alunite peste tot

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Eu chiar vreau in toamna sa-mi scot cateva alunite ( spate, burta) si am tot cautat per internet. Eu m-am decis sa merg la clinica Dermastyle, la dr Mihaela Leventer.

Eu mi-am mai scos 2 alunite pana acum, cu anestezie locala. Te inteapa cu un ac mic mic si subtire, se simte ca o piscatura, e suportabil.

Carmen si bebe Catalina Nicole (21.10.2004)

http://community.webshots.com/user/camys_2000

http://photos.yahoo.com/camys_2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Ati auzit de metoda de scoatere a alunitelor cu "lumina rosie", sau cam asa ceva?
Stiu ca se practica la anumite clinici din Bucuresti.



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpetraru spune:

Eu am ajuns paranoica vis-a-vis de alunitzele astea. Am 2 pe spate cat unghia mica isa problema este ca in jurul lor a aparut ca o pata, adica i s-a modificat starea. Am multe altele pe tot corpul dar astea ma streseaza cel mai tare si sunt in zone in care le pot agatza. Doctor Oanta din Brasov mi-a recomandat scoaterea lor dar nu am avut incredere. Vreau sa mai consult inca un doctor. Pe cine imi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alunitele trebuiesc scoase atunci cand observati ca se modifica(forma , culoare ,dimensiuni) pt. ca inseamna ca este o reactie celulara.
Excizia lor se face cu anestezie locala , se injecteaza Xilina sau at anestezic subcutanat , nu doar , se simte doar o presiune , se scoate alunita , se pune un fir si gata.
Dupa trebuie trimisa obligatoriu la morfopatolog deoarece in cazul in care exista ceva celule anormale sau o suspiciune de cancer se va face imediat o excizie mai larga in zona respectiva.

Si eu am auzit povesti (de la mama-mea si nu numai) , ca daca ti le scoti faci cancer. Gresit .

De asemenea daca sunt traumatizate(agatate , sgariate , rupte , daca sangereaza) trebuiesc scoase.
De asta nu e bine sa le lezezi cu tot felul de solutii , cele care ati folosit diverse creme care ard ar trebui sa mergeti la o dermatoscopie sau la un dermatolog.


Eu mi-am scos deja 2 , amandoua traumatizate de mine , iar in urma unui consult la dermatolog mi voi mai scoate inca 2 care s-au modificat in timp sau care arata ciudat.
Nu va ganditi atat la durerea din timpul interventiei , ca e de neglijat , ganditi-va la ce se poate intampla daca nu le scoateti !

http://www.hi5.com/friend/photos/displayMyPhoto.do?albumId=100560422

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpetraru spune:

Am fost la dermatolog, in Bucuresti (eu sunt din Brasov). La Euroclinic, la dr.Nedelcu, prin recomandari. S-a uitat la toate alunitzele mele si expresia a fost: "sunt alunitze blege", adica nu sunt cu probleme, cancerigene. Asa cum m-am asteptat, mi-a recomandat eliminarea a 2 alunitze care sunt mari si se vor face si mai mari din cauza ca le tot deranjez. O sa ma programez ptr.operatie la sfarsitul lunii septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Vai fetelor si eu sunt speriata acum ca mi-am dat seama ca dintr-o alunita din nastere mi-a mai aparut una mai mica.E bine conturata, nu are modificari de culoare, doar ca ma jeneaza usor de tot. Dupa-amiaza merg la dermatolog, dar sunt disperata. Alunita mea e la ceafa si a mai fost deranjata banuiesc de cate o haina, poate din cauza asta. Acuma ca ziceati de sarcina, am si eu o fetita de 1 an si 2 luni, oare sa fi contribuit si sarcina la asta?
va anunt dupa-amiaza ce mi-a spus doctorita, sper sa fie de bine, sa nu fie ceva malign. Oricum sunt destul de hotarata sa o scot ca nu mai vreau sa stau cu frica in san.


Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

eu tocmai mi-am scos cu termocauterul 3 alunite de pe gat, 3 de pe frunte si 3 de pe obraz, ultimele 3 cu bisturiul. dr. a hotarat pe care le-a cauterizat si pe care cu bisturiul, dupa niste criterii de el stiute.
am 2 saptamani de la operatiune si 1 de la scos firele.
se vindeca destul de repede si frumos. mi s-a garantat ca in 3 luni nu mai am nici semne. ramane de vazut.
a durut destul de tare anestezia (in fiecare cate o injectie si in cele de pe obraz - care aveau radacina - cate 2 injectii). in rest nu doare dar simti ceva totusi.

una mica de pe gat a cauterizat-o fara anestezie, am simtit o arsura o fractiune de secunda. -habar n-aveam ce se intampla.
o parte au fost trimise la biopsie, rezultat tumora benigna.

mai am destule pe corp si vreau sa scap de toate. (dupa ce se vindeca astea!)

p.s. ati auzit de un unguent "contratubex" sau cam asa ceva? se pare ca e f. bun pt tratarea eventualelor cicatrici care ar ramane, dar e si f. scump. merita, totusi?


ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Andriushca, eu am folosit -cind imi aduceam aminte-unguentul de care vorbesti. Nu stiu daca e meritul lui, dar mie nu mi se vad deloc urmele de unde am scos alunitele. Habar n-am avut ca e scump, pe mine m-a cadorisit doctorul cu jumatate de tub.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Andriushca, eu am folosit -cind imi aduceam aminte-unguentul de care vorbesti. Nu stiu daca e meritul lui, dar mie nu mi se vad deloc urmele de unde am scos alunitele. Habar n-am avut ca e scump, pe mine m-a cadorisit doctorul cu jumatate de tub.



chiar? ce dragut din partea lui! de mult s-a intamplat? ca acum costa 75 euro tubul de ... 15 grame, parca...?

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Si eu m-am trezit cu multe alunite dupa sarcina. La un an dupa ce am nascut, cand am terminat cu alaptatul, mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la un dermatolog la Spitalul Militar (ca e aproape de mine). Am stat la coada o juma de zi (cred ca venise toata Constanta acolo ). Mi-a cauterizat 3 alunite, dupa ce mi-a facut injectie cu xilina. A zis ca pentru restul sa vin alta data. Sa nu fac baie 2 zile, sa nu ma expun la soare, sa nu port pe piele decat bumbac. Bine. Peste vreo saptamana ma duc la epilat si povestesc cosmeticienei. Ea zice "dar nu te duci la doamna Antohi ? E foarte buna si nici nu stai la coada atata". M-am gandit sa incerc. Aveam multe alunite mici, care atarnau inestetic. Am telefonat, m-am programat, am stat la coada 15 minute si apoi am intrat. Ma invita sa iau loc, apoi, dupa numai 5 minute de explicatii, zice "ridicati-va si aratati-mi alunitele". Eu, ca la scoala, ridic puloverul, cu maieu cu tot si-i arat burta plina de alunite. Ea zice "ramai asa" si scoate un borcanel si un ac cu varful bont. Inmoaie acul ala in borcanel si incepe sa-mi "picteze" alunitele. Pac, pac, si aici, si aici, mai e vreuna ? "Pai am una dupa gat", "aha, si alta ?" "vreo 2 pe spate", "gata si astea ... te las 5 minute si uita-te in oglinda daca mai vezi vreuna "..... In fine, mi le-a pictat pe toate. Eu, cu indoiala "si or sa-mi cada, sau ce? " .... "doamna, eu am facut facultatea asta de placere !!" ... "si ... restrictii, ceva ? sa nu fac dus ?" "Nicio restrictie ! La revedere, daca mai apar mai vino la mine !". Am plecat de acolo convinsa ca am platit banii (50 RON) degeaba, ca am dat peste o tzacanita ......
Intr-o saptamana mi-au cazut TOATE. Se uscau si cadeau. Ma stergeam cu prosopul dupa dus si gata.

Acum, eu nu zic ca toate alunitele sunt la fel. Si eu am una mare pe frunte, dar mi-e frica sa umblu la ea. Cred ca acolo va ramane forever. Am vrut sa va arat ca alunitele alea mici si multe, care atarna inestetic, se trateaza foarte usor.


Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine

Mergi la inceput