Ciuperca pe limba la copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

Buna fetelor,
Eu am 30 ani si am fost diagnosticata cu "ciuperca" asta la citiva anisori. Parintii mei au incercat cite in luna si in stele si nu au avut nici un succes ...inca o mai am si azi. Cind eram copil ma durea la anumite alimente ( imi aduc aminte de rosii si nuci) dar de atunci nu am mai avut nici o problema. Cred ca mesajul pe care vreau sa vi-l transmit este ca cel putin nu este o boala dureroasa, e mai mult neplacuta estetic ... MULT Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Buna,

Si bb-le meu a avut o asemenea ciuperca inca din maternitate. Am scapat de ea astfel: intr-o sticluta cu glicerina am amestecat o pastila de stamicin (facuta praf!; luam un pansament steril mi-l infasuram pe deget; agiti bine sticluta inainte de folosire si inmoi degetul bandajat in sticluta. C-am greu din cauza gurii sticlei. Important: dupa masa se aplica acest tratament ca sa poata sa-si faca efectul. Dupa ce a fost unsa gurita nu se bea lapte, ceai, etc.....

Sper sa-i foloseasca,
Mama lu' Ary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Si bb meu a avut.I-am dat acceasi combinatie cu glicerina si i-a trecut.
Trebuie dat de 6ori pe zi si eu i-am dat 2 luni.Dar n-a mai aparut
Stiu e destul de neplacut.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Limba geografica din pacate nu trece. Ce fac bebeusii foarte mici poate fi de la lapte si trece cu glicerina, dar nenorocita asta de boala e ca si herpesul. o data ce le ai, acolo ramin(asta pina nu or descoperi vreun remediu real)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

multumesc pentru raspunsuri si acum o sa-i zic si de glicerina cu stamicin sper sa ii treaca.
Mi-a zis ca daca se incaraca limba prea rau il deranjeaza pe copil.
Sanatate

www.oana.xro.ro

neliana anghel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

aud pentru prima data de limba geografica...habar nu aveam ca exista asa ceva



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta-carmen spune:

Nu pot spune ca ne-am confruntat chiar cu asa problema, dar putin am avut parte. Afte sau ceva asemanator, bube albe pe limba sau pe buza in in teriorul guritei. Doctorita ne-a indicat curatare cu bicarbonat, un vf cutit, dizolvat in 100-150 ml apa fiarta si racita, curatarea cu solutia respectiva imbibata in pansament steril. Asta de 2-3 ori pe zi, iar apoi aplicat violet de gentiata, care dezinfecteza si ajuta la cicatrizare. Repetat 2,3 zile daca e cazul. Se cam movuleste copilul pe gurita, dar la noi a trecut. Asta e experienta noastra, acum nu pot spune daca la voi e asemanator, intreaba doctorita daca ar ajuta la ceva. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si noi avem o probl asemanatoare,baietelul meu in varsta de 1an si 3luni,are pe lateralele limbii,un fel de cerculete albe,plus ca parca tot pe laterale,limba este parca iritata si asta se intampla de la vreo 10 luni.mi e frica sa nu fie ceva grav,mai ales ca baietelul nu are pofta de mancare,oricat de mult l as tine nemancat,prima lui reactie atunci cand vede lingura,este sa intoarca capul,fara ca macar sa guste.pana la urma il conving eu sa manance,distragandu i atentia cu ceva,oricum,pt noi masa e un chin.in afara de ciupercile si aftele care pot aparea pe limba si in afara de limba geografica mai poate fi vreo alta cauza,m mai grava,din cauza careia limba poate arata asa?mentionez ca i am facut analize copilului la 2,6 si 10luni,a avut o inf urinara cu e coli,de care acum se pare ca am scapat,restul analizelor au iesit bune.si o sa mergem marti la dr ioan basca,la clinica diagnosis,pt ca are probl cu urinatul,ori din cauza fimozei,ori,doamne fereste,are vreo malformatie de tract urinar.

Mergi la inceput