Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

quote:
Originally posted by zouzounaki

salut fetelor...sa va spun si eu o perla de-a socrei mele...imi spune socrela asa...draga mea fa-mi si mie doi gemeni,unul il iau eu,altul il ia fiica mea ca si asa nu are copii,iar tu du-te si lucreaza ...in rest e foarte cumsecade..Dumnezeu sa o aiba bine pe ea si pe restul familiei...va doresc tuturor cit mai multa dragoste si intelegere cu toti din familiile voastre...pupicele




Nu te supara, dar e ori tampita, ori nu gandeste...


Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sau amindoua! Ca nu se exclud!

Cred ca eu i-as fi zis vreo doua la asa o faza...





Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

M-am distrat de minune, soacra numai am ca sa dus saraca si nu e bine sa vorbesti de rau....
Dar o sa fiu si eu curind soacra si tare sper sa nu se scrie pe aici de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

apropo de soacre ascultati la farse facute la radio...http://www.haios.net/haios_farse_audio/Buzdugan-baiatu%20mamei.php
http://www.haios.net/haios_farse_audio/Buzdugan-gravida.php
http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

quote:
Originally posted by July25

Buna seara, fetelor !
Citeam si eu subiectul. Savuros, nu pot zice nu. Pana acum o saptamana ma bucuram ca eu una sunt din norocoasele ale caror soacre sunt femei rezonabile. Mai ales ca sunt la a doua casatorie si aveam termen de comparatie cu prima soacra. Dar vorba aceea: nu spune hop pana nu ai sarit parleazul.
Sunt insarcinata in 25 sapt.si acum o saptamana am schimbat doctorul. Dr.nou m-a consultat ( tuseu vaginal) si mi-a facut si o ecografie.40 RON una + 40 RON cealalta, deci total 80 RON.Platim si ajungem acasa. Eu il indemn pe sotul meu sa o sune pe maica-sa pt.ca atunci cand eram pe drum l-a sunat sa ii spuna ca nu se simte prea bine si nu doream sa creada ca baietelul mamei,care era pana acum 8 luni,din cauza mea o neglijeaza, mai ales ca era vb.de o problema de sanatate si soacra mea nu este ipohondra ce-i drept.
O suna, o intreaba de sanatate si apoi il intreaba si ea ce am facut la dr. Ea se intereseaza costuri. El spune ca 80 RON si detaliaza, atat aia, atat ailalta. La care ea: dar ce, mai trebuia si ecografie daca i-a facut consultatie?
Si eu care credeam ca am cea mai grozava soacra din lume!!! Daca a inceput sa ne tina cont la bani...maine-poimaine te pomenesti ca ne sugereaza "discret" si ce marca de sapun sau ce ulei sa folosim - unele mai ieftine, evident. Si, apropo, soacra mea este o femeie educata si nici nu o duce rau cu banii.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)



July25, multe sunt dulci in fata si inect incet iti conduc viata fara sa iti dai seama. si e mai rau asa ca nici nu poti reprosa ceva, ca ele sunt fine si prefacute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

quote:
Originally posted by mumyca

Inca mai lucrez la asta.Poate ca o sa spui ca nu e de ajuns cite mi-a facut si ai dreptate dar e atit de prefacuta ca atunci cind vede ca ma dau un pic in ea,ma ia cu haide mama,linguseli dintr-astea si eu iar cedez si-mi zic hai ca poate se schimba si sa fiu eu fata buna si iar o luam de la capat,ce mai mi-a prins punctul slab,la cit de diplomatica e....ca nu e dint-aia mahalagioaica.Te rog spunem tu cum ai reusit dupa 8 ani de zile sa tragi linie,mi-ar mai prinde bine niste sfaturi si incurajari.Oricum astept sa faca un pas gresit si sper sa am puterea si sa nu mai cad in plasa ei.Eu te apreciez pe tine si pe celelalte fete care au avut taria si tupeul sa fie dure .BRAVO fetelor .

A mea la fel, si partea rea e ca sotul cam tine cu ea...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Sa va zic si eu una de-a soacrei mele (una dintre multele ca nu mi-ar ajunge zece pagini!):
Eram in spital de cca doua luni ,insarcinata cu tripleti.Ma trezeam in fiecare zi cu speranta ca o sa fie totul bine,ca o sa reuseasca sa opreasca hemoragia cumva si ca o sa fiu fericita mamica a trei prichindei!Vine soacra-mea cu mancare la mine si-mi zice:Lasa draga ca din trei tot o sa ramai si tu cu unul!
Din fericire pentru mine am reusit dupa 12 ani de casnicie (!) sa pun piciorul in prag si sa nu-i mai las sa-mi dirijeze viata si sotul!Cam tarziu ...dar mai bine mai tarziu decat niciodata!

Mereu alaturi de voi.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Chiquitita,
imi pare rau ca sotul tau nu te intelege .Multi barbati fac astfel de greseli.Eu sunt de acord sa-ti iubesti si sa-ti respecti mama dar trebuie sa stii cind sa tragi LINIE.Pina la urma familia trebuie sa fie pe primul loc,adica sotia si copilul ,pentru ca sotia ta e linga tine cind ai nevoie sa fii ascultat cind ai nevoie de o haina calcata sau de o mincare sau de.... nu mama.Ea trebuie sa stie ca e pe locul 2 si asa cum nici tu nu te bagi in familia ei nici ea sa nu intervina in viata ta.
Din pacate ai dreptate ca unele joaca prea bine teatru ca nu prea ai ce sa le zici,dar poate ca ar trebui sa facem si noi ca ele,sa fim mai diplomate,sa le zimbim in fata dar cind spun ceva deplasat sa fim pe faza si sa le dam peste nas,delicat sau mai direct,la alegerea fiecareia.Pupici si nervi de otel ,ca avem nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

fetelor, sunteti bestiale. ar trebui facuta o carte"din folclorul soacrelor". eu nu vreau sa zac nik de-a mea pentru ca si io mi-s rautacioasa uneori cu ea, dar mai ales pt ca o sa fiu de 3
ori soacra ( am un baiat si doua fete) sistie ce-oi face si eu atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

super subiectul....am ras cu lacrimi.....am si eu o soacra ..asa si asa... dar nu zic nika ca ....am si eu baiat!!!!..si cine stie cum m-oi scranti la batranete si devin fitzoasa?!?!/!???!!!
pupici la toate nurorile si ...sus capul !Viatza asta e mult prea grea ca sa mai bagam in seama si "prostiile"altora asa ca ...da-ti ignore!face bine la nervii nostrii si ...liniste in casa(noastra binenteles)!

Oana,Nae si Danny(17 10 2004)

Mergi la inceput