Triplu test

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu va pot spune ca am facut 4 TT, unul intr-o zi si 3 in alta zi, toate impreuna. 2 au iesit prost si 2 bine. Nu am decis inca nimic in privinta amnio, desi cred ca o voi refuza.

Rox 17+si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

scumpe burtici va deranjez si eu cu o intrebare! scoteti-ma si pemine din ceata...doctorul meu mi-a dat sa fac optional analizele numite complex torch... intrebarea mea este daca triplu test este acelasi lucru cu complex torch...din cate m-am informat mie mi se pare ca este cam acelasi lucru cu mici diferente...adica tot pentru depistarea eventualelor anomalii, sindrom down, etc...
va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna fetelor
Vreau sa va intreb daca dublu test si TT se fac dupa o anumita varsta a mamei?
Va multumesc

anca 8+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Teoretic, da. Cel putin TT se face atunci cand cresc "sansele" de copii cu malformatii, adica dupa 35 de ani.
Dar de exemplu medicul meu are teoria conform careia toate femeile insarcinate trebuie sa faca TT, pentru ca s-a demonstrat ca se nasc mai multi copii in lume cu SD si alte malformati genetice din mame mai tinere de 35 de ani, care nu au facut TT, decat din mame peste 35 de ani, care au facut TT si au descoperit eventuale probleme si le-au "indepartat".

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu am avut risc ridicat pentru Trisomia 21 in urma Triplului Test. Mi-a parut rau ca am facut acest test, dar era tarziu. Am renuntat la amniocenteza si i-am spus lui Dumnezeu, ca daca trebuie sa renunt la copil, sa o faca el, ca eu singura nu renunt.
Fetita e perfect sanatoasa, are 2 ani jumatate acuma si nu ii mai tace gura.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu as scoate prin lege acest test. Si eu am patit ca si Lilia Toma, si la fel ca tine, am refuzat amniocenteza, si bine am facut.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giaserbu spune:

Buna fetelor!As vrea sa ma lamuriti si pe mine,daca stie cineva,sau dintre cele care au facut deja TT....Cand spuneti ca trebuie facuta ecografie cu maxim 2 zile inainte de recoltarea sangelui....este vorba despre ecografia... normala de sarcina,sau despre ecografia morfologica,sau alta ecografie mai speciala?Adica e vorba de ecografia care masoara diametrul biparietal si lungimea femurului,sau e nevoie de alt tip de ecografie?Va multumesc!!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Pentru triplu test este importanta stabilirea cat mai precisa a varstei gestationale, varsta fatului. Pentru asta se recomanda sa faci o ecografie chiar inainte de recoltarea de sange pt TT.
Pe de alta parte insa, recoltarea de sange pt TT se face in saptamana a 16-a (asa am facut eu, cel putin, asa mi-a recomandat medicul). Or, varsta gestationala trebuie apreciata in primul trimestru, in saptamanile 12-14.

Eu, de exemplu, am mers la TT cu varsta sarcinii apreciata ecografic la 12 saptamani si 3 zile, am scris pe buletinul de TT 15 saptamani si 3 zile (ca era fix dupa 3 saptamani) - si de aici mi-a iesit rezultatul nasol la TT, pt ca de fapt fatul meu nu avea 15 sapt si 3 zile, ci doar 14 sapt si 6 zile, ca si aprecierea ecografica e cu o marja de eroare.

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

donezi si sange si iti face si ecografie in aceeasi zi?
sau ma duc doar pregatita ( nemancata , nebauta) sa donez sange?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaSiRoxana spune:

Procedura pt TT nu implica din start ecografia. Aia o faci numai daca vrei tu, daca nu stii varsta sarcinii. Si oricum, o faci INAINTE de recoltarea de sange pt TT, pt ca trebuie trecuta in fisa de calcul de risc si varsta sarcinii - pe langa alte lucruri care trebuie trecute acolo: varsta ta, greutatea ta in ziua recoltarii, nu cand ai ramas insarcinata, daca ai sau nu diabet sau altcineva din familie, daca fumezi sau nu... etc. sunt o multime de chestii pe buletinul ala de TT de completat.
Cel putin, asa e la CMU, de la alte mamici am inteles ca la alte clinici n-au facut exact asa.

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

Mergi la inceput