in vacanta in Grecia, insarcinata 5luni?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Eu sint in 6 luni si m-am intors saptamina trecuta din vacanta de Pasti in Romania. Am calatorit 2 ore cu avionul, dar pina acolo am mers cu trenul si ferry-boat-ul, apoi cu masina de la Otopeni la Constanta si la fel la intoarcere. M-am simtit excelent, fara nici o problema, dar vacanta asta parca mi-a dat un plus de energie si optimism.

Daca poti schimba mijlocul de transport, ar fi o vacanta reusita si pentru voi. Nu renunta. Sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Multumesc de raspunsuri. Pana pe 15 ajungem noi la agentie si ne hotaram.
Cristina1974, m-ai pus pe ganduri... ca imi doresc tare mult sa ajung si eu la Londra ca sotul meu a tot fost de vreo 4 ori fara mine si as fi avut sansa sa sarbatorim ziua lui anul asta pe 7 octombrie la o conferinta acolo, dar cu sarcina mea am renuntat la idee si tot singur o sa mearga, din pacate. Iar tu acuma iar imi faci pofta... Sa nasti la Dubai ca acolo erai??? Si mie mi se parea ca noi suntem dezinhibati ca daca am trai dupa cum ne spun parintii numai in casa am sta sau n-am fi scos copilul nicaieri. Numai ca i-am facut pasaport si s-a zburlit maica-mea, ca unde am de gand sa il iau??? Auzisem ca nici nu te primesc in avion dupa 7 luni parca de sarcina, desi in acelasi timp citisem pe asigurari ca daca iti vine sa nasti ai dreptul sa opresti avionul la cel mai apropiat spital ... hi hi. Oricum, tu in locul meu ai merge in vizita in Londra insarcinata in 7 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Multumesc de raspunsuri. Pana pe 15 ajungem noi la agentie si ne hotaram.
Cristina1974, m-ai pus pe ganduri... ca imi doresc tare mult sa ajung si eu la Londra ca sotul meu a tot fost de vreo 4 ori fara mine si as fi avut sansa sa sarbatorim ziua lui anul asta pe 7 octombrie la o conferinta acolo, dar cu sarcina mea am renuntat la idee si tot singur o sa mearga, din pacate. Iar tu acuma iar imi faci pofta... Sa nasti la Dubai ca acolo erai??? Si mie mi se parea ca noi suntem dezinhibati ca daca am trai dupa cum ne spun parintii numai in casa am sta sau n-am fi scos copilul nicaieri. Numai ca i-am facut pasaport si s-a zburlit maica-mea, ca unde am de gand sa il iau??? Auzisem ca nici nu te primesc in avion dupa 7 luni parca de sarcina, desi in acelasi timp citisem pe asigurari ca daca iti vine sa nasti ai dreptul sa opresti avionul la cel mai apropiat spital ... hi hi. Oricum, tu in locul meu ai merge in vizita in Londra insarcinata in 7 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu peste 5 saptamani voi pleca in romania(cam 1500km) cu masina personala.voi avea 6 luni.mi-am intrebat doctorul daca am voie,mai ales ca pina acum nu am avut nici o problema cu sarcina.mi-a spus ca da,cu conditia ca peste noapte sa stau intinsa iar ziua sa facem opririla 3-4 ore.sper din tot sufletul sa trec cu bine peste drumul asta.
mihaela autocarul opreste noaptea sau merge non-stop?cat faceti pina acolo?cand am mers in tara cu autocarul oprea cam la 4 ore cate 20-25 min sa ne dezmortim.
ar fi pacat sa ratati o excursie frumoasa in care te poti relaxa de minune.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

am uitat sa-ti urez sarcina usoara si bebe sanatos.
prietena mea a vomitat pina la 3 luni si de 6 ori/zi.acum se simte excelent.
pina la 5 luni sigur trece starea de rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

LindaZ si noi am fost anul trecut in grecia, si eram insarcinata in luna a 6-a. e drept ca am fost cu avionul, dar am mers cu trenul de la Tm- la Buc. si invers.
Acum depinde de tine si cum te simti tu, insa e un drum lung, caldura, etc.
sarcina usoara in continuare.

Gio si Marco (6 ian. 2006)
mamuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

LindaZ, eu am fost acum de 1 mai cu masina la nisipurile de Aur in Bulgaria...am mers aproape 500 km cu masina, n-am avut nici o problema...si am hotarat sa mergem si luna urmatoare, pentru o saptamana...iar eu voi avea 30 sapt....dar sigur, nu se compara distantele

Eliza 25+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Linda z, noi suntem colege de topic(la mamici de nov-dec), noi vom pleca la sfarsitul lui iunie, dar inca nu stiu unde, ori in Grecia cu masina ,ori in nordul Moldovei, deci iti voi spune eu cum a fost, numai ca tu trebuie sa achiti acum, in mai...
Parerea mea e sa te duci, eu am fost anul trecut si mi-a placut mult. Pana in iulie nu vor mai fi greturi, cum ti-au spus si fetele(sau asa ar trebui, si eu am parerea ca nu mai ma lasa niciodata)


Roxana10+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

LindaZ,eu am fost in vacanta in Thailanda( aprox.11 ore de zbor).Am plecat fiind in sapt.a 28 a si cind m-am intors aveam 30 sapt!
Am primit de la medic o autorizatie speciala,stampilata si scrisa in engleza.Companiile aeriene au reguli diferite,unele transporta pina in luna a-8-a,altele nu!

Dar...tu vei fi doar in luna a-5-a si as zice sa mergi in Grecia cu avionul si sa profitati acum,pt.ca dupa ce va veni bebe...Asta e bineinteles valabil numai in cazul in care nu ai probleme cu sarcina/contraindicatii de la medic.

numai bine
Mariana
mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

LindaZ
Eu zic sa mergi in excursie,sa nu o ratezi.
Vad ca esti din Iasi, daca nu ma insel, si eu tot ieseanca sunt de loc, cu toate ca am plecat de mult de acolo,asa ca stiu modul cum gandesc parintii,ingeneral: vai, cum sa pleci in strainatate in conditille astea?, cum sa iei copilul cu tine, mic fiind?etc,etc.
Iti spun eu ca,chiar daca ai veni aici, la Londra, in octombrie, nu ar fi bai, daca medicul zice ca nu e problema.
Eu cand merg in Dubai ,merg cu Emirates, la clasa speciala, iar clasa speciala presupune inclusiv pat pentru tine, daca platesti extra. Conditiile sunt super in avion iar personalul e extraordinar. Am fost si cu fetita acolo, avea cateva luni, asta inafara de faptul ca am adus-o inapoi la Londra cand era bebe foarte mic, de o saptamana.Nu ma intreba cat am transpirat pe langa consulatul britanic, sa obtin in regim de urgenta pasaport pt ea. Si pt copii, poti apela pe durata zborului la baby-sitter, care e de-a dreptul fantastica.
Eu, de cand ma stiu, sunt cam exentrica, si niciodata nu am tinut cont de nimic, am facut numai ce am vrut eu,chiar daca uneori am platit scump pt asta ( sarcini pierdute si alte alea).
Insa, o simpla excursie in Grecia nu ar trebui sa te faca sa te simti in pericol,pur si simplu ia avionul si ...enjoy it.
Daca vrei mai multe amanunte cu privire la sistemul de sanatate de aici, din londra, in ideea ca vrei sa vii in octombrie aici, da-mi PM, o sa iti raspund cu mare placere. Noi, de fapt, suntem si colege la mamici de noiembrie-dec, asa ca o sa nastem cam in aceeasi perioada. Uite, si eu in iulie plec in Singapore, si o sa fiu in 5 luni, ca si tine. Asa ca, curaj.

cristina lutac

Mergi la inceput