Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici de capricornutzi !
Coca si Teodora, bine ati venit in clubul nostru ! Imediat, veti fi si voi pe lista.
Ce de copilasi nascuti pe 10 ianuarie ! La fel ca si minunea mea. Energica, incapatanata si ambitioasa, nu se lasa pana nu duce la capat ce si-a propus.
Am lipsit din cauza de concediu, eu, apoi sefu', iar apoi nu prea ne-a mers net-ul. Sper sa resuesc sa trimit acest mesaj, pana nu ma scoate afara din retea.
Cristina a fost bine toata vara, doar acum, din cauza vremii asteia ploioase si reci, plus cresterea, cred, a avut ceva probleme cu glicemiile. Dar de aseara sta pe glicemii buna.
Andreia, Doamne, ce vacanta scurta au copiii, acolo ! Reusesc sa se refaca dupa un an scolar atat de lung, in cele cateva sapt. de vacanta ?
Cred ca Bianca si-a intrat in mana, deja.
Multumesc pt. poze, Andreia ! Superbe locuri ati vizitat si v-ati simtit bine, din cate se vede in poze.
Multumesc pentru grija ta, fata de noi !
april, Andrada asteapta sa mearga la scoala ?
A citit, scris sau socotit ceva in vacanta ?
Nepotelelel mele, venind de la "step by step" au avut caiete speciale de vacanta.
Tu nu ai poze din vacanta ?
Madalina, sa ne scrii cum e cu noua educatoare !
Si Cristina va avea o educatoare noua, care, de fapt, este vechea educatoare(titulara pe post), ce a fost 2 ani acasa, in ingrijirea copilului. Ea n-a prins-o la gradinita asta, cu program scurt, ca exact cu 2 ani inainte a intrat aici, dupa debutul diabetului. Acum, va face al 4-lea an de gradinita(ca a mai facut unul, la program prelungit, inainte de diabet) si il va face in sistem Waldorf, ca asa e specializarea educatoarei. Cunoaste cineva acest sistem de predare ? Sper sa se faca pregatirea pt. scoala, intocmai ca la gradinitele cu sistem de predare traditional.
Cristina abia asteapta sa mearga si ea la scoala, mai ales ca le vede pe cele 2 verisoarele(care raman la noi pt. 1 an) ale ei, cum se pregatesc de scoala. Nici daca as vrea n-as putea s-o mai tin la gradi inca 1 an, pana peste 7 ani.
Carmen, voi ce faceti ? Melania va merge la gradi si ea ?
Cam astea ar fi noutatile la noi.
Va doresc un weekend super fain !








Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Hello, unde sunteti mamici de capricornutzi ?
Ce fac micutele scolarite si micii prescolarei ?
Cristinei ii place noua educatoare, ceea ce ma bucura, ca mult conteaza sa se simta bine copilul la gradi, caci e ca a 2-a casa pt. ei.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Daaaa, ocupati cu scoala......in trei zile 3 poezii pe de rost.....plus pt parinti un chestionar de m-am luat de cap....n-am eu destul de lucru imi mai dau si cei de la scoala.
Nina, ti-am trimis un link cu poze, daca cumva nu merge sa-mi dai de stire (am mai primit reclamatii ). Kiki e cumva in grupa pregatitoare sau o mai lasi inca un an sa copilareasca?
Andrada a fost foarte constiincioasa vacanta asta, a citit mult, si-a facut temele din caietul de vacanta, a rezolvat probleme la mate si inca din prima saptamana se simte diferenta. Parca are mai multa incredere in ea. Ma bucur ca a mai recuperat.

Grupa pregatitoare e foarte importanta, noi am avut ca educatoare directoarea si fiind mai mult prin sedinte si cu probleme administrative s-a vazut rezultatul. Desi eu m-am mai ocupat de ea inainte de inceperea scolii nu a fost suficient.

Dragi mamici cu copii de gradinita, nu va luati dupa educatoarele ce spun ca nu trebuie sa stie copiii sa citeasca la inceputul clasei I, eronat. Desi Andrada stia alfabetul si stia sa citeasca pe silabe am avut surpriza sa constat ca jumatate din copii stiau sa citeasca cursiv. De acolo a inceput lupta de recuperare a decalajului dintre ei. Pentru asta Andrada si-a sacrificat vacanta. Dar acum e foarte bine. E stapana pe ea si nu mai are inhibitii in clasa. Foarte mult conteaza sa fii stapan pe tine, si sincer, atunci esti cand esti bine pregatit.
Andreia, noi ne mai intersectam la topicurile cu scoala
Pup toate mamicile si capricornicutzii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Salutare si de la noi! Ma bucur ca a mai revenit in actualitate acest subiect, pe care eui-l iubesc!

Nina, asa e aici, putina vacanta, insa, celor care nu au cunoscut ca noi 3 luni de vacanta de vara, li se par mult si 6 sapt. Ca, daca lucrezi si nu ai in jurul tau bunicii, nu prea are cine sa te ajute cu copii.
Ma bucur sa aud ca Kiki e bine acum, iar pe tine te pup cu drag, ca esti o mamica super! O sa-mi fac timp sa-ti rasp. la mail, insa am calculatorul cu pb (acum sunt la sora mea si de aici scriu repede).

Anto, nu vad si eu Andrada scumpa?! Ce ma bucur sa aud ca si-a intrat in mina, ca stiu ca erai tare stresata anul trecut. Insa, sa stii ac eu nu o sa-i uit caietele ei....vai ce frumos scria......si cu stinga! Bravo Andrada!

Restul ce mai fac?

Noi suntem bine. Maine terminam a 5-a saptamina de scoala. In rest nu mai face decat tenis si religie, la biserica de la noi. A vrut chitara, ca are acasa, primita cadou de ziua ei, insa, ca sa faca chitara trebuia sa se duca cu chitara ei.- Cum noi stam f. departe de scoala si nu avem nici masina, cum incep ploile.....a renuntat pt cind va mai creste putin!

Maine au Sommerfest (serbarea scolii) la scoala si abia asteapta. S-a trecut de "serviciu" la fiecare ora

Cam astea ar fi noutatile noastre!

Va pupam si va dorim un WE insorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

hop si noi, cu gradinita si cu bolesnitele...
cu o saptamana inainte sa reinceapa gradi, serban a facut amigdalita. am luat-o din pripa, a trecut mai putin rau decat ma asteptam. in a treia zi de gradinita au inceput mucii si tusea... da' tuse, nene, pana la voma!! in rest, bine-mersi!
acum suntem pe trecute, nasul mai curge dar se putea si mai rau... la gradi e bine, ma asteptam sa intrebe serban de educatoarea de anul trecut - nimic! nici nu s-a prins in primele zile ca e alta, asa de fericit era ca e din nou cu copiii! astazi avem sedinta, respectiv colecta de bani, sa vedem daca ne spune si ceva despre copii - oricum serban a venit in fiecare zi cu bulina rosie pe bluzita! ca a fost cuminte, zice el, eu ma indoiesc un pic ca el numai potolit nu e!!
in alta ordine de idei, tre' sa ma laud si eu un pic, si unde s-o fac mai bine?! am fost ieri cu serban la psiholog (ne omoara cu incapatanarea si cu "surzenia"...), a fost deja a doua oara si psiholoaga ne-a spus ca avem un copil FOARTE inteligent, si ca ar vrea sa-i faca un test pentru copii supradotati!!. acuma, sigur poate e poate nu e, dar simplul fapt ca s-a pus problema ma face sa pleznesc de mandrie. doar cu mine seamana, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Dragi mamici, poftiti la cap. 5 !

Moderatorii pot sa inchida acest subietc !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput