cauterizare...cu anestezie sau fara?

cauterizare...cu anestezie sau fara? | Autor: oanabbb

Link direct la acest mesaj

ok fetelor,printre miile de probleme care imi dau tarcoale,a mai aparut si treaba asta cu cauterizarea.
maine,adica miercuri la 14 am programare la cfr2 si dr. mi.a zis sa vin nemancata si nebauta ,adica vrea sa.mi faca anestezie...
eu acu n.as prea vrea asa ca va rog sa.mi spuneti daca durerea este suportabila,pt ca am tot avut parte de anestezii de cand am pierdut sarcina<<3 anestezii in 1 sapt.<<,si stiu ca ce e prea mult strica...
n.as fi deschis subiect nou dar in seara asta tre sa aflu...

va si cum termin cu problema asta...ma pun pe treaba ..poate..poate... iese ceva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

ca de obicei,am mare incredere in voi...pt.ca va spun un secret...niciodata n.ati dat gres...si va multumesc pt asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

iubita eu am facut cauterizare pt ca aveam o rana..mi s'a facut anestezie locala si nu am simtit nimic..in 10 min am scapat...
nu simti nimic crede'ma..
si mie mi'au spus sa nu beau si sa nu manac nimic..dar eu nu am putut rezista pna la ora 18 cand m'au chemat asa ca am comis'o si iti spun ca a fost totul ok..
io iti tin pumnii..ai sa vezi ca va fi binee..nici nu o sa ai timp sa iti dai seama ce iti fac ca ai sa cobori de pe masutza cea fermecata
te pup.

ps" io am fost sincera




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

oana, eu am facut cauterizare fara nici un fel de anestezie. Si retine a fost rana extinsa, aproape tot colul. A durat arderea in sine in jur de 3 minute, durerea a fost ciudata si greu de descris, un fel de crampe ca atunci cand iti vine ciclul, o apasare dar ce sa zic nu chiar de nesuportat. Am strans din dinti, mi-au dat un pic si lacrimile dar am suportat. Si am vorbit continuu ca sa ma concentrez pe altceva. Si mie mi-a facut cu un aparat mai antic, nu din cel cu laser care zice ca nu simti mai nimik.
Doctorul mi-a zis ca nu imi poate face anestezie locala caci colul nu are terminatii nervoase si nu prinde anestezia. Nu e ca la avort. Am intrebat si aici pe forum si alte fete au spus ca acelasi lucru le-au zis si dr lor. Unii fac dar cred ca e mai mult pt linistirea pacientei.
Cat despre anestezie generala .... mi se pare cam mult pt o interventie de asa mica durata. O sa dureze si mai mult cu anestzie si s-ar putea sa iti fie si rau dupa. Asa ca mai gandeste-te. Eu am intrat la 11 si la 11.10 am iesit. In timpul asta a avut loc tot, de la probat aparatul pana la scrierea tratamentului. Deci foarte putin. Si apoi am plecat pe picioarele mele pe jos pana acasa.

Apropo de nemancat, am o prietena care la fel s-a dus nemancata ca asa i s-a cerut si a facut cadere de calciu, de tensiune si i s-a facut rau. au avut grija de ea dar a fost cam nasol. Nu vreau sa te sperii dar ai si tu grija. Sa stai nemancata pana la ora 2 ????!!! mi se pare cam mult.
Nu stiu insa ce fel de rana ai tu. Poate dr stie mai bine ce face si ce iti cere.

Mai conteaza si mana dr cat e de rapid, de profesionist. Daca esti din Bucuresti ti-l recomand pe dr Berbecar de la militar care mi-a facut mie si a fost ok. Daca te razgandesti si nu faci azi.

Sa ai bafta multa!!!!

Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Hello. Si eu va trebui sa fac cauterizare.Cum v-ati simtit dupa, ati avut dureri, sangerari? Trebuie sa ma duc pregatita cu ceva pt. "dupa"?(tampoane etc.)
Inca o intrebare, pt. fetele care au avut rani mai extinse (cum se pare ca am si eu(: s-a rezolvat din prima sau au fost necesare si interventii ulterioare?



Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

merci LIANAsi CRINUTZ.
IEPUMIC uite ca o facui si pe asta...o injectie in,
si pe masa...unde intradevar durerea e ciudata dar f suportabila.
du.te fara frica ,fetele au avut dreptate...dureaza f putin si dupa nu am mai avut nici o durere.dar absolut nici una...
LIANA mai am 42 zile...si vin tare din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

a apropo de mancare...am fost acolo la 2 ,dar fiind ff aglomerat,mi.a zis sa vin la 5.ok.am venit la 5,m.a luat la 6,30,mi.a zis sa nu mananc 2 ore dupa ,a,si nici apa n.am baut,
unele peste altele am slabit un kg ,ceea ce nu e rau deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna, ma bucur ca esti bine Oana. A avut efect injectia pe care ti-a facut-o sau a fost asa ca sa te linistesti tu, un fekl de placebo? Ai vazut cat e de ciudata durerea? Nu se poate explica. La tine cat a durat?

Chestia cu mancarea mi se pare naspa da' daca te bucuri ca ai slabit e ok. Eu daca stateam nemancata cred ca mi se facea rau. Si nu mi-a interzis nimik dupa, decat . I-am cerut eu scutire de efort ca sa satu si eu 2 zile acasa dar in rest nimik. Am mancat si baut normal dupa. Iar scurgerea cu sange a aparut cam la 3 sapt, chiar inainte de ciclu. Acu' ma supara ceva urat un fel de ciuperca si nu stiu de la ce e. Azi am implinit exact 1 luna de la cauterizare si am fost si la control tot azi si a zis ca e ok acolo si ca imi pot relua viata sexuala. Numa ca nu pot din cauza ciupercii.

iepumic dupa n-am avut nimik, la vreo zi doua a inceput sa curga un lichid ca apa si trebuia sa port un tampon mai gros, apoi un pic de sange ca o "zeama de carne" (asa a descris-o dr nu eu ). Da e bine sa ai la tine un tampon ca se scurge ceva. Depinde si de organism si de rana si de doctor. Si mai ai nevoie de curaj. Sper sa il ai. Cam atat. A, si de bani!!! La mine a fost extinsa dar sper din tot sufletul sa nu mai fac alta.

sanatate maxima si

Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu una am facut cauterizare in 1996 si era o ditamai rana f urata fara nici un fel de anestezie. Nu a fost placut dar nici de nesuportat si desi rana era mare a fost cauterizata odata toata. Cred ca a durat cam trei sferturi d eora. Dar a fost f bine cauterizata si pana astazi nu mi-a mai facut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si eu a trebuit sa cauterizez o rana destul de extinsa (din ce stiu de la dr.), dar la suprafata... si nu mi-a facut anestezie, iar durerea nu prea a fost... din cand in cand un fel de intepaturi... dar suportabile.
Si eu stiu ca degeaba iti face anestezie, pt. ca e o zona slab inervata si nu are nici un efect.

Iepumic eu nu m-am dus pregatita cu absolut nimic (unde am fost eu, iti dau de acolo tampon steril)... iar dupa a sangerat rana, destul de rau. E normal sa sangereze un pic, atunci cand cade coaja ranii, dar la mine, pt. ca a fost suprafata mai mare, a sangerat destul de rau, cam ca la menstruatie.
Si, da, a trecut in urma unei singure interventii...

Sanatate multa.




www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

CRINUTZ injectia a fost o apa de ploaie,ca nici macar nu am ametit,a fost cred un fel de incurajare...de durat cred nu a durat mai mult de 10 min,au fost 8 intepaturi.dar tie nu ti.a interzis sa nu faci baie?
e strict interzis!poate de aia ai ciuperca,zic si io nu stiu...
oricum eu abia astept sa treaca timpul mai repede sa pot sa lucrez la un vechi proiect de.a meu.
va pupic

Mergi la inceput