DR Nayel-CF2(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

SHIHANA, bebele meu pana in luna a 8a a fost mic, toti imi spuneau ca e mic si eu ma cam panicam. Si iata ca din luna a 8a pana intr-a noua si-a dublat greutatea si a avut 3930 la nastere. Asa ca nu fi speriata! Bebeii au fiecare ritmul lor de crestere. Important e sa fie sanatosi.
Eu am facut eco morfologica la Chitescu si am fost multumita. Chitescu nu e grozava dar e ok, cam panicata as spune eu, mie mi-a zis ca am colul scurt si ca pot pierde sarcina, ceea ce nu era adevarat, ca eu am ajuns in saptamana 41 si colul meu tot lung si dur era, daca ar fi fost scurt cum zicea ea la 20 de saptamani as fi nascut de mult. Dar mai sunt si alti medici la Medlife.
La Iosup nu am putut ajunge pentru ca era super ocupat si nu am asteptat o luna si jumatate ca sa imi vad copilul.
Am mai facut o eco la 8 saptamani la CMU, la Iosup, abia aflasem ca sunt graviduta si a fost prima data cand l-am vazut pe bebe.
Restul echografiilor le-am facut la Nayel la cabinet.
Fa si tu cum crezi ca e mai bine pentru tine. Bafta

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici cu gradina mea zoologica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Fetelor,stiti cumva cand este dl.dr.de garda in saptamana 5-11 iunie?
Am numarul de telefon al dansului pt. ca am fost pacienta dansului pe timpul sarcinii si intentionez sa merg si la urmatoarea sarcina,dar ma gandesc sa nu-l deranjez doar pentru atata lucru!
Cam in ce perioada a anului pleaca dansul din tara?
Va multumesc!

Mirela I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si de ce nu-l suni mai ales ca ai fost pacienta lui pe o perioada nu tocmai scurta; si eu vreau sa-l sun pt a-mi face o programare la spital, sper sa nu deranjez, dar nu stiu cum altfel sa procedez

quote:
Originally posted by blueeyes2003


Fetelor,stiti cumva cand este dl.dr.de garda in saptamana 5-11 iunie?
Am numarul de telefon al dansului pt. ca am fost pacienta dansului pe timpul sarcinii si intentionez sa merg si la urmatoarea sarcina,dar ma gandesc sa nu-l deranjez doar pentru atata lucru!
Cam in ce perioada a anului pleaca dansul din tara?
Va multumesc!

Mirela I.



25 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Am fost pacienta dansului,din pacate,doar 6 luni si jumatate pentru ca am pierdut sarcina.
De la controlul de 6 saptamani nu am mai fost,si atunci am mers la cabinetul particular.
Pana la urma o sa-l sun daca altfel nu pot afla!
Multumesc oricum!
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Inaioana, asteptam povestea nasterii....

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shihana spune:

Buna fetelor,

Sunt extrem de nervoasa si simt nevoia sa ma descarc..si tinand cont ca sursa enervarii mele este dr. Nayel am sa va spun voua ce s-a intamplat..
Pe 17.05 am fost la controlul lunar ( eu fiind in 27-28 sapt)si dl. dr. este adevarat s-a purtat super bine dar cand am ajuns acasa si m-am uitat pe ce i-a dictat asistentei am ramas blocata...bebita avea doar 900g si toate masuratorile lui indicau dezvoltare de 26 sapt..( va amintiti ca eram panicata si v-am spus si voua)..Cand a vazut medicul de familie masuratorile s-a speriat si mi-a scris in caietul gravidei hipotrofie fetala...va dati seama ce sperietura.
Doream sa vad oricum trasaturile bebelinei asa ca ma interesez de 4D (cautam ceva mai accesibil,fiindca era o perioada mai critica cu banii, dar speriata de Nayel,am programat echo sambata asta..)..

Iar acum vin nervii..la echo cer doar trasaturile fetei si greutatea( repet doar speriata de Nayel...) si ce credeti?? 2225g !!! Bebelina era cu spatele si nu am vazut nimic..si am plecat fara nici o poza, si fara 2500.000 in buzunar si cu nervi o mie pe Nayel ( fiindca imi spune doctora ca nu e 1400 cum programasem eu fiindca am cerut greutatea...)..Ce dezamagire...cum se poate face asa o greseala???..Unde se pot pierde atatea grame???Sotul meu e super nervos pe Nayel..Si eu...nici nu stiu acum cum sa mai reactionez...Ce dezamagire>>>

shihana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Shihana, in primul rand calmeaza-te.
Deci, cand ai ajuns acasa si ai citit 900 grame, nu te-ai gandit sa il suni pe Nayel sau sa mergi a doua zi la el sa il intrebi ce e cu greutatea?
Eu sunt de acord ca e cascat in unele privinte ( uita nume, uita ca a scos firele de la operatie), dar ca sa faca Nayel o astfel de eroare, scuze nu cred.

Eu v-am tot spus sa mergeti la spital unde ecograful este mai bun.
La spital e doar el, vezi si tu ce e pe ecran. Niciodata nu mi-a dat vreo eroare Nayel. Cum a spus asa a fost.

Apoi, nu stiu unde te-ai dus la eco 4d, dar daca nu te-ai dus la Iosup degeaba te-ai dus, ca el e cel mai tare din parcare si eu tot repet asta de peste 1 an.
Iar intreb: l-ai sunat pe Nayel sa ii spui ce ai pe suflet?
Scuze, dar e dreptul tau sa il suni la orice ora si sa lamuiresti problema.
Mai terminati mai fetelor cu jena.
Atata discutam aici de cat ii dam si ce nu ii dam. Da nu mai dati nimic daca nu vreti ( exceptand cab particular), si fiti mai curajoase. Nu plecati nelamurite.
Eu sunt tare tupeista la asa ceva. Pana nu pricep nu plec.

Am innebunit o asa zisa doctorita care numai sa fac ecogragii nu stia, iar la cate perle am auzit din gura ei normal ca am explodat.
Oi fi eu nebuna, dar nu se joaca nimeni cu sanatatea copilului.


Deci, pune mana pe telefon si suna acum. Nu te stresa, nu fii nervoasa. Nu ii face bine lui bebe.



Astept vesti de la tine.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Revin.
Tu te-ai uitat pe vreun site cam ce greutate ar trebui sa aibe bb al tau la aceasta varsta?
Din ce imi amintesc eu, pe la 25 de saptamani al meu avea cam 800 grame, si se incadra in normal, deci, la 27 de saptamani e normal sa aibe 900, nu?

Nu uita ca masurarea la ecograf are marja de eroare pana in 500 grame.
Eu nu il intrebam pe Nayel de greutate. Pe mine ma interesa daca conform masuratorilor se afla in grafic.
Stii bine ca greutatea se calculeaza in functie de masuratori, deci daca Nayel vedea ceva anormal ( eco iti arata pt ce saptamana e dezv.) ti-ar fi spus.

Uite aici: http://www.babycenter.com/general/pregnancy/1290794.html

Asta te va lamuri ca de fapt Nayel are dreptate si nu ceilalti.

A, si daca esti ingrijorata pentru intarzierea de o saptamana, du-te frumos la Iosup si vezi cum stai cu IR-urile, desi o saptamana diferenta e putin.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Draga mea, daca tu ai atat incredere in Nayel incat crezi mai degraba o gogomanie ca ceea ce ti-a spus o doctoritza oarecare, cum ca al tau copil are greutate de 34-35 de saptamani (si ti se pare si firesc!!!) si nici macar nu te obosesti sa vorbesti cu Nayel despre asta (temerile tale, etc) eu cred ca mai bine ar fi sa schimbi dr, sa gasesti unul cu care sa te potrivesti si gata.
Fara suparare...mie nici nu imi vine sa cred ca tu esti "speriata" ca copilul are greutatea normala si te linistesti la o eco 4D ( btw,nu se fac masuratori pe 4D, aia e o escroaca, poate ar fi interesant sa ne dai si numele ei de curiozitate asa) la care ti se spune ca ai copil de 35 de saptamani...NO COMMENT!
Btw, formula prin care se calculeaza greutatea are ca variabile masuratori de genul lungime femurului, circumferintza craniului, abdomenului, etc si o eroare matematica de pana la cateva cateva sute de grame. E ceva orientativ fara prea mare importanta.

Repet, cred ca cel mai bine schimbi doctorul pentru ca e clar ca nu va potriviti deloc...no offense! si in felul asta nu te mai stresezi deloc cu Nayel cel cascat si gata, dai numai de doctori draguti care iti iau banii frumos si iti povestesc ce vrei sa auzi chiar daca sunt niste enormitati ca ceea ce ti-a spus aia! Sincer, eu mi-as face griji de ce mi-a spus aia (in caz ca as da 2 bani pe parerea ei) nu pe ce a spus Nayel.
Mai uite-te odata aici: http://www.babycenter.com/general/pregnancy/1290794.html


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shihana spune:

Off,fetelor, voi aveti dreptate..Credeti ca eu am iesit tare linistita de la dr. aia cand mi-a zis o asa greutate???In ritmul asta ,dupa ea o sa am un copil gigant!!

Si draga Crinuta, pe dl. dr. l-am intrebat atunci pe loc daca 900 g e normal si a zis ca da, dar acasa am vazut ca el scrisese pe fituica aia de la echo toate masuratorile indicand 26 sapt, cand luna trecuta tot el facuse masuratori de 25w+1d !!!..Intr-o luna doar 1 sapt si doar 50g!!Nu-l blamez pe Nayel,dar sincer nu stiu ce s-a intamplat..Cand am vazut ce-a scris l-am si sunat, dar din nefericire nu a raspuns la mobil ( o fi fost in operatie,nu-l condamn)..Oricum sunt un pic indoita ,dar continui sa-i acord incredere lui Nayel,din aceasta cauza voi merge luni la prima ora la el cu rezultatele..Sa-mi zica el ce se intampla..Imi pare rau ca s-a intamplat asa,credeti ca eu o caut in mod special??Ma bucur sa va aud ca sunteti 100%increzatoare in Nayel,asta imi da si mai mare incredere ca ceva s-a intamplat..

Inaioana ,crede-ma nu-mi doresc sa skimb medicul,imi doresc sa nu mai am astfel de surprize..Nu stiu daca ma intelegi, dar sa ajung la medicul de familie si aceasta uitandu-se pe masuratorile din ultimele luni de la Nayel,sa-mi scrie pe caietel "hipotrofie fetala"..crezi ca mi-a picat bine???M-am speriat!!!Offff, cat asa vrea sa ma intelegeti!!! Imi place Nayel, dar tare m-am speriat!!!

Shihana 29+

Mergi la inceput