remedii contra transpiratiei abundente la subrat

remedii contra transpiratiei abundente la subrat | Autor: buclu

Link direct la acest mesaj

Buna,

Daca se confrunta cineva cu aceeasi problema ca si mine si anume transpir foarte mult la subrat (mai mult la unul decat la celalalt), dar oricum bluzele se pateaza si nu pot sa ma imbrac chiar cu orice pentru ca se vede transpiratia pe haine. Nici nu apuc bine sa ma imbrac cu ele ca transpir instantaneu. Poate cunoasteti niste retete sau creme sau produse bune care pot stopa aceasta problema. Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Buna Buclu,
Cred ca ar fi bine sa cunosti cauza acestei transpiratii abundente. Stiu ca dereglarile hormonale generate de tiroida pot cauza aceste transpiratii.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soothe spune:

quote:
Initial creeata de buclu

Buna,

Daca se confrunta cineva cu aceeasi problema ca si mine si anume transpir foarte mult la subrat (mai mult la unul decat la celalalt), dar oricum bluzele se pateaza si nu pot sa ma imbrac chiar cu orice pentru ca se vede transpiratia pe haine. Nici nu apuc bine sa ma imbrac cu ele ca transpir instantaneu. Poate cunoasteti niste retete sau creme sau produse bune care pot stopa aceasta problema. Va multumesc.



Cauzele sunt multiple... Ar fi mai multe de intrebat dar chestiunea este suficient de bine stapanita in dermatologia medicinei traditionale chineze.

Daca vrei sa primesti un raspuns cat mai la obiect este bine sa dai mai multe detalii. Am postat ieri un chestionar "holistic" pe forum la: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75432" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75432.
In plus poti sa ne spui daca esti iritabila, si irascibila, sau ai picioare si maini reci, limba palida (nu rosie aprins)..si daca transpiratia este mai abundenta cand temperatura scade (este mai frig)? Spune ce crezi ca e de folos.. si doar daca te simti confortabil sa o faci.

Orice ai face, chestia cu cremele si opritul transpiratiei .. sau operatii nu sunt indicate. Iti dau un singur exemplu: din cauza deodorantelor pe baza de saruri de almuminiu (care opreste transpiratia)... cancerul de san a crescut considerabil in ultimii ani la barbatii care-l foloseau.

PS1 Ma refer in general la orice intrebari puneti pe viitor descrieti mai in amanunt starea de sanatate.. Organismul este un univers foarte complex cu multe lucruri vazute dar si nevazute.. povestiti mai mult.

PS2 Pentru dragutza noastra moderatoare -
Am avut astazi mai multe interventii (imi cer scuze de deranj!) pentru ca cel mic a fost bolnav, cu febra mare si am stat sa-l veghez si sa-l ogoiesc... nu am putut face altceva decat sa hoinaresc pe forum ...si sa ma aflu in treaba. Un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Eu m-am confruntat cu aceasta problema - era strasnic, nu puteam imbraca nimic, asta a durat vreo juma de an - ultima vreme imbracam doar un maiou alb care il puteam spala in fiecare zi si nu prea se vedeau urme pe el.

Datorita unor imprejurari - acum stau acasa, nu merg la servici - de vreo luna si ceva - si surpriza - nu mai transpir aproape de loc, pot imbraca orice haina, fie cald sau frig afara - am constat ca transpiratia era cauzata de stresul de la servici.

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Un remediu foarte bun este ceaiul de salvie baut cate doua cani pe zi, ianinte de masa de preferinta neindulcit si prima cana dimineata pe stomacul gol.
In paralel spalatul si tamponatul un timp mai indelungat cu apa cu bicarbonat de sodiu, sau la fiecare baie sa adaugi un plic de bicarbonat in cada.
Sora mea a avut astfel de probleme si dupa ce a facut mai multe analize si totul era ok, a constat ca e si pe baza de stres si oboseala, si a trecut la aceste "leacuri babesti" si au avut efect.
Am inteles ca sunt si niste saruri de baie contra transpiratiei, dar nu pot sa spun daca au efect ca nu a folosit.

Uite si un articol interesant

"Pelinul si transpiratia
Pentru reducerea transpiratiei generate de temperaturile ridicate, in fitoterapie sunt recomandate plantele cu gust amar (ghintura, pelin, musetel, salvie, coada-soricelului, echinacea, menta, patlagina, papadie). Aceste plante se folosesc sub forma de infuzie, atat intern, cat si extern. Patlagina este recomandata celor care sufera de afectiuni pulmonare si transpira excesiv. Hepaticilor le este indicata papadia, iar cardiacilor – talpa-gastei. "Trebuie sa stabilim un diagnostic exact inainte si sa cunoastem toxicologia plantei. Transpiratia este un simptom al unei cauze generatoare de boala. Suprimand simptomul transpiratiei si netratand cauza, boala se agraveaza", arata dr. Ioan Dumitrescu.

Pentru a scapa de transpiratia neplacuta, in zilele de vara este bine sa se bea una-trei cani de ceaiuri din plante amare pe zi. "Impotriva transpiratiei picioarelor, ideala ar fi tot administrarea interna a infuziilor, pentru ca transpiratia calda si urat mirositoare a picioarelor inseamna o eliminare proasta a toxinelor din organism. Se pot face insa si bai ale picioarelor cu infuzie de ghintura si pelin", sustine dr. Ioan Dumitrescu. Cei care transpira excesiv se deshidrateaza foarte repede. Pentru rehidratare sunt recomandate sucurile din fructe si legume proaspete si apa minerala."



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Te sfatuiesc sa folosesti deodorantele solide. Sigur bluzele nu vor mai fi patate iar transpiratia nu va mirosi 24 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Prietena mea cea mai buna are EXACT aceeasi problema. A remediat-o cu injectii la subrat cu toxina botulinica (stiu ca au efect limitat in timp) facute la un cabinet de dermatologie la dr. Mihaela Leventer, Costa dar la ea a meritat.

mamica de baietel 2,5 ani si de fetita 8,5 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryyssa25 spune:

buna,imi face mare placere sa iti spun si tie cum am reusit sa rezolv aceasta problema.imi era jena mie de mine cand incepeam sa miros,ce sa mai zic.am aceasta problema de vreo 7 ani si pana acum o luna de zile nu am avut nici o rezolvare,am incercat toate ceaiurile si deodorantele posibile si nimic.acum beau cate un litru de lapte zilnic si problema adisparut.nu mi-a zis nimeni de chestia asta am descoperito singura.la cateva zile mi-am dat seama k nu mai transpir.de atunci problema asta a disparut.dc.vrei sa incerci si tu,iti urez succes.nu te costa.a si folosesc antiperspirantul spray de la nivea pe baza de pudra.pearl&beauti.sper sa fie de folos.o zi frumoasa






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Soothe, unde putem sa iti scriem? Si eu am aceasi problema cu transpiratia, si nu stiu daca e de bun simt sa raspund la intrebarile tale de mai sus aici, sau daca sa iti trimit un PM. Bine, daca ai timp, bineinteles. O saptamana frumoasa va doresc!


andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns supergirl spune:

pt ally mcbeal. Sunt din oradea si am aceeasi vesnica si imbecila problema cu transpiratia. am citit despre colegele tale cre si-au facut injectia aia in oradea si m-ar interesa sa stiu unde se fac si cat costa...banii nu sunt o problema deci sa nu te sfiesti sa imi scrii inapoi, ori aici, ori pe carmen_freya@yahoo.com multumesc mult de tot!!!

Mergi la inceput