Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Cand am venit cu bebe de la spital, soacra a stat la noi doua zile ca sa ne ajute. Ne-a ajutat, nimic de zis (cu exceptia miilor de sfaturi cum ca sa-l infasam si sa-i punem caciula pe cap lui bebe in toiul verii etc), dar la plecare a dat cu mucii in fasole. Ne-a zis: "Sa aveti grija de copilul MEU, ca va omor! Sa nu pateasca ceva copilui Meu, ca atata va trebuie!" Am vazut negru inaintea ochilor pentru ca ani la rand m-a tot intrebat cand ii aduc copil si cand ii fac copil si pentru ca eu sint cea care stau cu bebe 24 din 24, iar ea trece doar sa-l vada, iar cand ne mai lasa un ban pentru hainute specifica :"O sa-i povestesc cand o fii mare".
Socru m-a intrebat si el la telefon: "Ce face copilul NOSTRU?" Am vrut sa-i spun ca nu-mi aduc aminte sa-l fii facut impreuna, dar iar as fi devenit oaia neagra in ochii lui, desi oricum cred ca sint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor....ce ziceti de mine ca am 4 socri? . Ati vazut bine, am 4, parintii lui au divortat si s-au recasatorit fiecare...si tinem legatura cu toti 4, plus ai mei, deci in total 6

Dar acum...sincera sa fiu, sunt niste bomboane toti, pe langa ce povestiti voi aici...Ne mai sufoca ei din cand in cand cu prezenta sau sfaturile, dar stiu ca o fac numai si numai pentru ca tin la noi si ne vor binele. Uneori binele pe care il vad ei nu coincide cu binele pe care il vedem noi, dar intentia conteaza . Si ne ajuta foarte mult...dar si noi ii ajutam la fel de mult, ca si ei au avut si inca mai au nevoie de noi.

Ce sa va mai spun... nervi tari si mult tupeu!

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Si eu sunt fericita posesoare a 2 soacre. Noroc ca socru nu sta in acelasi oras cu noi.

Si soacra nr 1 e o soacra in adevaratul sens al cuvantului incat cand mergem in vizita la soacra nr 2, de Craciun, nici nu ma mir ca in 3 zile nu are "timp" sa ne puna masa festiva si am mancat la restaurant. Cand am anuntat-o ca plecam a inceput sa se vaite: vai da nu v-am dat sarmale si salta beuf.
Am uitat sa spun dar ei ne invitasera insistent.

Da acu sa va zic ce face soacra mea nr 1:
plecam in concediu si ramane sa ne ude florile, si la intorcere vorbim cu ea pe drum si ne spune ca s-a gandit la noi cum vom ajunge seara acasa dupa un drum lung, si ce flamanzi o sa fim si ca ne-a lasat mancare la frigider.
Uaaau ce surpriza placuta. Deja vedeam salata de vinete, branzica, rosiile si ma si gandeam ca poate a pus si o bucata de pepene.
Si acum realitatea, ce era la frigider: o jumatate de paine in congelator. ATAT!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

fetelor sa va zic o perla de-a socrelii:
acu catva timp, era fratele lui Cosmin venit din Germania pt cateva zile si se uitau toti la emisiunea facuta de huidu si gainusa la Ibiza. si scoate socrela o perla mare cat capul ei: Ca e misto acolo in Grecia la Ibiza ca a fost si o prietane de-a ei si spunea ca e frumos. La care ii replica viitorul cumnat: draga sa nu mai spui la nimeni ca te faci de ras, dar sa stii ca Ibiza e in Spania, nu in Grecia. La care socrela: Cum, ma ca a fost xxxxx(prietena ei, la fel de desteapta ca si ea, probabil)si e in Grecia. Cumnata-meu spune: draga sa stii ca am fost acolo de cateva ori si cred ca stiu mai bine ca tine in ce tara am fost. dar ea a tinut-o pe a ei. degeaba ii explica saracu cu lux de amanunte ca nu avea cui. (rau e sa fii prost, dar mai rau e sa nu recunosti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Vai fetelor ce mi-au auzit urechile.Tocmai am avut o cearta zdravana cu sotul meu din cauza lu socrela.Dar ne-am impacat.
Ceva imi spunea ca s-a bagat ea intre noi dar el nu recunostea,dar incele din urma a recunoscut si mi-a spus tot.
Ea a venit la noi in vizita iar noi avusesem o mica neintelegere iar dumneaiei a tras ea concluzia ca eu sunt asa ptr. ca am peALTCINEva('')Si sa ma puna la incercare adica sa nu ma mai lase sa plec cu bani de acasa ca poate ma duc la intilnire ,si ca eu imi las fetita de 2 ani la maicamea si ma duc la amant.('')Doamne asteia cred cai lipseste ceva.II spunea sotului meu ca ea na mai facut sex cu barbatusau de 30 ani.
Eu chiar sunt o fata la locul meu sotul meu stie nu lam inselat cind eram prieteni il inselam acu cu copil si casatoriti.Defept eu sunt o super femeie am si sot si amant si copil si cu casa('')B ca nu le fac cafea cind vin la noi,eu le pun sa manince le fac pizza de cite ori vin dar ei nu sunt domne multuliti.Pe cuvint nu ma asteptem la asa cuvinte din partea ei m-a lasa fara cuvinte cind o sai spun miine lu maicamea ca ea e aliatul meu ca sa ma pot intilni cu amantu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Pur si simplu ma minunez de ce-am citit aici, nu stiu cum pot fi unii asa, mai ales cand e vorba de fericirea copiilor lor.
Eu nu ma pot plange, am niste socrii super ok (sper sa nu se schimbe, dar asa sunt de cand ii cunosc eu), ne ajuta cu ce pot si nu se baga foarte tare cu sfaturi daca nu le cere nimeni. Doar inainte de nunta si-au dat un pic in petec, cu cateva idei de care tineau mortis si am ajuns sa ma ciondanesc cu sotzul, dar pana la urma a pus el lucrurile la punct (in conditiile in care noi am platit/organizat tot singuri, fara ajutor in partea lor/alor mei), dar abia dupa nunta ne-am dat seama de ce erau asa de agitati: nu ne-au crezut suficient de maturi/capabili sa organizam o nunta, dar s-au convins dupa ca n-aveau de ce sa-si faca probleme.
In schimb stiu de o colega de-a mamei, care locuia cu soacra (socru nu avea) si aia desi statea toata ziua acasa, ii manca mancarea fetei sau o dadea la prietene, pe cand ajungea ea acasa nu mai avea mancare, mancare ii dadea doar baiatului ei, nora n-avea drept sa manance din mancarea ei, intra peste ei in camera noaptea cica "ce faceti aici?".

Nunta noastra de vis

www.youtube.com/watch?v=A0TRU7LWAb0" target="_blank">Videoclip nunta 1

www.youtube.com/watch?v=ymnOMBTa_RA" target="_blank">Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

quote:
Originally posted by sunshine_rox

fetelor sa va zic o perla de-a socrelii:
acu catva timp, era fratele lui Cosmin venit din Germania pt cateva zile si se uitau toti la emisiunea facuta de huidu si gainusa la Ibiza. si scoate socrela o perla mare cat capul ei: Ca e misto acolo in Grecia la Ibiza ca a fost si o prietane de-a ei si spunea ca e frumos. La care ii replica viitorul cumnat: draga sa nu mai spui la nimeni ca te faci de ras, dar sa stii ca Ibiza e in Spania, nu in Grecia. La care socrela: Cum, ma ca a fost xxxxx(prietena ei, la fel de desteapta ca si ea, probabil)si e in Grecia. Cumnata-meu spune: draga sa stii ca am fost acolo de cateva ori si cred ca stiu mai bine ca tine in ce tara am fost. dar ea a tinut-o pe a ei. degeaba ii explica saracu cu lux de amanunte ca nu avea cui. (rau e sa fii prost, dar mai rau e sa nu recunosti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Fetele mele....super sunteti!! Sunt cu Mara in brate care doarme(2 luni si jumate) si tresare saraca la fiecare ras al meu. Sunt moarta de somn, dar nu ma las...va citesc si ma amuz ca si io patesc la fel.
Exemple:
- Ce partide bune a avut Stefan( sotu meu) si ia uite pe cine a luat de nevasta! ....adica pe mine
- Ce burta lasata ai...a mea era rotunda si era sus

Acu n-a sunat de cand am nascut de 10 sapt, ca i-am pus cercei fetei in urechi...ca numai tiganii au, si ca n-am sunat-o eu cand am nascut( eu cu ceza si am avut niste complicatii numai de sunat soacra n-aveam chef), asa ca ultimile barfe despre mine le-am aflat la Botezul fetei unde a lipsit cu desavarsire...cica sunt profitoare si m-am maritat pt bani, si "sunt sigura ca o sa intarce repede ca sa umble aiurea prin oras"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

quote:
Originally posted by zoey

Sa va zic si eu cateva din... dragalasheniile soacra-mii? Pai sa vedem... La nunta noastra s-a retras la ora 11 ca ii era somn! I
http://pg.photos.yahoo.com/ph/filiphostiuc/detail?.dir=baefre2&.dnm=54c4re2.jpg&.src=ph


E biine, la noi nici macar n-a venit. E, si cu ea si fara ea, eu tot m-am maritat cu fii-su. Sic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Da eu am ceva nou-nout - de citeva zile incoace - soacra vorbeste cu fii-su si nu intreba de mine - am murit, am zburat in cosmos sau altele - da intreaba de fiecare data ce face asistenta lui, a venit din concediu sau nu, cum s-a odihnit - ehehei - vad ca isi cauta o noua nora -am o luna si ceva de cind nu am sunat-o(tot din vina ei)si de acum incolo nici atita - ii stiu foarte bine manerele de a face galagie de cum intru pe usa ca de ce nu am sunat-o - i-o pun bot cit ai zice peste - ,, asistenta sotului meu face bine - da eu sunt bine si fara sa ma intrebati Dvs. de sanatate,,

Aliona

Mergi la inceput