Bebelusi de martie - aprilie 2006 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:


Dragele mele si dragalasilor..
habar nu am cum sa ma exprim sa cuprind toata gascuta asta dragalasa de mamicute si bebelasi :)
Adibal, in primul rand felicitari pt gemene..ca nu am scris numai pt tine, of ca nu am scris nici pt Aida_o, nici pt Mara..da ma gandeam..si am fost cu inimioara alaturi de voi..si de ma certa sotul ce caut pe net cand trebuia sa dorm ..
Dei..Adi, eu nu te consider o mama rea..ca..si eu am stat...cand am vazut ca nu il potolesc nicicum, si nici in brate nu plange..si nu se calma, ma uitam la el cum plange de mama focului, si m-am si distrat cateva secunde, ca avea crescendo ala in care ii tremura limbuta in gurita, da crede=ma, nu puteam face nimic, dar..domnutul meu, are hernie ombilica, ca asa e la moda, parca :( , si, daca plange prea mult..ii iese afara si mai evidentiat...ca atare, daca nu l-as lua in brate cat il iau, cred ca sotul ar urla si mai tare ca si copilul..
Acuma doarme talharicul dupa vreo 12 ore de nesomn..mai bine zis cu pauze asa de mici..ca parca nici nu erau...
Astept sa treaca de 3 luni..cand deja cica e bine sa nu il mai iei in brate tot timpul cand plange..si om vedea..da..ma gandeam ca poate , poate, stiti cineva vreo metoda, gen dat ceai noaptea in loc de lapte..sau mai stiu eu ce..cred ca visez, da no :)
Adi draga, oricum , mersi tare mult de sfat, o sa incerc dupa ce face 3 luni..si iti spun :)..intre timp, sa iti creasca toate fetitele mari, si frumoase..si astea mici, sper sa fie mai cuminti ca prima, tot curajoasa te vad :)
No..scartaie feliuta mea..fug..va pup pe toate..si bine ne-am intalnit la scutecele..pupiiiiiiiiiiiiiiiiiiicccci la toti si toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ileana_marius
Sigur ca ne vei ajunge si tu la scutece in curind,dar nu ne parasi si ramii cu noi si aici!

Eu ma gindesc la tine mai mult decit ti-o pot spune in cuvinte, astept sa citesc vesti bune in curind si ma pentru implinirea dorintei tale.

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Iata-ne si la scutecele.
9 luni la odisee impreuna cu voi sint 9 luni pline de amintiri frumoase.Intrebari, raspunsuri, incurajari, sfaturi ,idei,toate astea ne-au legat in aceste luni creind aceasta frumoasa prietenie virtuala intre noi.
Vreau sa va multumesc pt fiecare moment placut petrecut cu voi, chiar daca virtual.
Deci ,bine v-am gasit la scutecele si hai sa umplem urmatorii 4 ani cu amintiri la fel de frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Biuta, cind fetita mea plinge asa fara nici un motiv, adica e satula, scutecelul schimbat, eu o iau si o duc in baie unde ii dau pantalonasii si scutecelul jos si o las asa vreo 5 min pe buretele pe care ii schimb de obicei scutecelele. Si asa se linisteste. Incepe sa dea din picioruse ,sa zimbeasca . Mereu functioneaza chestia asta.
Incearca sa gasesti ceva care sa-l linisteasca atunci cind plinge fara motiv.
Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:

Ile draga, daca sunt colici, cum suspectez, am incurcat-o..ca nu pot sa ii dau Colic baby numai de 3 ori pe zi, si mylicone ce se gaseste pe aici..iar se ia numai la 6 ore..
Asa ca,e ditamai impasul..da..multumesc tare mult..o sa incerc si eu..:)
Pumpiceiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Bia+Anthony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Ile,aminteai zilele trecute de plaja,iar in Bucuresti ploua de mama focului.Si e tare frig.Vivian ce zice,ii place soarele?

Adibal,el era tati pe care l-am vazut,doar ca pe holul ala intunecat de la Giulesti,mi s-a parut grizonat.Si parul era si cam departe de privirea mea(undeva,aproape de tavan...daca intelegi ce vreau sa zic...).Sa va traiasca trio-ul minunat!

Catrinel,noi suntem tot la 5(rar 6)mese pe zi,lucru pe care ti-l doresc si tie.

Tina nu ai scutecit inca???

Noua ne-au aparut bubite(un gen de cosulete) pe gatut si obrajori.Am inteles ca trecem prin...criza genitala.Am inceput tratamentul cu Fucidin(un unguent cu antibiotic) si speram sa ne treaca repede;adica la botez ar trebui sa fim frumusele.
Mai trece cineva prin criza asta?



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Maaai, deci suntem la scutece.... Nu mai adaug si eu la nostalgie, suficient sa spun numai ca in cele 3 sapt in care nu am avut Internet am suferit ca caine fara voi! Anul trecut pe vremea asta imi faceam veacul la aspirante (misto gasca si acolo!!) apoi am trecut la la odiseea sarcinii si acuma la scutece - wow!!!

Azi ma duc la ginecolog, am si amanat programarea cu o ora, pt masa titzei mici. Tot ii zic "titza mica", saraca oana, creste si nu stie cum o cheama de fapt... Hmmm...

Mariana, am dat 1,90 euro pe poza
Predictorul ala de ovulatie... L-ai mai folosit pina cuma?

Bia, fa-i masaj pe burtica (in sensul acelor de ceas), pune-i ceva cald la burtica... Ceai de chimen+anason se gaseste pe acolo? Pe mine m-au ajutat mult supozitoare cu chimen...


Catrinel & Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

andreea , suntem si noi la 6 (citeodata 5) mese pe zi. Ieri si alalteieri a papat la 11 pm si a dormit pina la 5.30! Mor de fericire!!
Chestia cu bubitzele a avut-o si Oana. E de la hormonii materni. La oana a fost rau de tot, saraca, era plina, avea pe fiecare milimetru de obrajor. I-am dat cu pudra de nitrat de argint (a uscat bubitzele si a dezinfectat) si apoi cu o crema pt piele uscata. E mult mai ine. Am inceput sa-i fac iar poze.

Pispi, draga mea, ma bucur ca ai mai scris! Si ai si un ton mai optimist. Te simti mai bine? Ti-au trecut durerile de cap? Pupici multi tie si Biutzei!

Tinaaaa, intra si tu mai des...daca poti!! Ne lipsesti! pupici la mamica si bebe!


Catrinel & Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Bine v-am gasit la scutece !

Vreau si eu sa va multumesc pentru cele noua luni petrecute alaturi de voi, chiar daca eu nu am intrat sa scriu decat foarte tarziu(din superstitie).De cate ori va citeam gaseam raspuns la intrebarile mele si asta ma linistea.Va multumesc inca o data si ma bucur ca vom fi impreuna si de acum incolo cel putin 4 ani.

Andreea si Teo a avut tot asta, se pare. Acum aproape i-a trecut dupa 3 aplicari de bepanthen si crema Atoderm PO Zinc de la Bioderma. Erau asa multe si rosii brobonitele, ca nu credeam ca o sa-i mai vad fetisoara ei frumoasa si finuta si roz Eram disperata !

Am fost si la eco pentru sold si e bine.Am rasuflat si aici usurata. Noi am crescut bine de tot.La fix 6 saptamani aveam fix 5 kg si 60 cm, deci am crescut 9 cm ! Suntem mari, ce mai ...

Chichina bine ai venit printre noi !

O intrebare : voi ce vaccin faceti la bebel ? Adica ce alegeti, ce sew face la policlinica sau mergeti pe varianta care nu e suportata de casa de asigurari ? Ca noua ne-a recomandat pediatra sa facem INFANRIX-ul .L-a mai facut cineva ? Ce reactii da ?Andreea, tu parca ai cumparat deja vaccinul, nu ? Pe care l-ai luat ?

V-am pupat ca s-a trezit ursuletul meu drag.

Mari si bebe Teodora Maria (26.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

FETELOR FELICITARI CA ATI TRECUT LA SCUTECE!!
SA VA FIE BB-II SANATOSI, MINCACIOSI SI NECOLICIOSI!!


doroti_5 39+ cu Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput