"conditii private" la elias

"conditii private" la elias | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Buna,

As vrea sa stiu daca a nascut cineva la Elias prin sistemul oferit de Centrul Medical Unirea, caruia i se face reclama de "nastere in sistem privat in parteneriat cu maternitatea Elias". M-ar interesa:

- care sunt conditiile, inclusiv daca exista sali de operatie dedicate sau se utilizeaza cele normale ale spitalului
- daca personalul auxiliar (asistente, infirmiere) este cel din Elias sau cel de la CMU si mai ales cat este de amabil - mentionez ca partea asta cu amabilitatea este unul dintre motivele principale pentru care iau in calcul aceasta alternativa de nastere
- daca aveti idee daca pentru medicul care asista este convenabil dpdv financiar acest fel de a naste - cu alte cuvinte, as vrea sa stiu daca medicul va fi mai motivat in spitalul lui obisnuit cu atentia de rigoare, sau in acest sistem privat unde eu nu i-as mai da nimic in plus, platind deja nasterea

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Buna! Eu am nascut in Elias in saptamana cu lansarea parteneriatului cu CMU. Era mare valva pe acolo cu aceasta sectie...De fapt au luat rezervele (pe care inainte orice mamica le putea inchiria cu 30 de eur/zi), le-au renovat, au pus paturi noi (cu telecomanda) si atat. Nasterea se face in salile de nastere de la Elias, acolo unde nasc si mamicile "neplatitoare". Medicii plus asistentele sunt aceleasi ca in maternitate. Copiii stau in sectia de neonato, acolo unde stau toti copiii. Singura diferenta este ca mamica sta in rezerva frumoasa si, in mod sigur, personalul este mai atent cu ele decat cu celelalte. Sincer? Nu as fi dat 2000 de eur (acu' nu stiu sigur daca atata cer, atat ziceau asistentele cat am stat eu acolo internata). De ce? Pentru ca practic nu platesti in plus decat conditiile in care stai tu, mamica. Daca ai un medic bun de la Elias (si i-am vazut pe toti, sunt destul de ok), o sa te trateze la fel ca si pe cele neplatitoare. Adica tot o sa nasti, cezariana sau normal, cu anestezistii aia, cu asistentele alea cu medicamentele alea. O sa stai dupa nastere probabil intr-o alta rezerva decat celelalte mamici. Iar rezervele cu bani? Sunt la un an jumate distanta de maternitate, in alt corp, practic tre sa strabati un drum lung pana la maternitate. Se prea poate, daca bebe e ok, sa ti-l aduca cu tine in camera si sa il lase acolo, dar asistentele (chiar daca sunt unele cica "de garda" pe rezerve) se grupeaza la cafele la maternitate, deci nu vor raspunde f prompt la comenzi.
Sfatul meu este sa mergi sa vizitezi maternitatea...Este super frumos si renovata de CMU (pentru ca nu puteau lasa salile de nastere si culoarele vechi sa le vada si pacientele lor). E totul nou, camerele sunt ok si poti prinde o rezerva cu 2 paturi (nu e greu deloc, vb cu doctorul) si stai super bine. E curat, bebe e aproape (noaptea il iau pe sectie), si nu stai decat 2-3 zile (eu am stat 2 si am avut cezariana). Normal ca tre' sa cotizezi la asistente la greu, dar nu o sa cheltuiesti 2000 de eur, acolo 3-4 milioane, cel mult (cu anestezist cu tot). Bine, eu nu am platit doctorul, daca ii dai si lui ceva se adauga la pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Multumesc mult. Da, cezariana este acum 1800 eur. Eu speram sa fie conditii complet separate de maternitatea obisnuita, mai ales pentru riscuri de infectii etc. Medicul meu este din Municipal... Inteleg ca nici macar nu am rooming-in cu bebe in mod sigur. Salile de terapie intensiva unde stai dupa operatie sunt renovate? Alea aratau cel mai cumplit in Municipal .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Kehleyr, cred ca poti avea rooming-in cu bebe, si in maternitatea neplatitoare se putea, daca le rugai pe asistente sa il lase peste noapte si daca cealalta mamica era de acord. eu am preferat sa o las peste noapte la copii sa pot sa ma odihnesc (mama denaturata, ce vrei, dar mi-au prins bine 2 nopti de somn in spital ca odata ajunsa acasa nu am mai pupat 3 ore legate de somn vreo 4 luni)
Toata maternitatea este renovata, sala de operatie e super moderna si saloanele de recuperare/terapie intensiva sunt renovate si curate. Eu am nascut la ora 4 dimineata, la 5.30 am iesit din operatie si am stat la terapie pana la ora 11-12 in aceeasi zi. Apoi m-au mutat in salon, deci am stat maxim 6 ore acolo. A fost super ok, asistenta a fost draguta, m-a ajutat, mi-a dat pai sa beau apa, mi-a dat apa, mi-a carat lucrurile si i-am dat si eu bani dar la sfarsit, dupa ce am ajuns in salon.

Mergi la inceput