Avortul afecteaza sansele de a ramine insarcinata?

Avortul afecteaza sansele de a ramine insarcinata? | Autor: Adriene

Link direct la acest mesaj

Buna fetele mele, va propun un subiect nou! Spuneti-mi daca una dintre voi a avut un avort si daca mai tirziu va afectat fertilitate. Eu am avut un avort in urma unei experiente foarte rele din care am ramas insarcinata din prima. Din pacate aveam 23 de ani si nimic pe lumea asta asa ca a trebuit sa fac avort. Acum am 34 de ani si am probleme de a ramine insarcinata. Voi credeti ca aceasta poate fi de la avort? A avut careva dintre voi aceasta problema?

Pupici si va astept cu raspunsuri..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Buna Adrienne! Eu sunt una din cele care au trait nefericita experienta a avortului... La fel ca si tine nu aveam alta alternativa. Acum am 28 ani si abia de o luna incerc sa raman insarcinata.
Oricum dupa cate stiu si eu totul depinde de cum a fost facut acel avort.. Imi amintesc ca eu am tot fost la control dupa aceea si am intrebat doctorita care sunt sansele de a mai avea un copil atunci cand voi fi pregatita. Mi-a zambit si mi-a spus sa stau linistita ca nu sunt probleme la mine. De atunci si pana in ziua de azi am mai fost la control si niciodata nu mi s-a spus ca as avea probleme...
De cat timp incerci tu? Ai mai fost la un control... ti-ai facut ceva analize?
Eu zic sa nu-ti pierzi speranta! Daca ai ramas atunci sigur vei mai ramane! Cel putin asa gandesc eu!



Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriene spune:

Biby eu incerc de mai mult de 6 luni. Avortul l-am facut profesional si mi-au spus la fel ca tie ca nu o sa am probleme. Poate ca virsta afecteaza putin...la 34 nu e asa de usor ca la 23, sau poate ca sotul este de vina. El e canadian si ia tot felul de medicamente pentru alergii si antistres. Si aceasta poate fi problema. Eu in familie nu am avut probleme din acestea toti au copii mama a facut 16 avorturi si 4 copii, surioara gemenica a mea are doua fete frumusele facute in perioada nefertila...asa ca nu stiu ce sa spun. vreau sa iau medicamentul Mastodynon despre care am intrebat pe acest forum. Daca nu ramii dupa 6 luni ti-l recomand si tie.

Pupici..bibycule si "stay happy"si sper sa auzim de bebelusi mititei si dulcei in curind...!!!...poate gemenei ca asta e in familia mea si a sotului...yyaaaaaa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Adriene eu zic sa nu te impacientezi... Poate fi si din cauza stresului daca spui ca ia medicamente antistres... Cel mai bine ar fi un nou control! Eu marti ma duc la control si duminica fac testul. Mie mi-a venit ciclul sambata (destul de abundent) dar m-a tinut pana luni..ceea ce e ciudat. Am simptome dar poate fi si autosugestia..nu stiu ce sa spun. Doctoritza imi spune ca este 99% sigura ca sunt insarcinata... eu nu stiu ce sa mai cred. Oricum, indiferent de rezultatul testului, eu nu-mi pierd optimismul!
Sunt sigura ca va veni si randul nostru!

Sa-mi dai si mie mai multe detalii despre acel medicament, te rog mult!

Pupici si tie!


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

eu nu cred ca-i de la avort (curetaj sper).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriene spune:


multe fete il iau pentru noduli la sini si pentru reglare hormonala. Eu am inteles ca ajuta sa ramii insarcinata, si este total natural asa ca nu are nici un efect negativ.

aici s-a mai scris despre mastodynon:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68780&SearchTerms=mastodynon

si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65574&SearchTerms=mastodynon

si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59806&SearchTerms=mastodynon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Adriene , eu am o prietena care la 22 de ani a facut un avort , iar anul trecut (29 ani ) a nascut o fetita . Nu a avut probleme de a ramane insarcinata. Dar fiecare suntem diferiti , deci nu putem da un verdict . Doar doctorul poate sti mai bine ca noi.
Sper sa nu ai probleme si sa ramai cat de curand insarcinata.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Din pacate un avort poate influenta negativ fertilitatea. Nu este insa o regula.
Asa cum spuneai si tu, unele au facut peste 10 avorturi si nu au avut probleme, altele au facut unul si au ramas cu probleme. Am auzit de cazuri pe ambele parti, ca mama a lucrat la maternitate.

Depinde si de cum a fost facut avortul (daca iti curata prea tare peretele uterin s-ar putea nu sa mai se mai prinda sarcinile), cum s-a refacut organismul... Sunt foarte multi factori de luat in considerare.

La tine cred ca inca nu sunt motive de ingrijorare desi si varsta isi spune cuvantul.

Spor la facut bebelusi!


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu am avut 3 avorturi spontane, fiecare urmat de curetaj biopsic. In afara de acestea nici o alta sarcina. Cand am plecat din cabinet dupa cel de-al treilea cuvintele dr au fost: daca urmatoarea menstruatie va vine mai dureroasa si mai putin cantitativ s-ar putea sa nu mai puteti face copii. Exact asa mi-a si ramas de atunci CM, aproape insesizabil cantitativ si f dureros. La fel am ramas si eu: se fac 10 ani de cand nu am mai ramas insarcinata si nu mai sper sa se intample vreodata.
Asa ca probabil afecteaza fertilitatea, cum spune si Sanziana, depinde si de cel ce face curetajul, ce mana are, cum curata peretii....

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Buna fetelor,
Am 29 de ani si am facut un avort (prima mea sarcina) acum 5 ani; de atunci nu am mai ramas insarcinata; eu cred ca afecteaza fertilitatea la o femeie in special la prima sarcina; eu m-am ales cu trompe infundate; unul din doctori mi-a spus ca nu trebuia sa fac acel avort; si mai am o prietena care are aceasi problema: dupa un avort nu a mai ramaa insarcinata, i s-au infundat trompele, a facut laparo, a facut 2 sarcini extrauterine si apoi nimic, nu a mai ramas; depinde si de organism, dar eu cred ca in mod sigur avortul facut la prima sarcina afecteaza negativ fertilitatea.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriene spune:

Ariana ai facut tratament pentru trompele infundate?Se poate face ceva? Eu inca nu m-am dus la medic dar o sa merg in doua saptamini si o sa revin cu noutati.

Mergi la inceput