Sarcina peste 40 saptamini

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana C. spune:

Desi nu ma consider o buna "povestitoare", o sa incerc sa va scriu totusi povestea nasterii ingerasului meu.Asa cum stiti trecusem cu sarcina peste termen si pe 17 aprilie eram programata pentru nastere indusa.Nu doream sa ajung acolo dar parca imi pierdusem speranta ca o sa nasc inainte de 17, urcam scarile in fiecare zi 10 etaje, faceam plimbari pina aproape ma epuizam ...cind pe 14 dimineata(aveam deja 41 saptamini si 2 zile) la ora 7 am simtit prima contractie.Ce bucurie !O sa nasc in sfirsit !!! Am avut contractii din 10 in10 minute pina la ora 11 cind contractiile apareau la 15 minute.Ce suparare pe mine! Ma gindeam , uite ca se raresc contractiile , inseamna ca n-o sa nasc! Ma uitam la secundarul ceasului si ziceam " Doamne fa sa vina mai dese!". Dar tot asa , pina la ora 3 cind mi s-au rupt membranele.Atunci mi-am zis, sigur nu mai e cale de intoarcere!Ce fericita am mai fost.Am plecat la spital , contractiile au fost imediat din 7 in 7 minute.Dilatatie 4,5cm , la ora 5 pm mi s-a administrat epidural iar la ora 9:15 pm ,Emily plingea pe pieptul meu.Ce senzatie unica poti sa ai !Eram tare fericiti si eu si sotul meu , insa am inceput sa ne ingrijoram cind era trecut de ora 10 pm si doctorita cu care am nascut ajutata inca de un doctor nu mai terminau de "reparat " ceea ce micuta mea rupsese.I-am intrebat cit de rau e , mi-au spus ca au vazut si mai rau ( ce incurajare) , insa nu la mult timp am simtit ca mi se face rau ,tensiunea imi scazuse foarte tare , pulsul era marit si doar ce i-am auzit ca ma duc la sala de operatie.I-am rugat sa nu ma taie pe burta , atit mai stiu , in rest simteam ca plutesc , imi amintesc si frinturi de conversatie din sala , dar mie imi era rau ....si-mi era somn.Peste o ora m-au scos din sala si pina dimineata la ora 4 tensiunea mea a oscilat intre 90/50 si 75/40.Normal imi e cam la 115/70.Dar spre dimineata mi-am revenit si mi s-a spus ca am avut o ruptura vaginala adinca foarte mare si abia in sala de operatie au reusit sa opreasca hemoragia.Dar m-am refacut foarte repede si la 2 zile plecam acasa.Insa la o saptamina , brusc am facut febra foarte mare , am mers urgent la spital si m-au internat imediat cu diagnosticul :stare septica.Le-am dat putin de furca celor de la urgenta , s-au speriat putin pentru ca starea mea nu era deloc "roza" , dar totul e bine cind se termina cu bine .Dupa 5 zile de antibiotic i.v. am venit acasa .Primele 2 zile am primit 3 antibiotice , nu aveau rezultatul de la hemocultura ( aveam infectie in singe deja ) , si au vrut sa fie siguri ca febra scade si ca macar unul din antibiotice o sa lucreze.Asta a fost , uterul meu s-a infectat si rapid infectia a trecut in singe.In 5 zile am slabit 5 kg iar cind am venit acasa abia puteam sa imi tin fetita in brate , desi tot timpul mi s-a facut hidratare prin perfuzie.Acuma deja m-am refacut (cel putin partial ) si macar pot sa am grija de asta mica.Cele 5 zile nu am vazut-o deloc si in fiecare zi plingeam gindindu-ma la ea .Dar acum e cu mine si sper sa nu ma mai tina nimica departe de ea.N-a fost deloc usor totul prin ce am trecut dar cind ma uit in ochii ei , si cind o tin in brate simt si stiu ca pentru ea a meritat sa sufar oricit si n-a fost vina ei .A fost soarta.Acum suntem bine amindoua , si cu toate prin cite am trecut pot sa spun ca as vrea si un baiat !Dar sa mai asteptam putin!
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Daca deja te gindesti la un fratior pentru Emily, e ok.

Sanatate si numai bine! Sa-ti traiasca papusa!


Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Dana, abia acuma am citit! Sa va traiasca fetita si sa va bucurati de ea pana la adanci batranete. Cand e vorba de propriul copil orice efort merita, ma bucur ca ati trecut cu bine de hopul asta si asteptam in continuare vesti bune.

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput