Ptr. stomatologi-intrebare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Luiza, un molar de minte are la fel ca si ceilalti molari in mod normal 3 radacini, molarii de minte superiori, adica sus, au de obicei cele 3 radacini impreunate, sau cele doua vestibulare, dinspre obraz separate de cea palatinala, dinspre cerul gurii.
Altfel e cu cei inferiori, care pot avea radaici atipice, si foarte curbate, care pot face probleme la extractie, de aia du-te la cineva versat in extractii, nu la orice stomatolog, pt. ca cel care scoate molari de minte trebuie sa fie pregatit pt orice eventualitate, chiar si pt fractura vreuneia dintre radacini, si scoaterea ei operatorie.
Astea nu sunt pt. a te speria, dar cred ca e bine sa fii informata despre cum decurge extractia.

Corinna

quote:
Originally posted by Luizax

ahaaaaaaaaaaa, dej toata lumea care imi zice sa fug s-o scot ca se scoate imediat si fara probleme ma pacalejte????!!!!!!!....sau sor fi saturat de zmorcaielile mele cu "au masaua! " hmmmmmmm

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mai Dana mai,
Aia a doua cre'c-a avut radacini adinci de tot de nu puteai sa stai nici pe scaun, mai.. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

eu sint foarte de acord cu yasmine caci cu maselele de minte nu e de glumit.<mai ales cele de jos.> in legatura cu injectabilele ,bineinteles ca se fac daca nu ai incotro si nu mai poti de durere,cele fara adrenalina.

Mergi la inceput