Mamici de iulie - august 2006 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Va pupici pe burtici!

Fetelor, nu vreau sa va intristez, dar mie nu mi-e bine. Am fost si sunt foarte aproape de a pierde sarcina, colul este foarte scurtat, ca in travaliu deja... Nu vreau sa va intristati, ca ma intristati si pe mine! Eu sunt foarte optimista!!!! Faptul ca de duminica, de cand e rau, nu s-a facut si mai rau, e un semn bun; nu pierd si nici nu am pierdut nici sange, nici lichid, iar colul ramane inchis. Cerclaj nu mi se poate face, uterul e cicatrizat, risc sa se rupa si as pierde si sarcina si as avea si alte belele...

Morala: daca vreuna se mai agita pentru munca, pentru socri, pentru nu-stiu-cine, in orice colt de lume ar fi ea, zau ca merg sa-i dau bataita! Voi si bebelusii contati, restul sa-si astepte randul!!!!

Va pupic, ma apuc sa citesc romanele pe care le-ati scris si va tin la curent cu noutatile.

Cosmi si Emi maine sau sambata va pun la posta rezultatele de la TT in original.

Valentina 20+ (30ani), Alexandru(4,5ani) si taticu' Gaby (30ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Huacin imi parerau ptr ce patesti. Sper sa fie bine. Intrebare: te-ai dus la control si au constatat ca s-a scurtat colul sau ai avut tu ceva simptome?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

huacin, sper sa fie totul bine si bb sa ramana acolo pana la termen! noi suntem alaturi de tine si iti tinem pumnii. imi dau seama prin ce treci, ca eu m-am speriat din tot felul de prostii, asa ca nu stiu ce as face daca as avea ceva serios. dar roaga-te la D-zeu sa fie bine si sa aiba grija de bb si vorbeste si cu el sa lupte alaturi de tine pentru viata lui.
am si eu o colega care a avut colul foarte scurtat si pana la urma a nascut pe la 37 de saptamani o fetita de 3700g, o frumusete si sanatoasa. asa ca vezi ca se poate. fruntea sus!
multa sanatate si sa fie bine pana la urma!





23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Buna seara burticute!

Huacin, te admir ca esti optimista, asa trebuie sa fii, o sa ajungi cu bine la termen, stai linistita. Prietena mea a avut colul deschis din luna a 3-a si a ajuns cu bine la termen fara cerclaj.

Pumpkin, site-un este super fain, m-am plimbat prin el in toate directiile. M-am mai lamurit si eu cu unele date statistice. Se pare totusi ca bebeul o sa semene cu noi amindoi, inalti si slabi ( a mai ramas numai ta-su slab ca eu am inceput sa pun pe mine, dar nu ma las, tot ce ating si e de mincare bag in gura

Sanziana, si eu poftesc la o baie calda facuta in cada. Inainte imi faceam veacul in baie cu spumant si citit reviste, dar din noiembrie mi s-a taiat portia, fac numai dusuri, destul de calde si alea.

Kehleyr, ce noroc pe voi ca aveti soare sa scoateti florile afara in balcon. Ale mele ar ingheta la ora asta daca le-as scoate afara. Cea mai mare bucurie a mea, cind veneam la Bucuresti, erau colturile strazilor cu tarabele tigancilor, pline cu flori proaspete. Le iubesc pe femeile alea pentru ca mi-au bucurat copilaria.

Va pupic si va doresc o seara placuta.
Florina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Saru'mana de sustinere, conteaza enorm!

Da, am fost la control. Dar stiam deja. Nu stiu daca va mai amintiti, dar si sarcina trecuta a fost cu probleme, contractii de la 3 luni si jumatate si colul usor scurtat. Inca inainte sa ajung la medic stiam ca de data asta e mult mai rau, el nu a facut decat sa-mi confirme. Am facut luni seara primul gravibinon, nici nu stiu ce ma doare mai tare, burta sau popoul

Si da, sunt foarte optimista! O depresie acum ar fi echivalenta cu o cerere de chiuretaj! Asa ca voi dulceti care aveti contractii mai ales (alea care dor, B-H sunt complet nedureroase)nu va suparati, e cel mai rau, le agraveaza. Trebuie sa fiu optimista, sa sper si sa ma rog ca totul va fi ok. Din experienta stiu insa ca momentan e rau... Azi parca a fost, totusi, un pic mai bine...

Valentina 20+ (30ani), Alexandru(4,5ani) si taticu' Gaby (30ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

fetelor va pup pe toate! am apucat sa cotesc asa pe sarite,am vazut pozele sunteti toate niste scumpete cu burticile alea!! poate ajung si eu la intalneala viitoare.
pumpkin te rog si pe mine pe listuta cu carucior rozzzzzz!!!!e a doua confirmare. aaa si mie imi place la nebunie coafura ta!!
fetelor cu casa inca astept raspuns stau in tensiune de nu mai pot cica au niste probleme la sistem si mai intarzie bancpostu cu inca o saptamana .nici nu stiu ce sa mai fac poate astept si imi mai si zic ca nu mi da creditul ca MORRRRR!!!!
huacin imi pare sincer rau ca nu esti bine dar tu esti o luptatoare asa ca ai dreptate :gandestete ca va fi bine si sigur asa va fii!!!
incerc sa mai intru in week end asa ca aveti grija de voi si de bebei si multi pupiciandreea25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna seara la burtici,

Sabana, Florina mersi si tie pentru reteta de supa. Florinaeu cunosc o mamica suedeza. Am auzit de la ea ca fennelul e foarte folositor, inafara de supe la ce-l mai poti folosi? Sabana, pe tine te bat daca imi aduci aminte de rosii de gradina si telemea.
Cosmina cum te mai simti? Au mai trecut contractiile?

Florina, de ce crede prietena ta ca femurul copilului tau e lung si nu al copilului ei e scurt. Si sa mai stii ceva: copilul tau se dezvolta normal. La nasterea la termen dimensiunile copiilor pot varia de la 47-48 cm la 56-57: si unii si altii pot fi perfect sanatosi!

Acicel, mai bine ai grija mai intii de tine si de bebic si apoi de lucru. Insanatosire cit mai rapida!

Pumpkin, e super link-ul cu pregnancy calendar.Pune-l te rog la lingurile de pe prima pagina ca o sa mai avem nevoie de el.

She_woulf, ce bine ca aveti acolo spanac proaspat! E foarte folositor ca contine fier. La noi il gasesti doar conservat sau inghetat.

Miky, adevarat, asa si asa lu' soacra-ta! Acum tre sa ai grija de tine si de bebe. Si, te-am vazut eu in poze si ti-am spus ca arati mai bine cu burtic decit "negravidele".

Mada_mxm, mi-a facut si mie pofta sa ma rasfat cu baie cu spuma multa, merg sa umplu cada. Mada, eu tot de la mamica suedeza, de care am mentionat mai sus, am auzit de almond oil(uleiul de migdale), ea mi la recomandat pentru bebei. Dar aici nu-l gasesc, desi l-am cautat peste tot. Il rog pe cineva sa-mi aduca din SUA.

Valentina, scumpo, iti tin pumnii sa fie totul bine. Dar la mine stresul e inevitabil: pe linga faptul ca ma stresez cam des la servici imi vine sa urlu de fiecare data cind imi aduc aminte de ingerashul nostru din ceruri!

Revin mai tirziu.
Nati 20 fix. URA!!! Azi am ajuns la jumatate de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mali_ spune:

Valentina, totul o sa fie bine! Noi toate suntem alaturi de tine si iti tinem pumnii! Multa sanatate si multa liniste sufleteasca!
Mali 23s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

huacin tin pumnii sa fie totul bine pana la sfarsit.

Am fost si eu la eco morfologica. Totul pare sa fie ok. Bebe e bine, topaia pe acolo atat de tare ca nici imagine 4d nu a putut sa ia cu el. A da si isi tinea mainile in dreptul fetei. Are 450 grame si restul masuratorilor sunt in grafic.
Felicitari celor care au mai aflat daca este fetita sau baietel.

pumpkin unde te duci sa inoti? Si cam ce preturi sunt? Daca poti sa imi spui si mie te rog frumos.

A da fetelor aveti un ritm la scris de nici macar nu apuc sa citesc tot ce ati scris cand vin acasa.

Mitza 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Huacin sper sa fii bine. Iti tinem cu toatele pumnii. Tu cat ai colul? Al meu este pe la 30 mm, a fost si de 26. Acum am inceput sa am si eu ceva asa dureri si o stare de disconfort si incep sa ma gandesc si eu la tot felul de prostii. Uf. ma doare asa burta, dar parca nu se contracta.

Mergi la inceput