cauterizare...cu anestezie sau fara?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Oana, mie nu mi-a interzis sa fac baie, dar am intrebat cand trebuie sa ma spal si a zis ca nu inziua aceea dar apoi pot sa ma spal dar numai la suprafata si nicidecum intern. Nu cred ca a aaprut ciuperca din cauza asta, a trecut totusi o luna. Daca era ceva aparea mai de mult. El a zis ca e posibil sa fie de la tampoane dar eu cred ca am facut candida, am luat-o de undeva sau au avut tampoanele un microb.

Atat de mult a durat la tine???? la mine a fost cam 3 - 4 minute, max 5. Nu mai tin minte de cate ori a pincata cu aparatul dar a mers repede. Si rana a fost mare. Nu cred ca rezistam 10 min.

Azi mi-a zis ca o sarcina ar fi indicata cam peste trei luni. Tie cat ti-a dat?

Hai va pup
pa

Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu am facut cauterizare fara anestezie si n-am simtit NIMIC.
Tot astptam sa inceapa cauterizarea...credeam ca "deocamdata" se uita, pina mi-a zis sa ma dau jos de pe masa.

Si ma uitam foarte mirata, de ce nu ma mai cauterizeaza ?!

Rana era cit o moneda..deci destul de mare.....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Oana, pot sa intreb ce medic a facut cauterizarea la cfr 2? Si ai facut cumva si colposcopie la cfr2? Ca eu ar trebui sa fac acolo o colposcopie si as dori sa stiu care sunt conditiile din spital....
Multumesc.

“Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

deci...MADI dr gherasie e un om extraordinar,un f bun profesionist,
conditiile din spital sunt excelente,asistentele sunt ceva de speriat de amabile,totul a decurs super.chiar asa spital curat mai rar ...
ELISE cum asa NIMIK?ei eu pot sa zic asa ceva...e o durere ca un foc
care te impinge...dar dureaza 3 secunde dupa care pauza...per total
nu e mare branza...
CRINUTZ te.am lasat la urma....mie mi.a zis 2 luni.ca eu pe masa cand ma intreba,,mai suporti?,,eu il terorizam..,,lasati asta,ca de suportat ...suport..spuneti.mi cand fac si eu un bb,,
i.am facut omului capu patrat...oricum mi.a zis ca o sa fie greu...
eu nu am ciclu normal...mie nu.mi vine decat cu utrogestan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

a,si la urma mi.a aratat 8 bucatele de carnita
intr.un borcanel cu lichid,pe care urmeaza sa le trimita la biopsie
si in 30 zile imi zice raspunsul.tot atunci merg la control...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

n-am simtit chiar nimic... m-or fi hipnotizat...nu stiu!

stiu ca ma tot intrebau de op. (tocmai facusem laparoscopie) si eram preocupata sa le raspund, si in sinea mea ma intrebam ce ma tot consulta atit, ca am mai fost pe masa aia de n ori - ce mai vor sa vada ca n-au vazut?
de fapt, cauterizarea era gata....



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

si pe mine cred..ca nici io nu am simtit nika




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Hai ca m-ai pus pe ganduri Oana. Mie nu mi-a luat tesut din ala ca sa duca la biopsie. Asa trebuie sau numai daca stie dr ca e necesar. Inainte de cauterizare eu l-am intrebat daca trebuie sa facem si o biopsie din ce scoate de acolo dar a zis ca nu e necesar ca vede el ca nu e nevoie. Oare pot sa ma incredere.

Celelalte fete, si voua v-a luat biopsie? Oricum faptul e consumat dar asa ca chestie sa stiu. Poate mai pot face ceva. Incep sa imi fac griji ca daca trebuia, daca era de alta natura rana, etc. Stiu ca nu ar trebui sa ma ingrijoreza atat dar nu ma pot abtine. Hai ca pe langa ca am ciupercuta care ma gadila de morrrrr mai stau si cu gandul la asta acum.

Hai va pup pa


Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Multumesc de raspunsuri si incurajari.
Crinutz, eu nu am trecut prin asta dar la consultatia cu ocazia careia mi-a descoperit rana pe col (ma rog, eu stiam de ea mai demult, o intreaga istorie, fara relevanta acum) dr. a facut ochii mari si mi-a zis ca neaparat sa facem Papanicolau...si eu i-am zis: pai facem, acum. Daca tot eram deja cu picioarele-n tavan...Daca testul PAP (papanicolau) iese bine, nici nu se pune problema de biopsie. Mie mi-a iesit 2 si a zis ca e bine si ca rezultatul e valabil 3 ani, sa mi-l refac neaparat peste 3 ani. Si neaparat sa fac cauterizarea.
Deci nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi. Mai bine rezolva-ti celelalte probleme de sanatate. Numai bine iti doresc.




Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Acu' mi-am amintit ca asa mi-a zis si dr ca daca mi-a iesit pap 2 nu e nevoie sa fac biopsie. M-am linistit. Merci pt sfaturi si incurajare. sper sa le rezolvam pe toate.

va pup pa

Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput