Avortul afecteaza sansele de a ramine insarcinata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

da...eu am facut un AVORT,nu chiuretaj, pe vremea lui ceau,unul singur,si de atunci nu am mai ramas niciodata,aveam 22 de ani acum am 38!!!prietena mea care l-a facut odata cu mine acum are...3 baieti!!!depinde de sensibilitatea organismului
toti doctorii mi-au spus ca nu mi se trage de la el ci de la o anexita cronicizata de ani de zile(eu nu cred asta ca de atunci , nimic nici macar o sarcina oprita in evolutie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Adriene am facut instilatii dar se pare ca degeaba; acum merg la Buc. si vreau sa fac laparoscopie, pentru ca am inteles ca daca nu merge cu instilatii, laparoscopia este unica solutie; imi este frica dar stiu ca este unica speranta pentru mine; si in plus, la laparoscopie iti vede tot ce ai pe acolo si iti poate descoperi cauza.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

categoric daca nu pastrati prima sarcina veti avea probleme!!!
nu faceti ca noi ca veti avea mult de suferit,sau macar daca il faceti dupa...atentie mare la bolile inflamatorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

la 21 de ani,am facut un avort;imi pare ff rau,dar la vremea respectiva nu am avut de ales(zic eu ca scuza),eram gravida atunci in 3 saptamani;in fine,la 24 am ramas din nou,si nici macar in prioada fertila nu eram!!!!si imediat dupa m-am dus la dus,bebeul acela ni l-am dorit din tot sufletul,insa in 10 saptamani am pierdut sarcina,am facut chiuretaj insa fiind mica sarcina mi l-au aspirat si pe acesta(la cererea mea),si m-au chiuretat ff putin;acum am 27 de ani si de un an incercam din nou;se pare insa ca sotul meu are probleme (gigeii sunt mai putini la nr si mai lenesi insa morfologic sunt ok),si de aceea nu raman acum gravi.


http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/mela_oros/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Da, depinde de organismul fiecareia, nu este o regula ca daca faci chiuretaj sa nu mai ramai insarcinata; dar este clar ca daca nu mai ramai dupa aia este din cauza chiuretajului; de asta sunt convinsa; eu am avut anexita de mult, chiar si cand am ramas gravida; probabil ca dupa avort am fost mai sensibila si am racit mai tare sau am luat o infectie (anexita este o inflamatie a trompelor si a ovarelor care netratata duce la sterilitate); cauza anexitei nu este neaparat frigul ci si o serie de infectii de care nu stii si pe care poate nu le tratezi la timp; inainte credeam ca anexita este o boala a ovarelor pe care o poti trata, dar se pare ca este mult mai complexa.

Ariana1

Mergi la inceput