Mamici de martie - aprilie 2006 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Aida bine ai revenit acasa! Uite niste mari, mari de tot pentru Alexandra.

Ileana Marius, iubita, o sa vezi ca te va intari sederea ta in tara, alaturi de familie

Regret ca va dezamagesc, fetelor, cu "mica mea menstruatie"


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:


Ciuf,hai,te rog eu sa nu te mai chinuiesti atita si sa-i dai cu incredere bibe daca vezi ca nu prea merge...Cum stii si tu,stressul nu face bine nici mamicilor,nici bebicilor,nici intregii familii si cu atit mai putin productiei de laptic...(mesajul asta ti-l scrie o mamica care a alaptat 2 copii si acum e foarte fericita ca a renuntat s-o mai faca a treia oara,caci bebe3 se simte foarte bine cu biberonul!)

Irina,sa stii ca aici in cartile suedeze scrie ca bebe nu plinge cu lacrimi pina pe la vreo 6 luni!

Daca are canalele lacrimale infundate,atunci are ochisorii inlacramati,nu uscati!(si i se mai formeaza si o secretie verzui-galbuie chiar daca nu e infectie)"Masajul" aici consta in apasarea la coada ochiului din exterior spre interior...(mi se pare ca eu am auzit ca in Romania se face invers)

Adar,eu am intrebat despre "directia" operatiei tale fiindca aici in Suedia,ca sa ajute asigurarile sa evite cheltuielile in cazul unei infectii,doctorii o fac pe orizontal numai daca:

-cezariana nu este in regim de urgenta
-pacienta nu este plinutza
-bebe nu este prea mare
-pacienta nu are o alta cezariana facuta pe verticala

Ileana_Marius, sa stii ca sunt cu sufletul alaturi de tine,ma sa treci cu bine peste tot ceea ce s-a intimplat si sa vii cu vesti bune in curind!
Tin minte ca ai intrebat mai demult despre operatie.Important este ca incizia uterina sa fie pe orizontal(este mai rezistenta),nu ceea ce vedem noi la suprafata...

Zuzilici,tu ce mai zici?

Kim,uite ca trebuie sa accepti din nou multumiri pentru ca ne-ai tinut la curent despre Aida+Alexandra.

Amalia,fiindca in perioada asta e foarte placut afara in Romania,sigur ca il poti scoate la plimbare pe Seby la o saptamina!

va pe toate

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Ciuf scumpa ,
si eu am crezut ca o sa mor daca nu o sa am lapte si mai ales daca va trebui sa o hranesc cu bibe. da' de unde. cind am vazut ca se chinuie sa manince, am zis ca daca Dumnezeu vrea sa o si alaptez la sin, se va-ntimpla si asta. daca nu, bibe si gata. ea sa fie sanatoasa (ca tare fericita e dupa ce papa si e satula :)


poze Alexandra
www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , 9 luni si-o zi - 37 sapt :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Mare adevar ai grait, Aida!



Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Fetelor,dupa cum stiti,dupa ce terminam capitolul asta trecem la scutece.

O mica rugaminte as avea pt.fiecare(sper sa nu va suparati pe mine):

Inainte sa parasim Odiseea,ati putea sa va uitati cu atentie pe listuta in dreptul numelui vostru si daca gasiti date incorecte sau spatii necompletate,semne de intrebare,etc,scrieti-mi imediat cum sesizati!

Nu-i asa ca ar fi frumos sa ne ducem la scutece cu o listutza corecta si ordonata?

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Salut gagici.Va scriu repejor ca plecam la nasa ca e ziua puiutului ei.
Aida,bine ai venit acasa!Refacere rapida!Bebe Alexandra e asa de dulceeeeeeee!Are niste ochisori fantastici!Sa ne mai pui poze cu ea!
Mariana1976,bebe David tot la fel e..numa ca am avut si noi probleme cu constipatia,in sensul ca face odata pe zi..El de obicei facea la fiecare masa.La listuta ceva trebuie completat..David a avut 4570Grame,si 54.5CM.SI eu zic sa stergem gravidutele ramase..daca se decid sa reapara ne gasesc in Odisee si le trecem direct la mamici!
Nu am mai scris pt ca Mark a intrat in ferba cu un joc de PC si-am zis sa il las ca doar de luni incepe munca si de-atunci PC-ul imi va apartine in totalitate! Asa ca ne "vedem" luni! la toate si week-end placut!


Tina si David
Poze cu David
Eu si Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica spune:

Amalia, pt ragade eu am folosit (cu succes) Bepanthen. In maternitate ne-a spus ca dupa fiecare supt sa ne spalam pe sani si apoi sa punem Bepanthen. Nu necesita spalare inainte de alaptat. Eu ma spalam inainte de a alapta dar cica are mai mult efect daca nu te speli si ramane crema pe sani.

Otilia, Robert (24.12.2003) Krisztian (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameluta spune:

gt, m scpt de fir!!!!ur!!! ce bine!
multm mult pt rspunsurile vostre.intr-devr nu fost dureros.mi nsp fost dup ce l- scos pt c inceput s m pese pe opertie.dr me e sdomsochist, zu!dr e o dulce!
noi suntem bine.crestem pe zi ce trece.ziu dormim dusi, ir nopte vem concert de dirijt-eu ii zic "mestre" pt c tunci cnd plnge d din mnute c un dirijor.
zi nopte ne- dispert pe mine si tti.efectiv nu mi stim ce s-i mi fc.cred c nu m rupt nici o or de somn.
spt viitore vreu s incep si eu s-i scot nsucul in dreptul gemului inti si poi, pe weekend, vom ve o tenttiv de iesit l er.
bi stept s-i cd buricutul c m disper zon i.imi tremur minile cnd il curt colo si m gndesc s fc bine c dc nu,e bele.
v pupicesc si s veti un weekend fin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Tina,multumesc mult,am completat datele lui David!
Daca ii dai completare cu formula probabil nu va mai face kaki de mai multe ori pe zi...Stii ceva?Copii mei mai mari pe care i-am alaptat de la sin,faceau kaki dupa fiecare alaptare.Lui bebe3 i-am dat numai biberon si vad ca face doar 1 data pe zi!
Eu le-as pune pe lista celor de la care asteptam vesti pe gravidutele care nu au mai tinut legatura demulticel...Sau mai bine doar la Notepad in caz ca vor mai aparea...Stiu eu?
ASTEPT PARERI!

va pe toate

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_toma spune:

Fetelor, ce dor mi-a fost de voi!!!!
Nu am mai intrat pe net de 3 saptamani si mi-ati lipsit enorm.Am pierdut multe.nici acum nu am avut timp sa citesc din urma.Felicitari noilor mamici si bine ati venit pe lume, bebici!!
Noi suntem binisor, bebe mananca lapte de al mine, dar numai muls, din biberon.Nu am reusit sa-l invat la san, e super incapatanat.Mi-e greu la muls, mai ales noaptea, ca mor de somn, iar el mananca din 2 in 2 ore.Va inchipuiti cam cat dorm.Imi vine sa renunt cateodata.I-am dat si Milupa de vreo 3 ori, noaptea, pt ca s-a intamplat sa nu mai am lapte.Am disperat, m-am gandit sa-mi iau ceaiuri, dar apoi m-am razgandit, pt ca, sincer, nu prea mai rezist sa ma pompez asa des.Asa ca, dupa ce nu mai am lapte, il trec exclusiv pe Milupa.Asta e, nu vreau sa ma imbolnavesc cu nervii.Pe 10 implineste o luna, deci am reusit sa-i dau o luna laptic de la mine.Poate o sa-i dau si mai mult, daca ma ajuta Dumnezeu.
Avem o problema de vreo 3 zile, nu mai poate sa faca kaki.El facea la fiecare masa.Acum se chinuie ingrozitor, se screme si nu poate face decat daca ii bag termometrul in fundulet.Mi-e tare mila de el.Nu stiu ce sa-i fac, aveti vreo solutie?O fi de la Milupa?Eu nu mananc decat supa de pui, compot de mere, friptura de pui, piure, branza si oua.Credeti ca ceva din toate astea il constipa?
Si mai avem o problema, mai mare.Are laba piciorului drept un pic adusa spre dreapta, din cauza pozitiei din burtica.Nu stiu sa va explic exact cum e, dar am mers la ortoped aici in Valcea si ne-a spus sa-l masam, ca-si revine.dar noi nu prea avem incredere in medicii de pe aici si am vrea sa mergem la cineva in Bucuresti.Poate cineva sa ne recomande un medic bun?Va rog din suflet, fetele din Bucuresti, puteti sa ma ajutati?Innebunesc cand ma gandesc ca ar putea sa nu-si revina piciorusul si sa aibe probleme la mers.
Sper sa intru cat mai des de acum inainte, va pup pe toate.

Simona si bebe strumf Eduard Gabriel

Mergi la inceput