Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Multumim Nicole pt noutati. Te rugam sa ne mai ti la curent cu evolutia Cristinei la Buzias.


pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Mai 11, 2006
Nina a ajuns bine, a spus ca spitalul nici nu arata a spital, e mai mult ca un hotel, cu camera de joaca, sala de sport, ei au 3 paturi in camera si o baie comuna cu o alta camera. La Cristina ii place si totul e bine. Astazi a fost doar zi de acomodoare si de maine incepe programul si la cristina o sa ii schimbe "programul de insulina" adica in loc de 2 injecti (dimineata si seara) o sa ii faca de 3 ori pe zi(dimineata, la amiaza si seara).
Nina va saluta si va multumeste pt tot ce faceti pt ea si pt micuta ei
Si Alex (baietelul de un an bolnav de diabet) cu mami a lui au ajuns cu bine si le place acolo.
maine alt evesti despre ei si evolutia Cristinei ...

Mai 12, 2006
Buna,
Vesti de la Nina,
Astazi la Cristina I-au testat Hemoglobina glicozilata si a fost putin ridicata 8,5 ar trebui sa fie intre 6,5 –7,5 . In rest Cristina e bine, I-au schimba si schema de masa si se asteapta sa se vada imbunatatirile.
Parinti au fost si ei testate sa s evada cu ce cunostinte au mers ei acolo legat de diabet, si de cum s eingrijeste un copil bolnav de diabet. Nina zice ca din 10 ea crede ca 9 a facut bine.
Va salute pe toti si va tranzmite toate cele bune.
O zi buna si sanatate

PS: Astazi v-am modificat putin lista cu datele de nastere a copiilor, spre sa va placa. Cine doreste o schimare sa scrie aici la subiect sau pe PM pt mine, pana vine Nina acasa. In noua lista puteti vedea profilul personal al mamei, poze cu copii (cine avea album la profil).
O zi buna si sanatate la toata lumea

Mai 13, 2006
Cristina e bine ii place sa se joace cu copii si are multe activitati spciale pt copii.. La testatrea de azi glicemiile au fost bune.
Nina merge la cursuri si bunica sta cu Cristina. Se simnte ca in vacanta.Vor sa mai repete aceasta exerienta.
Salutari si toate cele bune de la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

wow ce frumos....super.
multumim ca ai imbunatatit listuta.
multa munca a fost.
esti o dulce

pascutzele mele
floare de cires
Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

April ma bucur ca iti place listuta, nu a fost asa multa multa, aproximativ 2 ore.

Buna,
am vorbit cu Nina si a spus ca totul e bine, invata multe lucruri noi despre diabet. Si a zis ca la Cristina ii merge bine, alearga mult si au inceput sa ii scada unitatile la dozele de insulina de la 12 unitati a ajuns la 9 unitati, asta inseamna ca pancreasul ei inca produce insulina. Nivelurile la testari pt glicemii sunt mai constante, nu ca inainte cand sus cand jos.
Mi-a spus Nina ca ar mai avea nevoie de teste de masurarea glucozei in urina si pliculete cu gel de glucoza (5 g), cand are Cristina glicemiile prea scazue i se da un pliculet de glocoza si se regleaza mai repede.
Nin ava imbratiseaza pe toate si abea asteapta sa vina acasa sa vorbeasca ea cu voi

Sanatate si numai bine la toata lumea



Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
1, 2, 3, 4, 5, 6
I am not a vegetarian because I love Animals; I am a vegetarian because I hate plants.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dragele mele,

desi inca nu mi-am revenit si nu pot sa citesc mesajele anterioare, incerc sa va dau citeva vesti despre mine.
Am facut 2 operatii in acest interval de timp. A fost greu, f greu. Prima nu a reusit, s-a rupt retina la 8 zile de la operatie….In timp ce stateam in pat, pe burta (pt ca 3 saptamani numai asa am stat zi si noapte), am vazut bliz in ochi. Stiam ca nu e de bine, dar nu am stiut ca asta inseamna ca s-a rupt retina. Asta era seara pe la ora 21, pe 1 mai….Pe 2 mai am mers de urgenta la spital si nu am mai revenit acasa decat pe 9 mai…….Am ajuns cu retina iar rupta si tensiune oculara f mare. Pe 3 mai m-au operat iar, si am luat-o de la cap cu statul pe burta…….pina in 14 mai………A doua operatie a fost f grea si din pct de vedere psihic, dar si fizic.

Acum vad fara ochelari, mai bine decat inainte cu ochelari, numai ca mai am de asteptat o luna pina se limpezeste imaginea (inca mai pun picaturi in ochi) si apoi, dupa ce imi vor curata cristalinul, e posibil sa mi se dea ochelari numai pt citit.
In acest interval nu vad sa citesc decat ffffff prost, dar vad bine la distanta (fara ochelari). Acum, ma ajut putin de ochelarii mamei numai ca sa va scriu citeva rinduri.

Intre timp a venit mama la mine (asta pt ca sora mea a nascut mai repede cu 7 sapt. un baietel superb, care, desi micut, e bine). Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva, dar mama a venit pe 7 mai cu Blue air in conditii f bune si fara nici o invitatie. Au intrebat-o unde merge si daca are “ceva” bani la ea, dar nimeni nu a verificat suma. Deci, acum merge si fara invitatie.

Bianca mea e bine. A fost 3 zile in excursia de sfarsit de gradinita /si am putut sa o conduc si apoi sa o astept)si a venit f incintata de acolo: au calarit, au vizitat o pestera, au facut party….

Sper ca de data asta totul sa fie bine la mine si sa revin curind printre voi……multe dintre voi mi-ati lipsit mult!
Multumesc tuturor celor care in acest interval s-au gindit la mine si s-au rugat pt mine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Helbi , noi suntem noi pe aici , Melania si Nico.Am citit despre aventurile tale si iti dorim sa treaca timpul cat mai repede si sa uiti prin ce ai trecut.

Acum am si eu o intrebare, avand in vedere ca si eu am ochelari(miopie), si ma batea gandul sa-mi fac si eu operatie in Ungaria la Szeged.Citind despre tine cred ca renunt .A fost optiunea ta operatia sau la indicatiile medicului ? Nu te grabi sa-mi raspunzi, am rabdare pana cand ai sa poti.

Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

helbi, bine ai revenit.
Si tu ne-ai lipsit, desi n-am prea mai dat pe aici, fiecare cu problemele ei.
Vai, saracutza de tine prin ce ai trecut, dar cand se termina cu bine atunci lucrurile grele trec. Ma bucur ca acum vezi mai bine. Dar retina rupta se poate repara? Intreb si eu. Multe ai avut de indurat.

Bun venit pe lume nepotelului si sa fie sanatos.
Te asteptam acum mai des pe DC.




www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">pui de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Mamici simpatice de copii capricorni, spuneti-mi si mie un lucru :copiii vostri sunt iubareti? Melania e ffffffff saraca la manifestari de iubire si daca nu am pupat-o si mangaiat-o..., mai degraba face draga-draga la ursulet


Opupam si noi pe Cristina si pe Nina

Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Melania, Andrada mea nu e foarte pupacioasa, insa sunt eu . O mozolesc cand apuc, de mama-mama.

Nina bun venit acasa si asteptam detalii de la Buzias.
Pupici Cristinutzei.

www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">pui de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by Melania 14

Helbi , noi suntem noi pe aici , Melania si Nico.Am citit despre aventurile tale si iti dorim sa treaca timpul cat mai repede si sa uiti prin ce ai trecut.

Acum am si eu o intrebare, avand in vedere ca si eu am ochelari(miopie), si ma batea gandul sa-mi fac si eu operatie in Ungaria la Szeged.Citind despre tine cred ca renunt .A fost optiunea ta operatia sau la indicatiile medicului ? Nu te grabi sa-mi raspunzi, am rabdare pana cand ai sa poti.

Melania (14.01.2005) si mama Nico




Melania, bun venit!
Ca sa iti raspund la intrebare: nu a fost optiunea mea, si nu as fi facut de buna voie nici o operatie, dar la mine sunt pb cu retina, ochiul e f lung, retina intinsa si subtiata (tot de la miopie forte) si pocneste ......Daca nu faceam operatiile, putea sa fie rau de tot.........Acum vin de la control si fara ochelari vad deocamdata 50%, iar eu inainte de operatie nu vedeam cu ochelari atit........La jumatea lui iunie va trebui sa merg la spital sa-mi curete cristalinul cu laser, si doctorii zic ca atunci voi vedea mai bine.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc.........tu esti isngura in masura sa decizi, dar eu, daca nu aveam pb cu retina, nu ma operam......

Bianca mea e mai lipicioasa, dar nu exagereaza. Si eu o pupacesc mereu . Ieri am fost cu ea 3 ore la circ. A fost super - incintata, ia placut mult! Ce- i drept, eca si spectacolul a fost super!

Multumesc april, pt urarile facute nepotelului. E mic ca o papusa, dar e dulce foc. Maine face o luna! De-acum e baiat mare!

A invatat Andrada pe role? Ca noi, de cind cu pb mele nu am mai avut timp de asa ceva.......

Va pup si ne mai auzim!


Mergi la inceput