4 luni au inceput sa ma doara oasele, la inceput f. usoare si mai ales la picioare, de la genunchi in jos, cand mergeam la plimbare (chiar si o jumatate de ora). Treptat durerile au inceput sa fie persistente chiar si cand ma trezeam dimineata. M-am dus la medic si mi s-a zis ca ar fi din cauza ca inca alaptez; mi-a prescris calciu cu vitamina D si vitamine Materna. De o luna de zile iau pastilele si am vazut o usoara ameliorare in primele zile, dupa care durerile au revenit. Acum ma dor oasele ca niste sagetari in tot corpul, la brate, la degete, la umeri etc. Ce sa fie? Mai sunt cazuri?
Am decis sa inceptez alaptarea, dar o s-o fac treptat, sa vedem ce rezultate obtin.

Multumesc,
Monica



Buna Monica,

Durerile articulare sunt destul de comune pentru tinerele mamici care au cronicizat o deficienta energetica la nivelul Rinichilor si Ficatului...

Spune te rog cum sunt durerile .. se misca de la o articulatie la alta?, sunt ascutite sau surde?, articulatiile sunt umflate? iti este frig si ai picioare si maini reci (si durerile se accentueaza la frig sau la umezeala)?, limba este firava, ascutita si palida?, durerile se acentueaza sau amelioreaza daca faci miscare?, te simti slabita si ai insomnii?, vederea incetosata?, obosesti repede?, dureri abdominale?...

Prerea mea este urmatoarea:
- chiar daca opresti alaptatul si nu faci nici un tratament, va dura luni pana durerile vor inceta, sau se pot croniciza pentru multi ani de acum incolo?
- in locul tau as merge la un acupuncturist (gasesti la Montreal destui) si as incepe un tratament imediat; daca iti prescrie si ierburi (fitoterapie) fa intocmai ce iti spune; in acest fel durerile se vor potoli dupa fiecare tratament si vor dispare dupa cateva saptamani..
- eu iti pot prescrie de aici o dieta (dupa ce raspunzi la intrebarile de mai sus)... si vom impartasi si altora de pe forum ce si cum..

Tu fa asa cum iti spune Dumnezeu, dar prognoza este asa cum iti spun eu. Cu atat mai mult cu cat din punct de vedere alopat nu exista (cel putin atat cat stiu eu si din literatuar pe care o am la dispozitie) un punct devedere foarte fundamentat referitor la cele de mai sus... in timp ce pentru medicina traditionala este suficient de clar si verificat de mii de ani ce ti se intampla.

In plus elimina cartofii, ardeii grasi si vinetele din alimentatie.. Pentru calciu fa ciorbe/supe de oase (picioare de porc, de vita sau de pasare.. cum preferi.. dar picioare nu altceva), pui o ceapa si cateva feliute de ginger la fiert, puutina telina si un morcov mic.. Fierbi cel putin 2 ore, degresezi supa dupa ce e gata si bei cel putin o cana pe zi... Iti mai zic eu si de latele

Iti spun din experienta ( a mea ca practician si a sotiei ca mamica a baiat de 2 ani si 7 luni).

Sanatate!




"Oricum ai taia, fiecare lucru are doua fetze..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicafrosa spune:

Buna, Soothe

Multumesc de informatii, nici nu stii cu cata nerabdare am asteptat un raspuns.
Mi-ai pus multe intrebari. De ce? Te ajuta sa-mi dai vreun diagnostic? Hai sa-ti raspund la fiecare:
- dureri abdominale? nu
-obosesc repede? da
-vedere incetosata? da; chiar m-am programat la un control de ochi, ma gandeam ca as avea probleme de vedere, ma doare capul, uneori nu vad bine, parca nu as focaliza imaginea.
-slabita? da
-durerile sunt de ambele feluri, uneori ascutite, ca niste sageti, alteori, surde si mai indelungate
-aspectul limbii? normal, din cate imi dau seama
-insomnii? nu, dar ma trezesc parca obosita, desi nu-mi mai e somn, parca m-as mai baga in pat
-la frig si umezeala nu am observat schimbari
-picioare si maini reci? nu mai mult decat de obicei, eu mereu am avut probleme cu circulatia, in special la picioare
-durerile se accentueaza la miscare? da
-durerile nu le simt doar la articulatii, ci si pe lungimea osului, de ex. la brat exact la jumatatea dintre cot si umar

Astept sa-mi raspunzi. Despre ce dieta e vorba? Care ar fi scopul ei? De ce sa elimin cartofii, ardeii si vinetele din alimentatie?

Multumesc,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soothe spune:

quote:
Originally posted by monicafrosa

Buna, Soothe

Multumesc de informatii, nici nu stii cu cata nerabdare am asteptat un raspuns.
Mi-ai pus multe intrebari. De ce? Te ajuta sa-mi dai vreun diagnostic?
.........................
Astept sa-mi raspunzi. Despre ce dieta e vorba? Care ar fi scopul ei? De ce sa elimin cartofii, ardeii si vinetele din alimentatie?

Multumesc,
Monica



Buna Monica,

Sa stii ca (nu vreau sa te impresionez) dar am de predat maine o lucrare pentru un examen si imi rup de la gura putin timp cu toate ca stiu ca am sa stau tarziu in noapte sa termin ce am de facut. Iti spun asta ca sa stii ca dau importanta la cele ce iti scriu si stiu ca ai nevoie de ceva mai mult decat intrebari... ai nevoie de ajutor.

Intrebarile sunt pentru stabilirea unui diagnostic. Din punctul meu de vedere simptomele pe care le ai caracterizeaza foarte bine un sindrom denumit "blood deficiency" (deficienta de sange ..energetic vorbindp).
Este ceva similar unei anemii numai ca lucrurile stau diferit decat in medicina alopata.. judecata si exlicatiile sunt diferite. Mi-ar trebui mult timp sa explic.
Probabil ca la nastere ai sangerat suficient, in prima luna nu te-ai preaodihnit si a trebuit sa ai grija si de copil si de gospodarie..etc (in Orient o lauza nu face nimic tim de 30 de zile, numai alaptata si schimba copilul, dar asta este alta poveste) Daca a fost sau este si ceva emotional la mijloc organismul simte si face fata si mai greu situatiei.

In medicna trad chineza se spune ca organismul "obtine" laptele din sange ..ceea ce este corect. Daca alimentatia si alte organe nu ajuta la aducerea in sange a suficienti nutrienti e firesc sa te simti slabita. Gandeste-te ca sangele "se face" in maduva oaselor care uneori este "secatuita" si de aici durerile.

Iti dau toate aceste explicatii ca sa iti vizualizezi cumva fenomenul.
Toate se mai leaga si de energia rinichilor unde se inmagazineaza energia si care guverneaza oasele si maduva, apoi de ficat care este in legaura directa si guverneaza cumva sangele...

Am sa incerc ca incet incet sa dau explicatii despre medicina traditionala chineza.. ca sa inteleaga toata lumea, dar nu cred ca asta te intereseaza acum.

Important este sa stii ca daca opresti alaptatul acum si nu faci nici un tratament tot nu faci nimic.. lucrurile au sa se amelioreze foarte incet. Eu ti-am spus care este parerea mea.

Care e scopul dietei? Pai sa iti redea energia si nutrientii de care ai nevoie si sa fie compatibila cu nevoile organismului tau de la ora asta.

De cartofi si celelalte..? contin solanina care ingreuneza eliminarea toxinelor la nivelul articulatiilor.

Am incercat sa nu folosesc limbaj arid de specialitate ca sa fie clar.

Tinem legatura..


"Oricum ai taia, fiecare lucru are doua fetze..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicafrosa spune:

Buna, Soothe,

Multumesc din suflet pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi. Informatiile tale mi se par f. pertinente si, din cate pot sa-mi dau seama, esti in domeniu. Slava domnului ca esti membru al acestui forum.
Acum, ca mi-ai dat acest diagnostic, te rog, spune-mi ce ar fi de facut? Ce regim alimentar sa urmez?

multumesc,
Monica

P.S. Sper ca fost ok lucrarea. Sa ai nota maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soothe spune:

quote:
Originally posted by monicafrosa

Buna, Soothe,

Multumesc din suflet pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.
Acum, ca mi-ai dat acest diagnostic, te rog, spune-mi ce ar fi de facut? Ce regim alimentar sa urmez?

multumesc,
Monica

P.S. Sper ca fost ok lucrarea. Sa ai nota maxima.



Buna Monica,

Astazi am fost prins cu cel mic care este foarte bolnav.. o viroza, vomita si nu bea lichide.. ma rog asta este.
Acum s-a mai linistit dar sunt nedormit de 2 nopti.

In afara de supa de oase de care ti-am zis am sa-ti mai dau un remediu pe care sa-l foslosesti pe termen lung, sau pana te intremezi macar.


1. Alune americane 150 g
2. Seminte de susan (daca gasesti susan negru e si mai bine)100 g
3. Orez rotund 200 g
4. Orez dulce (glutinos)100 g (daca n-ai din doua feluri pune 300 g din care ai)
5. Zahar brun (nerafinat) - dupa gust (orientativ 100 g)

Preparare:
1. Se spala orezul
2. Se lasa orezul la inmuiat in 5-600 g de apa peste noapte.
3. Spala si prajeste putin alunele intr-o tigaie (fara ulei) si alege pielita.
4. Spala si prajeste putin susanul pana simti aroma aceea placuta si caracteristica
5. A doua zi amesteca alunele, susanul cu orezul si le procesezi intr-un mixer pana obtii o smantana groasa (daca e nevoie de putina apa poti sa mai adaugi)
6. Pune la fiert 2 litri de apa cu zaharul.
7. Cand apa fierbe adauga incet pasta obtinuta la punctul 5; mesteci continuu ca sa nu se lipeasca pana incepe sa dea doua-trei clocote compozitia obtinuta.

Poti sa mananci asa calda sau rece (poate tine pana la o saptamana in frigider) cam 100 de grame pe zi pentru inceput.

Este foarte bun pentru lactatie dar si te va ajuta sa iti refaci incet fortele. Reteta este buna pentru tonifiere gernerala, pentru cei carora le pica parul (susanul negru inegreste parul incaruntit la loc), pentru pre menopauza.. si altele la care am sa revin.

Mananca congee de 2-3 ori pe saptamana (vezi ca am pe site reteta.. ) dar poti sa il fierbi mai putin (2-3 ore e de ajuns). In cazul tau cel cu carne de oaie sau de gaina este cel mai bun.

Cand cel mic (Edward J) se face bine am sa scriu ceva mai cuprinzator si mai organizat ( pe forum si la mine pe site) si poate imi spui si mie ce ai de gand sa faci in continuare.. ce ai hotarat?. Putem incerca si numai cu dieta + regim de viata dar s-ar putea sa dureze mai mult, si trebuie sa fii disciplinata. In plus daca mergi la acunctura transferul de energie este mai mare.

Maseaza-ti spatele in sus si in jos pe respiratie (la nivelul rinichilor), maseaza ST 36, KI 3, Sp 6, GB 34, GB 39, LI 4, Liv 3 (le gasesti pe net.. eu inca nu le-am pus pe site) plus locurile dureroase.. zilnic. Sau suna-ma marti seara si iti mai spun.


"Oricum ai taia, fiecare lucru are doua fetze..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicafrosa spune:

Buna Soothe,

Multumesc mult pt. recomandarile facute. Am facut deja supa de oase, urmeaza sa-mi caut ingredientele pt. reteta de tonifiere. Sper sa fie ok. Imi masez zonele dureroase. Am cautat reteta de congee (ce e, apropo?), dar nu am gasit-o pe site-ul tau. Am cautat bine, totusi, poate nu sunt eu destul de priceputa in ale calculatoarelor.

De acupunctura mi-e cam teama, numai cat ma gandesc la ace, ma trec fiorii. O sa incerc deocamdata cu remediile tale. Daca mai ai ceva de adaugat, ti-as fi recunoscatoare.

Multumesc mult,
Monica

P.S. Sper ca ingerasul mic e mai bine. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Monicam si eu fac acupunctura si nu doare mai deloc decat foarte rar,nu curge sange, nu-s ace obisnuite,dupa aceea te simti foarte bine, eu cand am mers nici prin cap nu mi-a trecut ca o sa doar sau nu...
Tot pentru dureri de oase- si multe altele - am mers si ma simt mult mai bine dupa doua saptamani, ceea ce n-am reusit din octombrie anul trecut, abia ma ridicam de pe un scaun si abia ma inorceam in pat,,,dimineata sa lesin de durere ...mai ales genunchii m-au lasat dupa cateva sedinte...nu mi-a venit sa cred !Am mari probleme cu toate articulatiile de pe la 23 de ani si fara sa am copii...si fibroame si noduli tioridieni si constipatie cronica etc etc ...si 39 de ani

Eu zic ca merita sa incerci !

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Soothe, cum se mai simte baietzelul?

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soothe spune:

quote:
Originally posted by arinna

Soothe, cum se mai simte baietzelul?

........................

Knowledge is power!



Multumesc mai bine, dar e tare slabit.. A fost o gripa pacatoasa care l-a tinut o saptamana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eyes0nly spune:

Buna ziua tuturor,numele m,eu este George,vreau sa imi cer scuze ca am dat buzna in acest subiect dar am si eu o problema care as putea spune ca e asemanatoare cu a Monicai doar ca ,in cazul meu,lucrurile stau un pic altfel.Locuiesc in Anglia,sunt un baiat de 17 ani,aproape 18 cu o buna conditie fizica dar de un timp am probleme de sanatate.Sa incep cu durerile de oase,mai exact dureri de tibie care le simt cand fac miscare,cand ating tibiile si dupa efort.durerea e mai intensa pe latura interioara a tibiei.Practic sport si e f greu pentru mine de cand am aceasta durere si anume aprox jumatate de an dar in ultima luna s-a agravat mult.nu am fost lovit si chiar daca as fi fost,sunt totusi 6 luni in care ar fi trebuit sa se vindece.Am mers la medic si prima oara mi-a dat Diclofenac,am luat 2 saptamani nu a fost nici o ameliorare.Apoi am facut testul la sange care mi-a iesit normal,spune medicul meu.Acum mi-a spus ca imi mareste doza de Diclofenac si a zis ca daca nu merge,sa iau Nurofen(deci:calmante),dar in aceste 6 luni de cand am inceput sa am aceasta durere am luat destule calmante incat daca acestea ar fi rezolvarea problemei mele,sigur nu as mai fi avuto acum.O alta problema e ca ametesc,si nu am conttrol asupra mea,de obicei in momentul in care ma intind dupa ce stau o perioada neregulata intr-o anumita pozitie.S-a intamplat de cateva ori sa fie si mai grav decat atat si anume muschii incep sa imi tremure,parca nu ar mai fi corpul meu,nu ma pot controla prima data s-a intamplat cu 2 ani in urma cand chiar am lesinat si am cazut cu capul de biblioteca.Ceva asemanator s-a inttamplat ieri,stateam pe pat,m-am ridicat,m-am intins,am ametit nu mai puteam sta in picioare eram langa o usa m-am chinuit sa ma prind de toc si m-am lasat usor jos,e f greu si sa explic,imi cer scuze.O problema care eu nu o stiu dar dorm in camera cu inca o persoana si acea persoana mi-a spus ca tresar noaptea,cateodata timp indelungat si un tresarit regula,odata pe secunda altadat de cateva ori pe noapte,si geamat in somn.Unele nopti nu ma opresc din geamat.Ce pot insemna aceste lucruri.Va rog,ajutati-ma!Va multumesc!

Mergi la inceput