Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

April, frumoase poze si rochita a iesit bine .
Ce bine de voi ca mai aveti doar 5 sapt......la noi mai sunt 8 sapt.
Si eu vad progresele dupa citeva luni bune de scoala. Insa, pe zi ce trece parca e mai obosita, se trezeste ceva mai greu dimineata si, pt prima data ieri mi-a zis ca ar vrea sa mai doarma si sa.....meatrga la gradinita E clar ca a obosit, mai ales ca la ei acum s-au camcomplicat lucrurile, si asta deoarece, fiind o clasa f. buna, au inceput sa lucreze ceea ce intr-o clasa obisnuita se face in partea a doua a clasei a doua.

Aici nuu se fac serbari la sf. de an........din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

bun venit cristina si alessandra...Nina nu e acum, insa peste 2 sapt cand vine o sa va treaca pe listutza


a venit primavara...

serbare-Gradina de legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ce mai fac capricornutzii?

Nina, noroc cu tine ca ai link-ul in semnatura si asa mi-a fost mai usor sa dau de subiect, ca altfel....habar nu am pe la ce pagina ajunsese........

Deci, voi ce mai faceti? Ce face Cristinuca? Dar Andrada? Dar Melanis si restul copilasilor?

Noi cu scoala...mai avem inca 4 sapt..... Nu prea mai fac multe ca au terminat cartile.......azi urmau sa mearga in parc (era in functie de vreme, si a tinut vremea cu ei, asa ca, cred ca au fost, dar aflu peste vreo ora cind o iau din Hort). In timpul liber am fost pe la piscina, sau cu bicicleta noua in parc, sau pe la prietene....Maine are tenis, apoi vine o colega la noi, vineri doarme la o colega de-a ei, iar simbata revin sora mea si cu nepotelul din vacanta in RO.

Cu vacanta inca nu avem nimic clar stabilit, dar sigur o sa mergem citeva zile la mare. Ramine de vazut daca in RO sau in alta parte.

Pt sf. de an as vrea sa-i pregatesc o surpriza, ca tare multumita sunt de evolutia ei in acest prim an de scoala. Am vreo 2 idei, dar sa vedem pe care o "materializam".

Va astepam cu drag cu vesti noi!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Cris si Alessandra, bine ati venit ! Sunteti si voi pe lista, acum.
Cristinuca e in vacanta si isi asteapta cele 2 verisoare mult iubite, care i se vor alatura in iulie.
Deocamdata trage de noi sa iesim cu ea afara si noroc, ca avem in bloc o colega de gradi de-a ei si se mai joaca impreuna.
Vrem sa-i cumparam o bicicleta un pic mai mare ca, cea pe care o are i-a ramas cam mica, desi i-a fost ridicat ghidonul si scaunul. Si vrea sa invete sa mearga doar pe 2 roti, fara rotile ajutatoare. Curajoasa fetita, nu ?
A schimbat 2 dintisori de cand a implinit 5 ani si i-au aparut si 2 din maselutele definitive, deja. Creste fetita mea, creste... Imediat va fi scolarita si ea.
Ma bucur ca Andrada si Bianca, scolaritele noastre, au terminat foarte bine primul an de scoala.
Si eu, cred ca trebuie recompensate meritele copiilor.
Sa ne scrii la ce surpriza te-ai gandit pentru Bianca, Andreia !
april, era plecata din tara, nu stiu daca a revenit.
Ne va da ea un semn, cand va putea.
O vacanta minunata copilasilor de scoala si gradi !
Pe curand !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, ma bucur sa citesc vesti noi despre voi.

Bianca saracuta mai are scoala pina in 6 iulie. Abia apoi putem spune ca avem o mareata vacanta de 6 sapt, caci pe 20 aug. reincep scoala. Azia fost asa de obosita ca la 8.30 in timp ce se uita la Mr. Bean (si ei tare mult i-i place), mi-a zis ca merge la culcare. E mult prea mult, credeti-ma. A inceput clasa 1 pe 26 aug si o termina pe 6 iulie. A aveut pina acum 2 sapt vacanta in oct. , 3 sapt de Craciun si 2 sapt de Paste. ATIT!!!! Iar vacanta de vara e de 6 sapt, nu 3 luni ca in RO......

Si Bianca are de 2 sapt o bicicleta noua, mare, cu 6 viteze si tare incintata e. Si...ea si-a ales-o!!!!!!

Va spun de surpriza, cum o concretizez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Bine ati venit Cris si Alessandra !
Helbi suntem bine ,multumim de intrebare.Nu stiu daca ti-am spus dar si eu am avut o interventie cu laser pt miopie si sunt ok.Imi pare rau de Bianca ca e asa de obosita.Macar informatia de la scoala e mai putina decat la noi?
April foarte frumoase pozele .Rochiata la fel,foarte inspirata.
Am si eu niste poze noi de la o balaceala proaspata aici
Madalina?ce mai zice Serban?tu vad ca ai dus-o bine pe la Paris La toamna si noi la gradinita !


mami Carmen si Melania Ioana(14.01.2005)


POZE

ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Melania, frumoase poze! Si, nu stiam de operatie. Ma bucur ca esti bine!

In legatura cu scoala Biancai.........la germana au inceput de la inceput sa scrie de tipar si cu creion. Scopul cls. 1 a fost sa invete literele de tipar si sa citeasca. Pt ca nivelul clasei e e f. ridicat, invatatoarea s-a apucat sa-i invete sa scrie si de mina. Cred ca pina la sf-. scolii (mai au 2 sapt jumate) termina marea majoritate a literelor. Insa, nu scriu ca noi.......nu au facut liniute, bastonase, dar au colorat enorm. Ieri de ex. a avut de colorat cred ca peste 40 de desene. A primit pt fiecare litere cite o foaie A4 cu cite 16 desepe pe fiecare foaie si tema era sa coloreze acele desene care incep cu litera A, de ex. In aparenta, parea f simplu, dar nu va imaginati cit timp a luat tema. Tebia clar sa recunosti desenele (si multe nu erau simple) si apoi sa colorezi.
La matematica, scopul cls.1 a fost sa invete sa adune si sa scada pina la 20. De citeva zile au inceput sa adune si cu zecile, adica 20,30,40...pina la 100. Invata sa "minuiasca" banii, adica lucreaza cu centi. Bianca zbarniie acum la adunari si scaderi (si au un altfel de stil de adunat......de ex. daca trebuie sa adune 7 +9, aduna 7 + cit fac 10, vede ce-i ramine din 9, si apoi aduna si restul....face chestia asta cu o rapiditate de ma uimeste, pt ca mie mi se pare mai complicata aceasta medoda, dar, daca asa au invatat, asta e cel mai simplu pt ei.
Insa, in clasa a doua ei fac de ex. tabla inmultirii si impartirii, ceea ce in RO se face acum abia in clasaa a 3-a.

Teme li se dau mai multe acum.........

Sincer, scoala nu mi se pare f simpla, dar poate clasa 1 aici a fost mai usoara un pic ca in RO (acolo au adunat si scazut pina la 100, din ce am inteles eu). + numai scris de mina direct cu stilou......



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by Melania 14
[Madalina?ce mai zice Serban?tu vad ca ai dus-o bine pe la Paris La toamna si noi la gradinita ![/b][/i]




off, ca tare bine a fost... am reusit sa-mi incarc bateriile si sa nu ma enervez pe acasa aproape o saptaman intreaga!!
serban a terminat cu bine primul an de gradinita. vinerea trecuta am avut serbare si, spre deosebire de cea de la craciun, a cantat, a dansat, si-a spus poeziile in rand cu ceilalti.
asa ca, de maine intram in concediu!! respectiv plecam 1 saptamana la mare, abia asteptam cu totii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Andreia nu ma pot pronunta in legatura cu scoala in ciclul primar.Nu am idee ce se face aici.Din cate povestesti tu pare multa treaba dar nu chiar asa de grea.Mai vedeti voi pe parcurs.
Madalina concediu placut !


mami Carmen si Melania Ioana(14.01.2005)


POZE

ASA DA-ASA NU !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Buna fetelor,
am sosit de pe meleagurile frantuzesti....dar mai bine-i acasa. Am ratat serbarea si festivitatea Andradei, insa sunt multumita ca a terminat cu FB pe linie la medii. Note a mai avut doua de B insa la medie a reusit sa faca FB. Acum e in vacanta la bunici, la Sighet. Ii prieste de minune, si-a facut o prietena. Abia astept sa merg la ea sambata sa-i duc si cadourile din Franta pt ca nu le-a vazut. Bagajul meu a ratacit 4 zile prin Paris, deh, el a vazut Parisul....eu doar Bordeaux-ul.

Mi-a facut si o "surpriza".....39.9 febra de am ajuns la urgenta, la Sighet, chiar in ziua cand am dus-o. Acum e bine.

Nina, Carmen, Madalina si Andreia va pupicesc si va urez o vacanta cat mai placuta.
Sper sa imi pot lua si eu macar o saptamana de concediu in august sa mergem la mare.

Mergi la inceput