Placenta dezlipita. E grav?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Tutunaru, de la Elias.
gasesti detalii pe reclama
Da, eu am avut o 'doza de intretinere' de NO-spa pt ca o placenta inserata jos e potential periculoasa, daca uterul se contracta.Asta pana a luat placenta distanta, la mine la 28 de s.
Magg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si eu am avut placenta jos inserata si dezlipire de placenta la 4luni,cand am facut o hemoragie masiva si sincer,nu ma mai asteptam sa pastrez copilul....de la 4 luni nu m am mai miscat din casa de frica sa nu pierd sarcina,mai ales ca problemele mele erau si altele,avand sindrom antifosfolipidic,faceam si tratament cu clexane injectabil si aspirina de 80mg,zilnic.din fericire,placenta s a ridicat,eu oricum am stat preventiv mai mult la pat.pt ca la cat ma chinuisem nu voiam sa risc nimic,iar acum am un baietel de 1an si 3 luni care imi lumineaza viata...iti doresc si tie sa mearga totul bine si sa iti tii puiul sanatos in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc si tie, Mona!
Am fost ieri la eco, unde mi-a spus ca e vorba despre un hematom de 3,8 cm si ca situatia nu e chiar atat de grava cum mi-a fost prezentata de medic. Placenta e la 5 cm de col, radiologul mi-a spus ca nu e chiar jos. Hematomul este exact la limita dinspre col, dar placenta se intinde pe jumatate din uter, deci nu afecteaza fatul. Mai merg duminica sa vad ce s-a mai intamplat.
Spuneti-mi, va rog, placenta e jos inserata (la cei 5 cm deprtare de col)?

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Buna,
Eu am decolare de placenta (8+) si ma intreb daca e acelasi lucru, cam asa imi suna.La primul ecograf (s5) era la fel, la al doilea doctorita nu mai vazuse nimic si la al treilea iar a aparut.Nedumerirea mea e de ce nu mi-a recomandat repaos sau macar sa ma fi intrebat daca am facut vreun efort pt ca numai asta poate fi cauza (curatenia de Paste).Uff.. doctorii astia..Am citit pe net ca unele fete au luat repaos la pat.Eu inca mai am servici si iau numai Utrogestan si nici o alta recomandare.Oare ar trebui sa iau si No-spa? Sau sa imi iau un concediu?A mai avut cineva diagnosticul asta?
Medeea,mult curaj, eu zic ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Lavinia mergi si la alt doctor. NU ma pricep, e a doua sarcina dar e prima cu probleme. Si eu am sangerare, e un fragment de placenta dezlipit si sangereaza, inca nu s-a oprit.Doctorul meu mi-a dat totusi utrogestan, no spa, scopantil si interdictie la efort (nu ca nu m-as resimti oricum.. sunt extrem de obosita) si nu e chiar tembel, are meserie grea in spate si nu e nici primul care mi-a spus sa iau utrogestan CHIAR DACA SUNT IN TRIM 2 ... Ma rog, fiecare cum crede.. ca daca e dezlipita inseamna ca undeva e o deficienta de progesteron, altfel mi-as deschide fabrica de utrogestan ...

Oricum, nu va jucati cu sangerarile, nu va mai puneti intrebarea PE FORUM daca e in regula, mergeti la doctor si intrebati-l pe el! e mai sigur pentru copilashi..

Sanatate!

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by Lavinia_P

Buna,
Eu am decolare de placenta (8+) si ma intreb daca e acelasi lucru, cam asa imi suna.La primul ecograf (s5) era la fel, la al doilea doctorita nu mai vazuse nimic si la al treilea iar a aparut.Nedumerirea mea e de ce nu mi-a recomandat repaos sau macar sa ma fi intrebat daca am facut vreun efort pt ca numai asta poate fi cauza (curatenia de Paste).Uff.. doctorii astia..Am citit pe net ca unele fete au luat repaos la pat.Eu inca mai am servici si iau numai Utrogestan si nici o alta recomandare.Oare ar trebui sa iau si No-spa? Sau sa imi iau un concediu?A mai avut cineva diagnosticul asta?
Medeea,mult curaj, eu zic ca va fi bine.



Decolare de placenta este tot una cu dezlipire de placenta. Se recomanda repaus la pat timp de 2 saptamani si Utrogestan. Eu zic sa-ti iei si un medical de 2 saptamani. Ai grija de tine!
Eu am avut in luna a doua de sarcina aceasta decolare de placenta. Si multumesc lui Dumnezeu am acuma o fetita superba care a implinit 1 an si 7 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

La mine hematomul a scazut in trei zile de la 3,8 cm la 1,8 cm. Am stat in pat, cu Utrogestan (4 pe zi) si No-Spa o saptamana, iar de atunci iau cate un Utrogestan seara. Nu au mai fost probleme, au trecut doua saptamani de la primul meu mesaj, nu mai stau in pat, dar am totusi grija sa nu fac efort. Parerea mea e ca repausul este obligatoriu in cazul unei dezlipiri de placenta, iau un concediu medical trebuie luat, mai ales ca iminenta de avort se plateste cu 100%. Si bineinteles obligatoriu vizita la ginecolog si mai ales la un radiolog bun.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkkop spune:

Draga Lavinia si eu am asa ceva tocmai am iesit din spital acum s-a mai ameliorat si nu mai este asa de grav. Aceiasi medicatie iau si eu utrogestan care este pentu fixare , dar medicul meu mi-a dat si nospa injectabil cu scobutil si mult repaus mai ales daca esti in primele luni si mi-sa mai recomandat de catre doctor sa nu ridic nimic mai mult de 1 kg.
Sfatul meu este sa te internezi cateva zile, nu se intampla nimic grav, ba din contra te va tine sub medicatie si o sa vezi ca o sa iti fie bine tie si copilului. Multa sanatate ! nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Draga Medeea mie din sapt.26 mi-a spus dr-ita ca am placenta jos inserata (praevia) si ca in mod sigur cezariana scrie pe mine! M-a pus la curent cu o eventuala sangerare dar mi-a spus sa nu ma sperii ca e normal sa sangerezi dar bineinteles mers imediat la dr.
Mi-a prescris si mie No-spa dar nu iau decat daca ma doare spatele, mijlocul f rau sau am contractii. Repaos la pat? ce a aia? nu suport sa stau in pat! si noaptea numai cand ma gandesc ca trebuie sa ma bag la somn... ma ia groaza! Asta pt ca nu pot sa dorm! Aproape toata sarcina am avut probleme cu somnul...
Dar nu stiu de ce nu mi-e frica deloc de treaba asta! Poate si unde dr-ita m-a linistit si mi-a spus ca sunt zeci de cazuri cu asa ceva si nu e nimic f.grav. Parca ma simt mai in siguranta stiind ca fac cezariana! Mi-era f.frica de nasterea normala pt ca nu prea ma simt bine cu inima.. am pulsul f marit si na... mi-era frica.
Eu zic sa te linistesti si sa incerci pe cat posibil sa nu faci prea mare efort. Si incearca sa nu mergi la 7 doctori ca fiecare are altceva de spus si te stresezi si mai mult!
Iti tin pumnii! O sa vezi ca va fi totul bine!



O graviduta in al-!!!

Biby
34+
Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

NIKKKOP,BIBYROX-he,he fetelor pai voi a-ti postat dupa 1 an si 6 luni?pai fetele alea au si nascut si poate ca nici nu mai intra pe forum sa vada cine si ce sfaturi le da!
multa sanatate si nasteri usoare!
7+

MIKYCRIS

Mergi la inceput