Simptome - de ovulatie!

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetkarina spune:

Am si eu o curiozitate si poate mi-o satisfaceti.Simptomele de ovulatie ar trebui sa mai aiba loc daca iau AC,pt ca eu am si mucusul mi se si maresc si intaresc sanii cu 1 sapt inainte sa imi vina menstra...si ma gandeam ca anti mele nu isi fac efectul din moment ce am simptome de ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Brabe, uite o formula de calcul a perioadei fertile pt ciclurile neregulate:
-din cel mai scurt c.m. (28 zile la tine) scazi 18 zile, deci perioada fertila incepe in ziua 10;
-din cel mai lung c.m. (30 zile la tine) scazi 11 zile, deci perioada fertila se sfarseste in ziua 19.
Spun teoretic, pentru ca faza luteala clasica (cea de dupa ovulatie) ar trebui sa fie fixa, de 14 zile, deci ovulatia ar fi la tine intre zilele 14 si 16. Sperma isi mentine capacitatea fertilizanta 2-3 zile iar ovulul isi pastreaza abilitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie.

Sveetkarina, nu cred ca ceea ce simti tu cu o saptamana inainte de menstra sunt simptome de ovulatie, atata timp cat iei AC, desigur daca respecti regulile de administrare a acestora (in fiecare zi la ora fixa). AC produc niste modificari hormonale si probabil de aici simptomele tale. Sau poate ai luat antibiotice, am inteles ca acestea micsoreaza mult efectul anticonceptionalelor.



"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bodea spune:

Hop si eu.Ce sa va fac daca sunt o aspiranta nefericita?Am tot citit ce spuneti,cat de nedrept este ca unele fac copii pe banda rulanta,pe care nu-i doresc,evident, iar noi suferim si ne macinam si tot degeaba.
A trecut un an de cand astept un copilas si degeaba.Vreau sa-mi fac analize si nu stiu ce .Poate ma ajutati voi..
Sunteti dragute si cred ca toate meritam sa strangem la piept un ingeras.Sa auzim de bine.
Tea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Am o intrebare arzatoare:si-a luat cineva temperatura intr-o luna cu mai multi foliculi ovulatori? Adica graficul unei luni cu ovulatie multipla este liniar dupa prima crestere de temperatura sau ca dintii de fierastrau? Se inregistreaza scaderea de 0.1-0.2C inaintea fiecarei ovulatii?
Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brabe spune:

multumesc draga avalon! mai scos din ceata. vom incerca si luna asta. sa speram ca e cu succes.
pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trust spune:

Luna aceasta am avut un CM de 23 zile.Alaltaieri ,adica a 15 zi de ciclu mi-a iesit si mie pentru prima data un test de ovulatie pozitiv.Am repetat testul si la fel.Deci am prestat si alaltairi si ieri si chiar cu o zi mai inainte.Am avut mari dureri de ovare.Intepaturi ,scurgeri albicioase groase ,mancarime de sani in schimb nu am luat temperatura corpului de loc.De avut ovulatie am avut ca doar doua teste imi stau ca si marturie dar daca sa zicem nu am avut temperatura ridicata atunci este posibila o sarcina ? Am avut in ziua 11 si un folicul de 16 mm.Cam pe cand as putea incerca sa-mi fac un test de sarcina ca sunt foarte curioasa.Va rog sa-mi raspunde-ti.Va multumesc ,trust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Trust, vezi ca ti-am raspuns la endometru , nu mai incarc si aici topicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Fetele, albusul inseamna neaparat apropierea ovulatiei? Adica poate sa fie si "o candida mai concentrata"? El arata chiar ca un albus de ovulatie, numai ca o asteptam mai tarziu si de aia ma mira...

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

chiqui: poti avea albus si totusi ovulatia sa nu se produca fa niste teste de ovulatie, cel mai sigur
iar candida eu stiu ca se manifesta prin mancarimi si secretie foarte multa ... vezi si tu ce simptome ai si daca crezi ca e cazul poti merge sa-ti faci analiza secretiei

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Mersi bubu!
Tu in ce stadiu mai esti?
A, si de Tabi mai stii ceva?

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput