Si totusi...viata nu e cum o credeam...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Buli , stiu ca ideal pentru un copil e sa fie crescut de ambii parinti .
Asta incerc , dar ...
scuze pentru neintelegerile de la celalalt subiect.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

io gandesc cam asa
1.ia-ti o minivacanta..1-2 zile pleaca undeva, pune-ti ordine in ganduri sau macar linisteste-te...din pacate viata si sufletul tau sunt facute harcea parcea
2.vezi daca exista o amanta...daca exista tu stii daca poti merge mai deprate, daca poti ierta si trece peste.daca nu exista si eu optez pt reconstructie....cum suna...dar spuneti-va in fata ce va place, ce nu, ce asteptati unul de altul si unde credeti ca s-a produs ruptura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

Buna Alexmona! Ma bucur ca ti-am fost de ajutor imi mentin parerea ca trebuie s-o luati incet-incet. Gaseste o modalitate de a lua taurul de corne si sa discutati sa lamuriti dute-vino-ul asta divortati- nu divortati. Mi-a placut ce zicea zanazanelor ca i-a trimis cererea de divort pe mail dar zic sa-i trimiti pe mail o lista cu ce te nemultumeste la el si la sfarsit sa-i spui cat de mult il iubesti si ca vrei sa continuati si sa-l rogi sa scrie si el o lista (sper sa nu fie prea lungi listele).
In atasamentul nr 2 sa-i zici ce iti place la el si zii sa faca si el la fel; Ca ma gandesc ca poate fiind scrise le digera mai bine.
Vezi ca e un subiect despre mame singure- casatorite sa vezi ca nu toti tatii se implica si ca e in functie si de cum ii obisnuim noi.
Testat pe pielea mea! Iar vis-a-vis de banuiala ca te inseala sa stii ca si eu am banuit la un moment dat si mi-am sunat o prietena care lucra cu el si mi-a zis ca am inebunit. Poze cu fete am gasit si eu copiate de pe DC++ impreuna cu altceva si le-a sters de fata cu mine mi-a zis ca n-a stiut ca s-au copiat si alea si sa stii ca eu l-am crezut. Ce sa mai zic ca la un moment dat suna unu' si zicea s-o lase pe nevasta-sa in pace si pana la urma s-a dovedit a fi o farsa pusa la cale de un amic. Eu imi dau seama cand minte si pana acum zic ca nu m-a inselat. Si oricum pana cand nu am dovezi nu acuz pe nimeni!
Asa ca sa stii ca daca mai e un strop de dragoste acolo scoteti-o la iveala ca oricum viata asta e atat de scurta!
Sa ne tii la curent si daca vrei sa vorbim ca am trecut si eu prin stari asemanatoare cu ale tale iti stau la dispozitie! Trimite-mi PM sau vorbim pe Mess!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

poze noi-noute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boeru spune:

am intrat pe mess ti-am lasat un mesaj nu stiam ce sa scriu ca nu stiam daca poti citi asa ca am scris doar ca vreau sa ne cunoastem!Ca intre mamici!

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....
Raducu cand avea plete

Petrecere 2 ani la gradi

poze noi-noute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Multumesc mult de incurajari.
Multumesc tuturor...
Pai sa va spun cum evolueaza lucrurile...
El ...TACE.Nu stie cum sa ma ia si parca raceala se face ger.
Adevarul e ca mie nu-mi mai vine ...soarele acsa .
Dupa Sfintele sarbatori pe care am hotarat sa le petrec acasa la NOI...nu la parinti voi pleca cateva zile in vacanta.
Deocamdata nu prea se intampla nimic.
Raceala cred ca e mai puternica de la mine.
Nu sunt pentru razbunare ...departe de mine gandul , dar altfel cum o sa simta ce-mi face el mie???
Poate gresesc...
Pupici

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Zanazanelor, multumesc ca esti alaturi de mine...
Multumesc tuturor
Am discutat serios ...de fapt cred ca am discutata singura
A zis sa facem cum VREAU EU...
I-am spus ca vreau familia mea de la inceput...fara sa se bage nimeni...Vreau un tata pentru copilul meu si un sout , de fapt imi vreau sotul innapoi .
Sincer pe acest om nu-l cunosc.
Nu stiu ce sa va mai spun..???
EL zice ca va fi bine , dar nu a facut nimic..
E tot mai rece
Sincer...nu mia pot
Copilul imi mai da forte...dar eu nu-l cunosc pe omul asta.
Ce sa fac???

Va multumesc si va pup.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana1663 spune:

Buna Alexmona!...sunt noua printre voi, dar citesc acest mesajele mamicilor de pe acest forum de 4 ani!...m-a impresionat foarte mult povestea ta! De ce???...este copie la indigo cu a mea!
L-am cunoscut pe sotzul meu la 15 ani, ne-am iubit tare mult, parinti mei n-au fost de acord....dar nimic nu ne-a impiedicat sa fim impreuna. Ne-am casatorit, au fost clipe frumoase dar, si urate, deh, ca intr-o casnicie. La 25 de ani am ramas insarcinta, totul ok!...cand am ajuns cu sarcina in luna a 6-a totul s-a schimbat!
Venea acasa, nu vorbea, se uita la televizor, s-au se juca toata noaptea pe calculator, i-am gasit un mesaj pe tel. in care o femeie ii spunea cat de mult il iubeste!...am trecut peste toate astea...am spus sa aiba copilul tata, speram ca-si revine! Culmea ironiei era ca imi spunea ca ma iubeste, isi iubeste copilul mult, nu vrea sa se desparta de mine (viata sexuala nu exista, la 3-4 sapt. o data. Totul a durat pana intr-o zi, cand am descoperit ca el avea o relatie de 1 an si jumatate!....am fost peste ei, la amanta acasa, totul era clar, il cunosteau si parintii, si fratii, ce sa iti spun facea parte din familie!...am divortat, el a ramas cu ea!..Am suferit un mare soc, un an de zile am mers la multe biserici si m-am rugat, ptr. mine, ptr. copil si chiar pentru el. Am uitat sa-ti spun ca ne-am despartit cand copilul avea 11 luni. Acum sunt bine, mi-am revenit, si-i multumesc lui Dumnezeu ca fost sa fie asa.
Alexmona descopera ce este la mijloc, un motiv trebuie sa fie, si atunci ia decizia care este mai buna ptr. tine si baietelul tau. Dumnezeu sa te ajute si sa fie alaturi de voi!...Numai bine iti doresc, crede-ma stiu ce insemna suferinta, stiu ce-nseamna un divort!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

quote:
Originally posted by Alexmona

Eu ma lupt cu un neam intreg ...si nu am jignit pe nimeni ...am incercat sa fiu mereu draguta cu ei , de sarbatori le duceam cadouri , i-am ajutat prin prisma serviciului meu pe toti
Sa nu intelegeti ca acum scot ochii , dar nu mai inteleg nimic...

Alexmona



Mai intai vreau sa-ti spun ca nu toti oamenii apreciaza cand ii ajuti sau le faci cadouri, dimpotriva, multi considera asta o dovada de slabiciune si nu se vor sfii sa te loveasca. Eu am patit acelasi lucru si cu o cumnata si cu o prietena, faptul ca saream imediat cum imi cereau ajutorul, faptul ca ma duceam incarcata de cadouri, faptul ca mereu imi faceam timp pentru ele, asa cum ti-am spus, le-au facut sa creada ca ma pot calca in picioare. Nu numai ca nu mi-au intors niciodata aceste atentii dar m-au si jignit si lovit.
Sanatos ar fi sa te dezveti de obiceiurile astea si sa fii mai atenta la cei din jur, ca sa nu mai ai surprize neplacute. Sunt destui oameni care merita sa fii draguta cu ei, nu din astia profitori egoisti.

Acum, revenind la problema ta, eu nu as discuta cu nici o ruda, ce treaba ai tu cu rudele lui? Le dai subiecte sa discute si mai mult despre tine, da-le pace ca precis au si ele problemele lor. In locul tau, as fi mereu draguta si bine dispusa cu ele dar atat, fara cadouri si fara ajutor nelimitat.

Despre casatorie pot sa-ti spun ca, cu cat il lasi mai liber, cu atat e mai al tau. Nu cred ca o lista cu defecte si calitati poate sa rezolve raceala dintre voi. Da-i pace, nu cred ca te inseala. Arata-i ca esti suparata pe el dar nu fa imprudente pe care va fi greu sa le repari.

Evita sa discutati mereu si mereu despre ce face el si despre cat esti tu de nefericita, nici un om nu suporta asta si va alege sa plece. Facand asta, chiar daca ai dreptate, il fortezi sa plece.

Fiecare om, chiar si tu, se duce acolo unde este iubit si apreciat. Eu asa as face cand vine acasa, m-as plange ca a lipsit pentru ca e minunat si nimic nu compenseaza absenta lui, nu m-as plange ca a lipsit din cauza ca a fost la parinti sau la rude.

Iar tu, fa cumva si scapa de raceala fata de el, nu trebuie sa fie soarele tau dar un film bun puteti vedea impreuna, unul langa altul, cu un pahar de vin. Nu?

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi
Mitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Loredana ...sincer imi pare rau, dar ma bucur ca acum ti-e bine.
Chiar ca e cam la indigou viata noastra.Dar ce sa fac ca eu nu l-am prins.
Si nu stiu daca pot sa fac asa ceva.
Mi-e tare greu.

Nu stiu ..poate daca l-as vedea si eu cu cineva mi-ar fi mult mai usor sa bag divort.
Chiar cum e procedura???
E greu??
Cate infatisari sunt necesare??
Si daca imi iau un avocat e nevoie sa ma mai prezint eu ???
Poate sa ma reprezinte numai avocatul??
Pupici

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Craciunitza, crede-ma ca am incercat , desii imi era greu sa fiu vesela sa-i arat ca ii iubesc, parca mai tare s-a racit.
Seara imi intoarce spatele si ...
Sau zice ca re de lucru la firma si dus e...
Ma jigneste prin atitudinea pe care o are la adresa mea ...si totusi trec peste .
Ce sa zic de facut dragoste...?
Nu s-a mai atins de mine de ...nu mai stiu cand ...
Si atunci ,sa nu cred ca e cineva???
Va fi bine, dar cand???
Cred ca se va trezi , dar prea tarziu...
Daca o sa am si dovada certa ca ma insala ...GATA.
Vreau innapoi totul , dar cum era si rabdatoare am fost , dar degeaba.
TE pupsi-ti multumesc ca esti alaturi de mine.

Alexmona

Mergi la inceput