Placenta previa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ileana, Laura

Din pacate eu stiu intr-un fel ce inseamna o "sarcina pretioasa"...

Cum v-am mai scris,eu am pierdut o sarcina la o zi inainte de a implini 17 saptamini,in noiembrie 2004.La virsta aceea a sarcinii simtisem deja miscarile...M-am temut ca nu vom mai putea avea niciodata bebe(desi nascusem deja 2 copii)fiindca aici nu se dau tratamente de sustinere la gravidele considerate "sanatoase" cu sarcini sub 5 luni...

Dar e o mare diferenta sa ai un avort spontan sau o sarcina oprita in evolutie fata de ceea ce vi s-a intimplat voua.

Eu simt ca sunteti foarte puternice amindoua si e foarte important ca ati hotarit deja sa mergeti inainte pentru a deveni parinti in curind.

Nu cred ca e bine sa incercati sa uitati,fiindca exista lucruri care nu se pot uita niciodata...Sa privim inainte putem,dar sa stergem din memorie anumite lucruri nu ar trebui.

Daca aveti timp sa cititi,aici gasiti si povestioara mea...(este ultima pe pagina respectiva)

implinirea visului va doresc amindurora
Mariana

mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Ileana,
si eu m-am intrebat cum a fost posibil sa ai placenta previa si sa nu se afle decit in ultima clipa, insa am considerat ca nu are rost sa iti reamintesc ceva ce poate tu vrei sa uiti.

Sunt de acord cu ce a scris Mariana, ca e mai degraba vorba despre placenta abruptio.

Ma doare ca se intimpla lucruri de-astea si acolo, si ma socheaza cum s-a putut ca un medic sa-ti spuna ca nu are timp de asa ceva. Eu l-as fi pus sa repete ce a zis, sigur asta l-ar fi trezit. Evident, orice as mai spune eu acum... e tardiv.

Iti doresc sa fii tare in continuare, si sa nu te gindesti ca se va mai intimpla vreodata. Daca nu reusesti sa scapi de teama asta, atunci e foarte greu sa mergi mai departe.

Multumesc ca ti-ai facut intotdeauna timp sa mai intri la subiectul nostru si sa ne incurajezi. Inseamna enorm pentru mine (si pentru toate fetele, dealtfel). La fel si Laura - inca un om deosebit care a fost pedepsit asa de crunt de soarta. Eu sunt convinsa ca voi va veti reveni si veti putea merge mai departe, pentru ca ati avut puterea de a discuta despre asta. Sunteti de admirat, sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Mariana am citit povestea ta si imi pare rau ca ai trecut prin asta. Pierderea unui copil dorit e f dureroasa indiferent de situatie. Este adevarat ca nu voi uita niciodata acele zile din spital, am si poze cu fetita mea si chiar si un jurnal al vietii ei facut de o moasa. Am zis ca poate o sa il pun aici, e un fel de a ma elibera ...
Aida si eu ma gandesc ca poate daca insistam sa fac cezariana, sau ceream mai multa atentie...sau...dar cum spui si tu...prea tarziu acum...
Daca nu m-as fi descarcat aici cu voi nu stu ce as fi facut...
Imi doresc sa pot vorbi despre asta fara sa plang. Las timpul sa decida...
Multumesc mult fetelor.

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Ileana, LauraIoana, e imensa durerea pe care o simtiti acum, nu stiu daca timpul va mai atenua din ea, dar sunt sigura ca un alt bebelus in viata voastra va va umple golul din inima.
Sa aveti puterea de a merge mai departe fara frica, cu incredere si credinta.

KIM & printesa ALICIA
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc Kim pt cuvinte. Pt mine a contat enorm ca am putut "vorbi" cu voi aici.


Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc tuturor fetelor pt sprijin. Eu o sa plec in Ro pt o perioada, dar o sa fac tot posibilul sa mai intru pt ca o sa am nevoie de voi. Ma asteapta incercari grele acasa, va trebui sa infrunt multa lume, voi auzi multe cuvinte de consolare pe care nu vreau sa le aud, va trebui sa raspund la multe intrebari, voi sti ca toti se uita la mine si imi studiaza gesturile etc...mai ales ca trebuie sa botez pe nepotelul meu si nu am cum sa evit lumea...
Va pup

Ileana

Mergi la inceput