Cat mai costa o nastere??

Cat mai costa o nastere?? | Autor: livutz

Link direct la acest mesaj

Salutare!
Am si eu o mare rugaminte la mamicile care au nascut de curand in Bucuresti, in special la spitalul Polizu. Nasa mea urmeaza sa nasca acolo saptamana viitoare (CEZARIANA), iar apoi urmeaza si sotia mea, in mod normal la sfarsitul lunii mai, speram NASTERE NORMALA.
Deci, rog mult si multumesc de la bun inceput, daca puteti sa postati mesaje care sa contina informatiile:
- spitalul;
- medicul;
- tipul nasterii;
- data nasterii - ca sa luam in calcul si inflatia -:);
- pret pentru doctor;
- pret pentru asistente.
Si inca ceva: depsre dr. Branescu Nicusor aveti informatii? Fiindca el urmeaza sa fie maestrul de ceremonii...

Inca o data, foarte multumesc si sanatate deplina voua si copiilor vostri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

E un subiect interesant si pentru mine, nu neaparat despre Polizu, dar in general, fetelor care ati nascut deja, spuneti-ne si noua cat v-a costat pe voi sa stim cam la ce sa ne asteptam, va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ieri am aflat cat este "in general" tariful, mai bine nu spun spitalul, si-asa e cam controversat subiectul, caci nu-i normal ce se intampla: 100 euro nastere normala, 200 euro cezariana.

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

livutz, io pitesteanca tot la polizu am nascut, ce-i drept acu' 1,5 ani(23oct04) cu dr suciu.spitalizare 2 zile. cost nastere (normala) 4mil. iar cu asistente (spalat io si cupil) inca vreun milion. total=5mil.
nastere usoara viitoarelor mamici si multa sanatate!

alexa & fam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

livutz, a nascut nasa ta?
daca da, felicitari si multa sanatate, si spune-ne si noua "datele tehnice".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livutz spune:

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi

livutz, a nascut nasa ta?
daca da, felicitari si multa sanatate, si spune-ne si noua "datele tehnice".



A nascut, cezariana - a doua, a costat 6.000.000 LEI.
A fost f. multumita de dr. Adica de dr. Branescu-
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

August 2005- nastere normala 150 euro ("cererea" doctoritei). Eu am intrebat-o deschis ce "obligatii" am si ea mi-a spus cat moasa, cat anestezistul, cat neonatologul....

Mi se pare normal sa te "consilieze" doctorul si in privinta asta, mai ales ca se presupune ca 9 luni ai legat o relatie amicala cu el\ea, nu? Si se presupune ca poti discuta deschis orice subiect.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

si moasha...anestezistul....neonatologul...cat au fost?

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

1 mil...2,5-3mil (eu nu am mai facut peridurala)...500 mii

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

spitalul: CFR 2
medicul: Florina Mihalache
tipul nasterii: normala si mai mult... naturala
data nasterii: 10.04.2006
pret doctor: 200$ (colege de camera tot pt. normala au dat 200-250 euro) - sincer merita dublu, dar fiecare dupa posibilitati
pret asistente: -la nastere 500.000/ persoana
-in zilele de internare: 50.000-100.000 (sau deloc) per tura, 2 ture pe zi se schimbau la 7 dimineata si seara
pret anestezist: (din auzite) 50 euro plus 500.000 trusa si 350.000 solutia Naropin
pret neonatolog: 500.000 dar mergea si 1.000.000 pt ca vede copilul zilnic pana la externare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Polizu, noiembrie 2003, sarcina gemelara, cezariana
Doctor - 250 USD, anestezist - 1 mil, neotatolog - 1 mil, asistentele - cate 100, 300 mii, depinde. Spalat vaginal dupa nastere - 30 mii, asistente salonul copiilor (din cauza lipsei laptelui si greutatii copiilor le-au bagat la prematuri) - 30-50 mii/tura. Nu cred ca s-au schimbat mult preturile. Sanatate si nasteri usoare!!!

Mergi la inceput