Sarcina avansata - contraindicatie eco 3/4D???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

1miljumate ok.
3d/4d eu am avut trimitere pt a verifica starea fatului. eventuale probleme.. In principiu nu se face la sarcina f avansata pt ca toate examenele menite sa preintampine sau sa anunte din vreme problemele sarcinii(fat inclusiv) se fac in trim 2 cel tarziu. Iar pretul, pentru o echo morfologica (3d) e secundar. Okiu kare tzi-o presteaza e cel mai important!



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

mamicilor,

ce stiu eu despre acest tip de eco,mai ales ca am facut cateva,si mai mult ,lucrez si in sectorul medical e:pentru spectaculozitate,momentul optim e in jur de 25+ cand cantitatea de lichid amniotic e ideala si asigura o interfata optima pt trecerea undelor eco;e f important de vazut aici nu atat" cu cine seamana"cat prezenta sau absenta malformatiilor faciale(gen "buza de iepure").

daca faci putin mai tarziu eco,se vad totusi multe din elementele interne,plus masuratorile.(pt mine a fost f important sa-mi spuna ca inima e la locul ei si are toate 4 camerele,ficatul la fel,vezica urinara idem,chiar si creierul e analizat cu atentie cu privire la aspect,venticuli,forma si marime).

eu recomand acest tip de eco,pt ca daca se depisteaza ceva,trebuie eventual aleasa cezariana.


mult noroc la nastere!

Mergi la inceput