Pielea - iritatii si afectiuni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Exact asa am patit si eu cand am trecut de la Pampers la Happy. Era spre ghinionul nostru exact in timpul unei raceli si mi-au spus ca e de la antibiotic, apoi ca a facut infectie urinara, toata era o rana vie. Cum am trecut inapoi pe Pampers s-au vazut primele rezultate, insa a ramas mai mult de doua sapt. cu o forma ca de ciuperca care nu a trecut nici cu Elocom, nici cu Nizoral, nici cu Reviken. Se scarpina tot timpul si din somn se trezea.
Mama a citit intr-o carte de pediatrie de pe vremea ei in care scria: dupa spalare locala se clateste locul cu ceai de musetel si se da cu pudra. Nu va vine sa credeti, dar am pudrat-o la fiecare schimbare de pampers si i s-a ameliorat imediat. Mergeam la dermatolog cu ea si pe langa timp pierdut si bani aruncati, te apuca si disperarea ca nu trece cu unguentele lor.
Pudra normala, eu aveam in casa Dalin verde. Si in ziua de azi o pudrez cand o schimb si nu mai are nimic. Merita sa incerci. Bafta!

viermisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce dati pe obrajorii iritati?
luciana12
Am fetita de 1 an jumatate si de vreo luna i se irita obrajorii, face niste cosulete mici pe ei (sau mai mult niste puncte de grasime) si pielicica se inroseste (nu uniform) pe la "perciunei" si pe mijlocul obrajilor. E o roseata ciudata, ca o spuzeala, cumva pe sub piele si se face la aer mai rece, la efort sau oboseala. Stiti niste remedii bune pt. asa ceva? Mai ales ceaiuri, sau ceva natural, daca ati folosit...


Kittie

hm.. sa fie ceva legat de varsta ? si-al meu are 1an juma (fara juma de luna ) si aceeasi "buba" de vreo luna. La indicatia prietenilor (carora le multumesc ca exista) am dat cu triderm crema. Nu stiu exact de cate ori se da , eu dadeam seara dupa baie, inainte de nani cat sa intre in piele si in doua zile nu mai avea nimic. Acum se mai inroseste (tot asa, de la oboseala) dar nu mai are si spuzeala aia...

aurelia1278
A mea se mai irita de la ger, vant, soare. Eu ii dau cu Sanosan crema (Wind sau Wetter parca ii zice?), e la tuburi din plastic, chiar si preventiv (dupa cum e vremea).



akella

Fetita mea are 4 ani si am patit cu ea exact ce povesteti tu... I-am dat cu crema de galbenele (o gasesti in farmacii) - foarte buna.


Kittie
a! uitasem sa spun - deja incercasem cu - bepanthen, sanosan, reviken (fost cutaden), fluocinolon, galbenele, diverse creme de la diverse firme speciale pentru copilasi , piele iritata de copilasi sau pentru protectie impotriva vantoaselor ;).. Nimic nu functionase... Ba chiar am spus si unei alte prietene care avea aceleasi buburuze la bebe ei si i-a trecut tot cu triderm (ea incercase si mai multe ca mine si in van)...I-a trecut si lui in 3 zile.


aurelia1278

Ah! N-am stiut. Noua ne-a fost suficienta crema "anti-vantoase" la fetisoara. Triderm mai folosim si noi dar pe la poponent sau mici julituri.



luciana12
Multumesc de raspunsuri. O sa cumpar si eu tridermul asta, sper sa mearga. Sanatate bebelutilor si mamicilor!


eduard2005
Noi folosim Advantan si ne-a mers foarte bine. Aceeasi problema o are si Eduard al meu atunci cand schimba aerul sau este ger afara. Il dau seara inainte de culcare si pana dimineata nu mai are nimic.


luciana12
Nu i-am cumparat triderm, doctorul mi-a zis ca nu-i bun la varsta ei, ca are antibiotic si mi-a recomandat (daca nu-i trece cu cremele de intretinere gen atoderm, trixera, mustella, etc) sa-i dau cu pivalat de flumetazon N, de 2 ori/zi (e si ieftin, 16.000 lei). Acuma, sa vedem, am inceput sa-i dau aseara, sper sa treaca (in vreo 3 zile incepe sa apara efectul).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Da-i cu PASTA PETRINI ..e la farmacie.AStea care-s la moda sunt asa sa fie ca prea multe nu rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zinaida spune:

Incearca si cu CUTADEN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Mergi la medic.
Desi nu cred ca leacuri babesti noi am avut iritatie pe burtica de la pampers si singura chestie care a rezolvat-o a fost amidon alimentar.Cred ca se gaseste si in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Urticarie - cu ce sa-i dau?
Natasa
Baietelul meu a facut de doua ori urticarie intr-o luna. Nu ne dam seama de la ce, nu maninca decit mincare facuta in casa, fara mezeluri, fara conservanti, fara dulciuri din comert. Nu a mincat capsune, zmeura, kiwi sau alte fructe alergene in ultima vreme (iar cind a mincat nu a avut probleme). Se fac analize pentru a afla de la ce face? Poate fi de la ou? ( are un an si 8 luni maninca ou de mai bine de un an si n-a avut probleme pina acum). In sfirsit, deocamdata trebuie sa-l ajut sa-i treaca pentru ca-l manica rau bubitele. L-am dat cu mixtura mentolata, dar nu are mare efect. ALtceva mai stiti sa fie eficient? Multumesc de pe acum pentru raspunsuri (orice innformatie despre urticarie imi este de folos).


oana_r
eu ii dau seara 2.5 ml de peritol ,vreo 3 zile.
eu tota viata am avut probleme cu urticarea, imi iesea si cand mergeam la tara sau la munte, daca ma bagam in apa la strand, si de la alimente, dar nu de la ceva anume. eu iau de obicei clorocalcin.
matei, vad ca si el face, tot asa , nu de la un aliment anume si-i dau peritol sa-l linisteasca si cu mixtura


Natasa
Oana, multumesc pentru raspuns si daca poti raspunde-mi si mie la niste intrebari: trece mai repede cu peritol? Impiedica aparitia altor bubite? Din cite am mai citit eu da somnolenta, e adevarat? Cit costa, sa fiu pregatita la farmacie.


madau
Peritol cate 2.5 ml seara ca-i provoaca somnolenta, si in rest mixtura mentolata ca sa-i treaca mancarimile. Eu fac destul de des urticarie si ma tratez cu Clorocalcin si cu Clorfeniramin.


oana_r
ti-a raspuns si madau.
peritolul provoaca somnolenta ,de aia se da seara si ii linisteste mancarimile, doarme linistit,nu se mai scarpina.costa pana in 10 RON, nu mai stiu exact,cred ca vreo 5 ron. mai repede cred ca-i trec de la mixtura,pentru ca le usuca.din cate stiu ele aparcam in 2 zile, pe urma nu se mai inmultesc.


dialnyko
Natasz, noi cind facem urticarie ne tratam cu claritinea, peritol 2,5 seara si mixtura mentolata. Peritolul nu vindeca, doar calmeaza si linisteste copilul! Pentru o mai mare siguranta, pe viitor, fa-i un test sa vezi de la ce se declanseaza alergia.
Multa sanatate puiului tau!


anamaria
poti sa intrebi la farmacie, eu ii dadeam cu un gel - parca fenistil ii zice. este un gel care contine cortizon, se pune cate un pic pe fiecare bubitza si calmeaza mancarimile. in plus, claritine (il prefer ca nu da somnolenta ca peritolul) si clorocalcin (da asta e mai greu de acceptat ca e foarte rau la gust!)


CRIXIA
Fenistil gel! E transparent, iar ca efect elimina mancarimea!


Soleil
Am trecut si noi prin asta si greu am scapat de bubite... Si nici nu stiu de la ce le-a facut, pentru ca a stat 2 saptamani la tara, asa ca a avut foarte multe schimbari.
Extern - mixtura mentolata (nu stiu ce are in ea, e o solutie albicioasa, zici ca-i plina de var, care pisca groaznic in cazul in care esti zgariat de la scarpinaturi). O mai dadeam cu Fenistil gel, un gel mentolat care-i de fapt pentru raceli - nu-i VapoRub, dar din aceeasi familie. Alternativ ii dadeam. Uneori si cu Reviken, sperand ca i se usuca mai repede.
Intern - Zyrtec picaturi, cate 5 picaturi dimineata si seara. Costa cam 20 lei. A durat mai bine de o saptamana, si acum mai are urme si parca s-ar mai scarpina. Dar oricum, la ea au fost si ingroitor de multe... Eu m-am speriat cumplit cand am vazut-o...
Oricum, extern ii mai dadusera si acolo cu diverse, dar degeaba. Asa ca inclin sa cred ca picaturile au ajutat-o, si probabil si faptul ca am adus-o acasa.
Multa sanatate!


LORE33
Mergi neaparat si la doctor.Nu este bine sa dai medicamente dupa ureche unui copil .Poate sa reactioneze la un astfel de tratament sau poate sa-i faca mult mai rau.

Dory232002
Natasa, este doar parerea ta ca a facut alergie sau ai fost la pediatru?, daca nu ai fost inca, sfatul meu este sa o faci.Stii ca si banana si rosiile sunt alergene????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Obrajori aspri - cu ce sa ii dau?
mess4u2000
Baietelul meu ( 1 an si opt luni) are pometii usor aspri dupa baie. Am remarcat ca nu numai in anotimpul rece sunt asa. Sa fie de la cosmetice? Acum folosim Johnson sampon cu grau si ce-i drept, o vreme, dupa ce s-a nascut, am folosit Sanosan si parca nu am avut acesta problema. Are cineva idee de la ce e si ce pot face?


CristinaT
si eu am accesi problema cu Oana de anul trecut, nu am reusit sa-i dau de cap

Eu in schimb traiesc cu senzatia ca de cate ori mananca pizza sau salam ... sau chiar nu stiu ce sa mai zic

eu am incercat cu galbene, nivea, si cu dove

Astept cu interes ideile fetelor


ana_radu

Incearca sa-l speli cu sapun sanosan si sa-i dai cu crema bephanten.

deliak
Si eu am patit la fel cu Darius,dar mai ales in anotimpul rece. S-a rezolvat cu putin ulei Sanosan,dupa baita de seara.


heny
Baietelul meu inca de la nastere era genul alergic. In timpul alimentatie la san, petele rosii si aspre de pe fata (gen eczeme)s-au accentuat si la 5 luni, pediatra mi-a prescris unguent ELOCOM. Dupa 3 zile nici nu s-a mai abservat vreao roseata sau obrajii asprii. Acum,, chiar daca are 4 ani, cand mai are o problema, chiar si cand sunt asprii obrajorii, ii aplic un singur strat subtire de unguent seara la culcare si dimineata nu se mai simte nimic.


mieke
Si fiica mea a avvut obrajorii aspri,am incercat cu toate cremele speciale pentru copii,in cele din urma am fost la doctor si mi-a recomandat Nivea clasic cea in cutie albastra am folosit o saptamina si are acum niste obrajori netezi si moi.Nivea clasic ,dupa spusele pediatrului este cea mai grasa si mai hranitoare crema.


Melania 14

Noi la baita punem in apa tot timpul uleiul de baie a gamei de sampon utilizate. Incearca sa vezi, poate sa fie asa de simpla rezolvarea .

mariussimiuc

Noi micile probleme ale pielii le rezolvam cu Bepanthen,iar atunci cand iesim afara si este rece ii dau cu Trixera.

pisicut
Noua ne-a recomandat doctorita sa-l ungem seara pe fata cu smantana (spuma de lapte) sau unguent Bepanthen. De smantana nu stiu ce sa-ti spun ca nu am incercat dar cu Bepanthen dupa 2 aplicari nu am mai avut probleme.
Multa sanatate!


anyc79

Eu am folosit de la Bubchen crema cosmetica pt copii.

asi
Noi inainte de a iesi afara il dau pe Razvan pe fata si buze cu crema cu galbenele facuta in casa.

emaaimee
Dati bb inainte de a iesi afara cu crema de care credeti de cuviinta.Aerul rece le usuca pielea fina de pe fatzuca

CristinaT
Maine dimineata am sa-i fac o poza ca sa-mi spuneti daca seamana cu ce au puii vostrii... dar de fapt daca stau sa ma gandesc problema s-a agravat de cand avem pisica. Sa fie vreo legatura???

ana-oana
crema pt piele uscata si iritata de la klorane. e suuper.

mess4u2000
Multumesc tuturor pt.raspunsuri. Am sa urmez sfaturile,

mieke
Cristina,are cumva pielea aspra,cu cojite maronii iar dupa baita sau dupa ce o speli pe fata obrajorii se fac rosii?la fiica-mea asa a fost.

Babisa

Foloseste gel de baie de la sanosan si uleiul de uns tot sanosan ,sunt foarte bune....si ca si fetele iti zic sa nu iesi niciodata din casa fara sa ii dai cu crema de galbenelepe fetisoara,in speciala pe vremea asta.
Sanatate

Ana68
Mess,eu am folosit pentru Luana(2 ani) laptele de corp de la Nivea.Ea are pielicica aspra ,uneori si pe picioruse,pe gambe.Dupa 2-3 masaje cu laptele asta de corp i se face pilea foarte fina.Eu am fost si sunt foarte multumita de Nivea.


rarutu
la bebe al meu folosesc dupa baita ser fiziologic si creama nivea baby(cutiuta bleu-mit panthenol). este speciala pentru bebelusi. Doctorul nostru pediatru ne-a recomandat sa nu folosim produse jonson de nici un fel. Ne impacam foarte bine cu nivea sau crea de galbenele( cea mai buna)


heny
Din ce motive sa nu folosesti Johnson?


CristinaT
Noi am fost la doctor si ne-a spus ca avem dermatita atopica. Pentru ca am avut animale le-am dat. Am facut curatenie exact asta cum am zis fara fir de praf sau par, vai de mainile mele. Oana pare sa nu mai aiba pe obraji, in schimb are ceva la gurita acum. Pe obrajiori acum are, acum nu are. Am luat analizele nu e alergie de la animale, pare sa fie de la caseina si de la lapte.
Miane vom merge la doctor sa citeasca analizele si sa ne dea sau nu un nou tratament.

Naty
Este alergie, cred.
Si Ioana mea la fel face.
Incearca cu NEOPREOL. Miroase a peste, dar face bine.


CristinaT
Naty, nu imi dau seama daca vorbesti cu mine....


Aseara am vazut-o cu obrajiorul rosu si uratel, dar azi de dimineata nu mai are nimic. A mancat crenwursti si a baut suc de coacaze cumparat desigur. In schimb nu pot controla mancarea de la gradinita....


Monica-Elena

Heny - Johnsonul care se gaseste pe piata noastra nu este original este facut la vecini(Ungaria, Turcia) si apar cele mai multe alergii la bb din cauza acestor produce. La Bucuresti medicii pediatrii de obicei nu recomanda acest produs ptr bb ci Nivea, Sanosan sau Bubchen.Si mai nou Mustela o gama frantuzeasca dar scumpata tare dar si f buna.

mirela alina
Cristina T spune-mi si mie te rog la ce medic ai fost si unde are cabinetul, daca se poate?


CristinaT
eu am fost cu Oana la doctorul pediatru (pe care il are de cand era mica) Are cabinet in Rahova si il mai poti gasi la Budimex - doctor Stanciu

Valenka
Piele aspra tind sa aiba bblushii cu dermatita atopica.
Solutia e folosirea a diverse unguente care sa refaca continutul de grasimi al pielii. Noi am folosit Linola Milch si crema Balneum Intensiv.


sinzi_ana
Noua dr alergolog ne-a spus ca petele rosii si aspre de pe obraji sunt semne ca este alergic...si la aerul rece de afara poate sa aiba o alergie...

Este primul semn ca copilul are o sensibilitate alergena ....

alexa si mami
of, m-am speriat putin. alexa are pete de dimensiuni neregulate pe burta si pe picioare. credeam ca are pielea uscata ca si mine, dar acum imi pun diverse intrebari.
ce sa fie?


mira_m
Noi am dat initial cu galbenele. E foarte buna, mai ales acum iarna.
Acum folosim Niveea, intra foarte bine in piele si e foarte emolienta!

nastad
crema cu vitamina A - se gaseste la farmacie


pinquleasa
abrajori se inaspresc de la vant (sunt si putin rosii?)
cel mai sanatos si mai naturist remediu este uleiul de masline.(cred eu)
si a mea mai face asa pe timpul rece si cu uleiul de masline este super ok!


ange
si noi am avut probleme.
la noi a fost mai delicat.a avut eczema.
am incercat n creme.
a mers bine "atoderm" si ceva cu galbenele dar nu-mi amintesc.


Ica 1975

Noi utilizam PENATEN -crema protectoare pentru vant si intemperii.

Babisa
Nu am citit toate postarile...dar eu sunt in aceiasi situatie ,insa am descoperit cauza...inafara de faptu ca nu iti recomand firma Jonson...eu folosesc Sanosan ,dar cu toate asta ot asa avea obrajorii,cu toate a o da deam cu o tona de crema inainte de a iesi in frig...de fapt sti ce ii dauna??faptul ca o sapalam cu apa pe fata (far sapun sau alte produse)...apa este prea tare pt obrajorii ei momenta.Asa ca te sfatuiesc ori sa o fierbi inainte sa ii dai pe fata cu ea ,ori sa folosesti o crema daca nu vrei sa ii mai dai deloccu apa pe fata decat rar,iar cand se murdareste ,foloseste servetele umede....incearca treaba asta pt cateva zile si ai sa vezi ca asta e motivul.
Bafta

anca_oana
Pt. Alexa si mami, sa stii ca petele pot fi de la alergia la proteina din laptele de vaca. Eu am un bebe de 9 luni care este alergic la proteina si asa se manifesta.Am intrerupt alimentarea cu orice fel de produs din lapte de vaca si ia trecut insa f greu.Nu l-am dat cu nici o crema darl-am spalat cu infuzie de tarite de griu si s-a rezolvat.Sper sa te ajute sfatul meu.Sanatate.


laura72
noi avem o crema de fata de la Sanosan pt.vant si vreme rece.sau o crema pe baza de vit.A.

Mergi la inceput