alunite peste tot

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Am si eu o problema cu alunitele astea, as vrea sa-mi scot una de pe fata, stie cineva daca exista vreo metoda de scoatere a alunitelor fara sa ramana urma? Vorbesc despre alunite gen nev pigmentar, nu excrescenta!

Ce se poate face? Stie cineva vreun cabinet, un medic? Si-a scos cineva o alunita fara sa ramana cu cicatrice?

Multumesc :)

dianas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Se da cu acea crema pe alunite si se incearca sa se stea cit mai mult posibil cu crema respectiva.(banuiesc)
Nu stiu amanunte...dar sincer parca nu-mi vine sa cred ca alunitele dispar asa pur si simplu.Nu stiu...tocmai de aceea am intrebat daca exista cineva care a facut acest tratament si bineinteles daca a dat rezultate.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

M-am documentat destul de mult in privinta alunitelor, fetita mea are una destul de mare pe gat si a agresat-o de cateva ori. Am fost anul trecut la o consultatie in Bucuresti, urmeaza sa mergem si anul asta, s-o tinem sub observatie.
Nu e de glumit, mai ales daca s-au inmultit in ultimul timp, daca si-au schimbat forma si culoarea, sunt dureroase sau au fost traumatizate.
Excizarea se face chirurgical in cazul in care exista suspiciuni, dar se pot lua probe pentru biopsie inainte; in cazul in care nu e nici o problema se pot scoate si cu laser. Medicul dermatolog stie cel mai bine ce e de facut.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

mi-am comandat unguentul de la insectfarm. sper sa dea rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Eu aveam vreo suta acum vreo 10 ani. se spune sa nu le numeri ca se dubleaza, deci... am mult mai multe acum. daca nu cresc si au marginile regulate e mai bine sa fie lasate in pace. si chiar si daca se modifica lent nu creaza probleme. am una din nastere si s-a modificat un pic de cativa ani dar e ok. soarele e periculos si solarul. deci multe lotiuni de protectie solara si fond de ten sau crema tot cu filtru uv mai ales vara.

ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta

http://www.victorstoica.ro/eliza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Iulia 1977,
stai linistita si incearca sa te duci la un medic dermatolog,nu te panica.Eu,am de la nastere chiar unele foarte mari si pe linga ele au tot iesit ,mititele.Am fost la diferiti medici care mi-au spus sa nu-mi fac probleme dar si sa nu ma expun in soare ore in sir,e bine dim.pina la 11 si dupa masa de la 16.daca iti place plaja.De un an sunt in Las Vegas,aici sunt temp.foarte mari pina la 45gr.nu e voie sa stai in soarele acesta puternic dar eu mergind la piscina mi s-a intimplat ca un fir de par sa-mi agete o alunita de pe spate,eram tare ingrijorata deoarece era marisoara si a singerat,am fost la medic aici si fara nici o analiza mi-a taiat-o intr-o secunda,eram speriata ce va urma.Ei iti dau raspuns dupa ce o taie daca-i probleme sau nu dar a fost sa fie bine.Imi zicea ca ei le-ar taia pe toate dar mie mie frica mai ales ca unele sunt din nastere.Asa ca cel mai sigur lucru e sa stai linistita nu te expune la soare si daca doresti incearca sa mergi la un dermatolog dar foarte multi oameni au,chiar si sotul meu de citiva ani 2,3 sa zic iau iesit multe si cred ca este si schimbare sistemului imunitar,ar fi posibil.
Nu te panica si iti doresc numai bine.
Monica-LAS VEGAS


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

multumesc pt sfaturi, chivutamonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

fetelor ma dau cu fly-fly de vreo luna si nu vad nici un efect...o fi "apa de ploaie sau mi se intampla numai mie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Treaba cu crema ptr alunitze mi se pare cea mai mare gogomanie...cind s-au instalat in piele nu dispar ele cu una cu doua.
Mare atentzie la expunerea la soare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

nu m-am gandit ca vor disparea complet, speram ca se vor mai micsora macar

Mergi la inceput