amniocenteza

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by alina morostes

Mcrmiki, mersi de informatii.
Tot 300 de euro o costa si pe prietena mea la Timisoara, dar ca acolo ii recolteaza si analiza o face in Franta, da, in 2-3 saptamani are rezultatul.Ei ii face pentru sd.Down ca nu a iesit bine triplu test, e pozitiv, nu prea stiu mai multe amanunte.

Te asteptam cu vesti bune de la aminocenteza!


Alina (23+) & Dragos (11.04.2002)
pozici
poze gradinita



salutare!
pt sind. D se face si in timisoara, din lichid amniotic. este un cabinet pe str. C Porumbescu. nr. telefon n-am dar daca intereseaza, pot sa-l aflu. nu stiu exact cit costa.
multa sanatate!

26+ +Krisztina (28.07.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sz. spune:

Buna fetelor,
Si eu am facut amniocenteza deoarece la TT, procesat de Genetic Lab, mi-a iesit risc de 1/123 de trisomie 18. Nici n-am stat pe ganduri cand a fost vorba de amniocenteza fiindca, mai mult decat doar un copil, imi doresc un copil sanatos. Insa, desi sunt din Bucuresti, am preferat sa fac amnio la Cluj, la profesorul Stamatian. Evident, am fost sfatuita de doctorita mea sa fac asta, deoarece Genetic Lab a mai dat chix-uri si nu voia sa riscam. In Cluj mi s-a facut internare de o zi in cursul diminetii, am discutat cu un medic de la laborator iar procedura in sine nu a durat mai mult de 3 minute si nu a durut mai mult decat o obisnuita recoltare de sange din vena. Insa, panica de dinainte a fost majora. Acum imi vine sa rad de mine... Pana la pranz eram externata si vioaie. Dupa 2 saptamani, dupa ce am primit si rezultatul, eram si linistita.

Ceea ce mai stiu e ca exista un program al ministerului sanatatii prin care femeilor peste 35 ani li se face gratuit amnio, insa unele din spitalele din Bucuresti care s-au afiliat la acest program abia au inceput sa-si cumpere aparatura necesara. La Cluj se face amnio in programul asta de peste 2 ani si prof. Stamatian e renumit. Pentru gravidutzele pana in 35 ani, taxa e de 8 milioane. Si iti dau si chitanta, credeti-ma! Iar oamenii din Cluj... ce sa mai zic... sunt super!

S-auzim de bine,
Sz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Buna fetelor,

Eu am facut amniocenteza in Paris, la o maternitate reputata foarte buna. Spre deosebire de Canada si SUA unde limita e 35 ani, in Franta de abea de la 38 de ani se propune in mod sistematic si gratuit.
Inainte se calculeaza un risc. Acest risc e determinat de "claritatea cefei" de fapt grosimea cefei copilului care se masoara la echografie, de rezultatele unor analize de sange, si de varsta. Daca riscul e peste 1/250, se propune amniocenteza. Repet, este doar un risc si nu o certitudine (de aceea a spune "rezultat pozitiv sau negativ" nu are sens), aceste examene depisteaza doar 65-75% din cazuri de trisomie, nu mai stiu exact cifra.
Amniocenteza consta in a preleva lichid amniotic care contine celule ale fatului. Aceste celule se pun in cultura, si pana "prinde" cultura dureaza vreo 10 zile min, de unde durata lunga a rezultatului, in general minim 2 saptamani, eu l-am avut dupa aproape 3, dar cu cat dureaza mai mult cu atat e semn bun caci daca e vreo problema anunta imediat mama ca sa poata eventual sa faca intrerupere de sarcina.
Riscul major in urma amniocentezei e avortul spontan. Acesta de cele mai multe ori poate fi provocat de o infectie. Mi s-a explicat la spital ca e important sa nu mai dau cu crema pe burta inainte si sa iau haine curate, caci infectia ar fi cauzata cel mai des de acul care poate introduce un microb de pe burta in uter. Crema nu permite dezinfectarea corecta. Celalalt factor de risc e cauzat de contractiile care pot fi produse in urma inteparii cu acul. De aceea e foarte important repausul dupa, in general o ora la spital si 2 zile acasa. De aceea cand aud ca una din fete a facut cumparaturi in Budapesta si banuiesc ca dupa aia a luat masina la drum lung imi zic ca s-a jucat cu focul, si in mod sigur deplasarea cu masina sute de km e contraindicata si ma mir ca doctorul a propus asa o deplasare. Spitalizarea cu o zi inainte si enspe mii de analize (cum zicea cineva pe post ca se face la nu stiu ce spital din Bucuresti) nu are nici un haz. Ce conteaza e repausul de dupa, pt a evita contractiile. De asemenea nu vad ce haz are o echografie cu o zi inainte, echografia trebuie facuta chiar inainte sau in momentul inteparii, pt a evita de a impunge copilul. Ori degeaba ii face cu o zi inainte caci copilul se poate misca peste noapte.

Doresc mult curaj viitoarelor mamici care trec prin aceasta incercare, asteptarea e ingrozitoare, dar in marea majoritate rezultatul e pozitiv, si odata trecute, va veti bucura ca l-ati facut si ca stiti cu certitudine ca copilul e sanatos. O sa vedeti ca o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KIK spune:

Buna fetelor,
si eu am facut zilele acestea amniocenteza desi triplu test a iesit foarte bine. Am insa niste prienteni doctori si ei m-au sfatuit sa fac si aceasta amniocenteza (am 37 ani) deoarece acest triplu test poate avea un procent de 60-70% corectitudine, restul de 30-40% e risc...si mi-au spus ca de fapt este valabil si pentru femeile tinere sub 30 de ani...Asa ca parerea mea este sa faceti si amnio chiar daca triplu test e ok.
Eu am fost la Spitalul Ctin si Elena la dr Predoi.Ca durere este nimic, nu doare absolut deloc, mai mult frica e mare. Se plateste 6mil. Se face eco si inainte de amniocenteza si dupa, ca se se asigure ca este OK uterul... Cat priveste faptul ca poate intepa fatul...vrajeli sa vedeti cum se fereste singur fatul din calea acului, e uimitor...ca doar Doamne Doamne s-a gandit si la asta ca intro zi omul va ajunge sa umble si p'acolo si la "invatat" si pe micut sa se apere.

mult succes tuturor
Doamne Ajuta!
kik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Eu am participat ca voluntar la mai multe teste care sa depisteze defecte genetice intre care a fost si translucenta nucala si triplul test.Am primit o carticica informativa in care se scria foarte clar ca nimic nu e 100% sigur,nici amnio nici eco morfologic.

In Finlanda amnio nu costa nimic si e recomandata doar gravidelor care au avut rezultate pozitive la triplul test, NUMAI DACA doresc ele si celor care au peste 38 de ani,iar celor peste 35 doar daca sint la primul copil si au avut probleme genetice in familie.

Va doresc bebei sanatosi tuturor



Sabina 20+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

fetele,la mine azi a fost prima zi la tanti doctora.avand in vedere ca am 35 de ani mi-a recomandat si mie amio.mi-a prezentat avantaje si dezavantaje.
ALMO a relatat foarte bine cum este pe aici in Canada.momentan nu m-am hotarat daca fac amnio sau fac TT.sunt inca in faza de documentare si ar cam trebui sa ma grabesc cu hotararea caci deja sunt in 10 saptamani. eu am mai avut o sarcina dusa la termen,dar din pacate fatul s-a nascut mort,iar la a 2a sarcina am fost nevoita sa renunt la ea ptr.ca bb se prinsese prea jos.ptr.mine este o decizie greu de luat.ma rog sa iau hotararea cea mai buna.

Mult succes si multa sanatate!


Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

aiska, triplul test se efectueaza la cerere in Finlanda? Eu am facut doar ecografie de 13 saptamani ptr masurarea translucentei nucale, care a iesit f.bine, s-a vazut si osul nasului. Am 30 de ani si nu mi s-a recomandat nimic altceva. Sunt putin nelamurita daca ar trebui eu sa cer triplu test sau il recomanda ei.

Jaana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Jaana, la primul copil m-au intrebat daca doresc asa ceva,am raspuns afirmativ si in saptamina a 15 a mi-au luat singe.

De data asta am dorit eu sa particip ca voluntar la niste cercetari stiintifice referitoare la defectele genetice facute de centrul medical din Oulu.Mi-au luat singe in saptamina 10,apoi translucenta,apoi triplul test in a 15 a saptamina si toate au iesit okay.Daca nu ieseau bine m-ar fi sunat pentru amino si m-ar fi programat gratuit.Mi-au explicat ca ei fac o corelatie intre rezultatele de la translucenta,triplul test si virsta gravidei.Eu implinesc peste 2 saptamini 27 de ani.

Tu locuiesti in sud?Eu stau aproape de Rovaniemi si am inteles ca in fiecare "kunta" ecografiile se fac in functie de administratia locala,in unele se ofera la 12 si 18 saptamini, pe cind in altele doar o data pe tot parcursul sarcinii la gravidele fara riscuri sau boli cronice.

terveisia täältä Pohjois Suomesta

Sabina 20+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Carmen imi pare atit de rau cind citesc ce probleme ai avut si prin ce situatii ingrozitoare ai trecut.
Doamne ajuta sa fie totul bine de data aceasta.

Nu cred ca am dreptul sa te intreb si nu trebuie sa-mi raspunzi daca nu doresti,insa eu am o problema mare cu placenta jos situata si ma intreb,cum anume a fost la tine prea jos prins fatul?

Sabina 20+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

aiska, da, acum sunt sudista, dar am stat chiar in Rovaniemi 1 an :-) cunosc locurile si am lasat o bucatica de inima si pe acolo :-)

Da, aici, in ditamai orasul Tampere, se ofera numai o echografie pe toata perioada sarcinii! Mi se pare extrem de putin... E la alegere, fie in sapt. 13 fie morfologica in sapt. 20. Eu am facut ce-i drept pana acum 4, dar 3 din ele au fost din cauza unor sangerari la inceput de sarcina. La ecografia de sapt. 13 mi s-a spus ca totul arata ok, a vazut si organele si ca nu mai e nevoie de alta in sapt. 20. Sunt putin nelamurita daca n-ar fi bine totusi sa o fac...

Mie nu mi-au pomenit nimic de triplul test, asta ma intriga. Am sa intreb la urmatoarea intalnire de la Neuvola.

Tu ai facut copiii la varsta mai tinara decat mine, de ce ai fost ingrijorata de defecte genetice?

terveisiä Etelä Suomesta :-)

Mergi la inceput