DOAR sperante si dorinti

DOAR sperante si dorinti | Autor: karinel

Link direct la acest mesaj

buna,
sa-mi scriu si eu oful??? am incercat de multe ori si am renuntat tot la fel de multe ori...
am aproape 4o de ani, sunt cu un barbat de aproape 13 ani....spun cu un barbat ptr.ca nu am fost casatorita niciodata....nici cu el nici cu altul.... nu vrea sa ne casatorim...., nu vrea copii (are una bucata),acum 2 ani a plecat cu una...cam trei luni...s-a intors la mine si l-am primit, m-a convins sa ma las de munca si m-am lasat, m-a convins ca e mai bine ca firma care era pe numele meu cu un patrimoniu destul de bogat trebuie separata de aceasta pe alta firma de-a lui...care era a fostei lui sotii!!! (asta am aflat acum un an), m-a mintit si m-a folosit manipulandu-ma dupa bunul plac. Acum nu mai am lacrimi...au fost multe, vreau sa plece definitiv, nu am munca...fiecare banut trebuie cersit indelung de la domnia sa... nu mai pot...
Nu stiu cum sa procedez....cartea de munca e la firma lui....nu stiu cum sa-l fac sa plece...cred ca mi-e frica de el...de scandal....
S-au dus cei mai frumosi ani din viata cu un manipulator ordinar care te"face cu psihicul"...el nu mai poate face copii si am discutat pe tema fiv-ului...a spus ca nu-si asuma responsabilitatea daca nu iese normal copilul....
Nu ma judecati prea aspru..... poate ca vreau mai mult un ajutor, un sprijin
Ca multe din celelalte pesoane care au scris pe acest forum,doresc sa-mi imparasiti parerea voastra...povestea e lunga...nici macar nu mai stiu unde a inceput si cum se va termina...
Ca oricare femeie mi-am dorit o familie, un copil, sa am cu cine impartasi bucuriile si necazurile pana la adanci batraneti....Toate au fost doar in capul meu...copilul lui creste, are 16 ani....vine in casa LA MINE imi spune un"salut" in loc de buna seara sau buna dimineata...ii aduce un martisor lui taica-su' iar la mine se uita cu indulgenta... eu ii fac cadouri de ziua de nastere, mie nu-mi trimite macar un mesaj.... Iar el spune ca nu am decat sa astept pana copilul sau...."sfantul copil" asa-i spun eu ma va baga in seama, pentru ca nu am stiut sa ma apropii de el, sunt needucata. Deci eu la aproape 40 de ani sunt needucata si copilul la 16 este...
Niciodata nu am iesit in oras toti 3... ptr.ca nu a dorit "sfantul copil",iar ce doreste el e litera de lege....anul trecut a vorbit"sfantul copil" de 1000 de euro la telefonul mobil intr-o luna, iar "sfantul tata" nu i-a spus nimic...doar i-a taiat tonul... iar eu daca-mi cumpar o haina, am scandaluri monstru...ca m-a facut o doamna...ca ma dau mare... ca nu fac decat sa cheltui...nu am voie sa am prietene, de toate m-a indepartat...
Acum e bolnav....tatal sau a murit de cancer la plamani....
El face injectii pentru ca vezi doamne a racit la plamani...daca se intampla ceva mai grav eu am oare obligatia sa-l ingrijesc?.... de cand il stiu fac asta...
Acum 5 ani si-a rupt piciorul si trei luni a stat in ghips..."sfantul copil" nu a venit macar odata in vizita...dar ce importante sunt vizitele lui in casa Mea...
Nu-l mai vreau..."sa-l ia sfanta lui fosta sotie" care a impartit tara in 4 si a incalecat tot ce a prins... am sperat si l-am iubit prea mult....am epuizat toata rabdarea, dorintele si sperantele...
Toata lumea ma condamna... nu trebuia acum 2 ani sa-l primesc...dar am judecat cu inima si nu cu ratiunea.... a promis si m-a pacalit din nou...
Spune ca fara el am sa mor de foame... am terminat o facultate, nu am prea multa experienta in domeniu... dar nu disper, poate ca o sa-mi gasesc totusi ceva...
Am asa multe pe suflet, as vrea sa scriu atat de multe si sa descarc sacul incat nici nu stiu care mai sunt importante...
Astept un semn de la voi....cum sa-l fac sa plece?? dar fara scandal si circ....????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Daca iti e atit de indiferent daca e bolnav sau sanatos,eu cred ca aici e vorba de ura.Decizia vad ca e luata ,asa ca spune-i elegant sa plece si daca nu vrea fara scandal,asta-i situatia,o sa treci si peste asta.Cauta-ti de urgenta un servici pentru a fi independenta din punct de vedere financiar.Din ce spui tu ,se pare ca relatia e fara perspectiva ,asa ca nu ai nici ce regreta...
Ce inseamna ca ai transferat tot pe firma lui?Poate ar trebui sa consulti un avocat?Activele tale le-ai trecut fara act la firma lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:


TE inteleg si crede-ma stiu prin ce treci.
Eu am fost fericita alaturi de el , am un baietel de un an si patru luni si ...s-a schimbat .
Mi-e greu cand aud ca si altii trec prin asa ceva ...Ma gandesc sa incerci sa-i spui cu calm ca vrei sa fi singura.
La urma urmei e CASA TA ...TU ESTI STAPANA, dovedeste-i lui si tie acest lucru.Ai tot dreptul sa-i areti USA.
Fi puternica ...
Ai o varsta la care poti sa mai schimbi ceva .Ai toata viata inainte ...nu esti casatorita , nu ai un copil...poti mai usor decat mine sa iei o decizie , chiar radicala.



Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinel spune:

Acum o ora i-am spus ca vreau sa ne separam....a spart o oglinda mare....s-a facut tandari toata casa, s-a dat la mine si i-am spus ca astept sa ma bata e singurul lucru pe care nu l-a facut.... a plecat, m-a sunat sa-mi spuna ca e de acord dar sa nu ne mai certam... Nu stiu ce mai urmeaza... mi-e frica.... e un om periculos, ascuns si viclean...i-am spus ca daca vrea sa ramana in apartament se poate doar daca imi da bani pentru ca sa-mi iau o casa.... El nu are bani pentru asa ceva... are ptr.firmele lui si ale fostei neveste... ptr. afacerea de familie pot spune eu... Am explodat spunandu- ca 12 ani atat am stiut sa-l spal, sa-i gatesc, si sa am grija de el cand a fost bolnav, sa muncesc la firma lui pana noaptea,el se ducea la o alta, sa-i cumpar apartament fostei neveste si sa o mobilez... Nu-i mai convine ca le spun...
sa-i cumpar cadouri "sfantului copil"...oare ce mai urmeaza??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

"m-a mintit si m-a folosit manipulandu-ma dupa bunul plac. Acum nu mai am lacrimi..."
"S-au dus cei mai frumosi ani din viata cu un manipulator ordinar care te"face cu psihicul"..."
"Nu stiu ce mai urmeaza... mi-e frica.... e un om periculos, ascuns si viclean..."

karinel,
Cred ca sint 2 aspecte: de ce te-ar manipula, si ce poti sa faci in sensul asta.

1 - Ce motive are sa se joace cu nervii tai?
Din ce spui tu, iubire nu e, nici confort.
Atunci de ce sta cu tine?
Doar ca sa te distruga?! Isi pierde 13 ani pt. asta?
Are ceva de castigat?
Tu vroiai o relatie normala, casa, familie...copii....
Dar el?
De ce ar fi creat cercul asta vicios?
Gandeste-te...poate o sa constati ca nu e asa de negru.


2 - Ca sa inceteze sa iti face nervii prastie trebuie sa poti sa te detasezi.
Detasarea nu are nici o legatura cu despartirea.
Te poate manipula si de la distantza, chiar daca pleaca, daca vrea asta si esti suficient de dependenta de el.
La fel de bine poate sa nu te influenteze, pe tine, parerea ta despre tine, actiunile sau sentimentele tale, chiar daca traiti bine merci in aceeasi casa.

Indiferent cit ar fi el de periculos, viclean, malefic samd, ca sa iti exercite aceste atribute trebuie sa ii lasi o portitza: sa fii vulnerabila. Altfel, tot talentul lui "nativ" descris de tine e egal cu zero.


In concluzie:
Dincolo de manipulare exista si o parte umana pe care acum probabil nu o vezi.
Poti ramane sub acelasi acoperish daca te detasezi un pic - ca sa nu pleci acum in lume fara nici un ban.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinel spune:

Citesc cu infrigurare raspunsurile.... cred ca nu mai stiu sa inteleg.... stiu ca manipularea e valabila si de la distanta....dar cred ca nu inteleg Elise: cum sa fiu vulnerabila?... de ce? cred cum spui ca indiferenta il poate determina sa plece... dar cand oare??? am nervii la pamant... cata rabdare mai am eu oare?? acum 15 min. m-a sunat sa mergem in oras la masa...L-am refuzat spuandu-i ca nu imi permite buzunarul... a ras sarcastic..."cine ti-a cerut bani? esti doar invitata".... I-am spus ca nimic nu e gratis pe lumea asta...si eu nu am de gand sa mai fac nimic pentru nimeni...
Nu stiu ce are in cap...am stiut vreodata??? totdeauna la discutiile importante (pentru mine) participa prin lipsa, se imbraca si pleca.
Dupa care viata continua intr-un fel sau altul...
Acum vrea sa discutam.... acasa cum am vrut eu, ce ma asteapta oare?? scriu cu infrigurare sa nu introduca cheia in usa si eu sa nu pot trimite mesajul...
Of....indiferenta.... Da-mi Doamne putere... De ce oare doar cand suntem la pamant cu toate ne indreptam gandurile spre EL??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Eu as proceda asa:
Mi-as gasi un servici, dar urgent. Trebuie sa reusesti.
M-as duce la un notar, sau avocat si as explica situatia actuala.
In functie de ce ti se spune, poti actiona.
Din cate spui tu, cu omul asta nu o sa faci prea multi "purici", asa ca mai bine lasa-l acum, ca ai o varsta la care mai poti sa-ti intemeiezi o familie si mai poti avea un copil. Nu trebuie sa mai fii dependenta financiar de el.
Scandal si circ, probabil vei avea, daca il pui in fata faptului implinit, dar asta depinde de tine cat de hotarata esti. Dar astea trec.
Scuza-ma daca sint mai directa, dar eu cred ca langa un asemenea om nu mai ai ce sa stai.

quote:
El face injectii pentru ca vezi doamne a racit la plamani...daca se intampla ceva mai grav eu am oare obligatia sa-l ingrijesc?.... de cand il stiu fac asta...


eventual o obligatie morala......si atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ce iarna o fi in sufletul tau? Nu-mi pot imagina...
Nu te judec pentru ce ai facut. Exista multe explicatii.
Fie-ti mila de tine, de sufletul tau si ia-ti inima in dinti. Mai jos nu poti ajunge, decat daca ramai cu el.
Ce mai ai de pierdut? Ce conteaza circul si scandalul?
Curaj!

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Citesc cu infrigurare raspunsurile.... cred ca nu mai stiu sa inteleg.... stiu ca manipularea e valabila si de la distanta....dar cred ca nu inteleg Elise: cum sa fiu vulnerabila?... de ce? cred cum spui ca indiferenta il poate determina sa plece... dar cand oare??? am nervii la pamant... cata rabdare mai am eu oare?? acum 15 min. m-a sunat sa mergem in oras la masa...L-am refuzat spuandu-i ca nu imi permite buzunarul... a ras sarcastic..."cine ti-a cerut bani? esti doar invitata".... I-am spus ca nimic nu e gratis pe lumea asta...si eu nu am de gand sa mai fac nimic pentru nimeni...



Karinel,

esti vulnerabila pentru ca iti pasa.
Iti pasa ce spune, ce face, ce gindeste - poate sa te influenteze.

Probabil, ca sa convietuiti impreuna cu succes, ar fi trebuit sa fii ca el.
Daca nu ai nervii la fel de tari... da, e mai bine sa va despartiti.

N-am inteles de ce nu te-ai dus la masa.
Ar fi meritat... macar din spirit de fronda.
Trebuia sa te aranjezi...si sa te duci.
Si sa te simti bine.
In pofida lui.
Ba chiar sa ii multumesti in final pt. invitatie.
Ca doar a fost un gest de curtoazie din partea lui... nu?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Cauta ti de lucru si incearca asa cum zice si Rufus sa ti rezolvi problema financiara printr un avocat si UITA L!!! Omul asta te a distrus!!Pacat de anii ce s au dus. Oricum mai te asteapta destui ani in fata!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Saracuta de tine, Karinel. Nici nu vreau sa imi inchipui prin ce treci. Dar de ce spui ca iti e frica de el? Este violent? Chiar nu poti sa-l dai afara din casa si sa spui stop si sa incerci sa o iei de la capat, sa te linistesti sufleteste si sa-ti gasesti linistea?

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput