cum ar fi mai bine?sa fie bataus sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by ana_a

Chiar si la gradinita, copii se bat de la jucarii, se bat pur si simplu...




Dar educatoarele ce ma-sa mare or fi pazind ? Eu daca as surprinde o faza din asta, Ana, le-as ameninta ca le reclam la directoare, la ministerul invatamantului, samd, pana la tribunal. Cum adica sa se bata copiii in clasa ? Pai daca se intampla un accident, fereasca dumnezeu ? Si mai ales la cap, loviturile la cap sunt foarte periculoase.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu sunt de acord cu Ira ca in general multi romani incurajeaza agresivitatea copiilor lor in mod prostesc. Nu cred insa ca daca un copil e agresiv are probleme. Dar cred ca daca i s-ar explica de un milion de ori ca NU e voie sa lovesti pe altul, ca e ceva rau, ar intelege pana la urma. Eu ca si copil ma aparam daca ma lovea vreun copil pentru ca observasem ca respectivii nu erau pedepsiti daca ii spuneam educatoarelor. Fi-miu nu e deloc agresiv si sta si incaseaza, pentru ca nu e obisnuit, nu prea a pomenit sa fie lovit. Aici asa e, nu se incurajaza agresivitatea. Copiii sunt exmatriculati de la gradinita lu' fi-miu daca musca de trei ori un alt copil. Si pentru ca sunt descurajati, nici nu se bat cum se bat in Ro. Cred ca daca si parintii romani ar descuraja agresivitatea copiilor cu adevarat, i-ar invata in mod constant sa imparta, ar reusi sa ii educe cum trebuie de la varste destul de mici. Dar multi nu vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SAMURAYJACK23 spune:

Nu sunt de acord sa-ti inveti copilul sa fie agresiv. Romanu' zice ca daca nu stii sa te bati esti bleg. In rest le stim pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by ana_a

Chiar si la gradinita, copii se bat de la jucarii, se bat pur si simplu...




Dar educatoarele ce ma-sa mare or fi pazind ? Eu daca as surprinde o faza din asta, Ana, le-as ameninta ca le reclam la directoare, la ministerul invatamantului, samd, pana la tribunal. Cum adica sa se bata copiii in clasa ? Pai daca se intampla un accident, fereasca dumnezeu ? Si mai ales la cap, loviturile la cap sunt foarte periculoase.

Sofie :)






eu nu stiu ce sa zic...poate este pe aici vreo educatoare sa ne explice mai bine, eu zic doar din auzite...copilul meu nu este inca la gradi dar verisorul lui da, si sora mea dupa ce Victor a venit acasa invinetit, zgariat, cu cucui in cap de cateva ori pt ca la lovit/impins alt copil ia spus ceva de genul....dar tu esti mai bleg?da si tu, nu te lasa batut de altii...aparate...ceva de genul asta, discutand cu educatoarea aceasta ia spus ca are 20 de copii in grupa si nu-i poate supraveghea pe toti deodata, ba a avut curajul chiar sa-i spuna ca de multe ori nu face fata :)) bine, poate nu e o regula generala, nici gand sa generalizez...eu ma tot gandesc ca si al meu va merge la o gradinita pana la urma si va fi poate la fel, sau chiar mai rau dat fiind ca eu una nu l-am lasat pana acum sa se comporte asa indiferent daca se apara sau nu

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Ira

Agresivitatea naste agresivitate.


Sofia mea a mancat bataie in parc de la 2 copii romani, eu m-am uitat o clipa in alta directie si o cretina de fetita i-a dat cu lopata de plastic cu toata forta in cap Sofiei. Parinti nesimtiti si cu mentalitati salbatice, sa fie la ei acolo, de atunci ii ocolesc pe cat pot.



ciudat ca militezi impotriva agresivitatii cu un limbaj atat de agresiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Descintec, de acord cu tine si plus de asta mi se pare mesajul Irei ff. dur. Eu nu cred ca mamicile care au postat aici incurajeaza agresivitatea, ajungem iar la capitolul.....romani.
Evident fiecare are parerea lui!

narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bine, sa lasam la o parte nationalitatea. Romani sau nu, este un adevar ca multi parinti incurajaza agresivitatea copiilor. Nu mamicile care au raspuns aici, in general. Cum? Pai nu ii spun niciodata copilului ca nu e voie sa loveasca, nu il cearta daca loveste, nu il cearta daca e reclamat si sunt chiar mandri de ispravile lui. De ex. varul meu cand era mic era f. puternic si batea toti copiii de pe strada. Taica-su nu il certa niciodata cand era reclamat, dimpotriva, ii zicea "bine i-ai facut". Nu stiu ce e aia, "da si tu", ca doar nu crestem copiii ca sa mearga in jungla ci in societate, unde e cazul sa il respecti pe cel de langa tine, daca te numesti educat. Ar trebui sa nu fie cazul sa "dai si tu" daca toti copiii ar fi invatati sa nu loveasca. Daca nu vrei sa fie copilul educat, ci "puternic", am inteles mentalitatea, dar nu o aprob.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ruxi si Ira dar ce te faci cand copilul tau de 2 ani si jumatate e "ciuca batailor" in parc? Toti o imping, toti ii iau jucariile si ea plange mai tot timpul? Sa nu se mai joace deloc afara? (am schimbat vreo 10 locuri de joaca ...) Imi pare rau dar acum, cand isi impune punctul de vedere, din punctul meu de vedere e mult mai bine. E drept ca fost foarte greu sa o invat sa nu dea ea prima, ci doar sa se apere si cred ca pana la urma am izbutit.
Intr-o varianta ideala ar trebui sa nu fie nevoie sa zici "da si tu" dar cand copilul meu de nici 3 ani a fost tras de bluza pe scarile topoganului de catre unul de vreo 6 ani, atunci poate o sa intelegeti ca am fost incantata ca s-a tinut de bara si l-a pocnit pe respectivul .......
Eu mi-am pus chiar mult si serios problema asta si am ajuns la concluzia ca, din pacate, in lumea reala, trebuie sa-ti aperi teritoriul. Intr-adevar nu e frumos, dar, repet, din pacate, cel care sufera e copilul, pentru ca nu eu o consideram "bleaga" ci ceilalti copiii ..... si era marginalizata .....
Evident atunci cand ea era cea "batuta" nici unul dintre parintii "batausilor" nu intervenea .....
Acum, cand fi-ca-mea e mai "infipta" eu intervin doar daca "adversarul" e mai mic sau daca a dat ea prima, altfel ..... ghinionul lui.


Sorana si Monica (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Este tocmai ce spuneam. Daca ceilalti parinti si-ar fi invatat copiii sa nu dea primii, ca nu e frumos, nu ar mai fi ajuns fetita ta "ciuca batailor". Eu stiu ce vrei sa spui. Si eu dadeam inapoi cand eram copil si fara sa ma invete nimeni, doar pentru ca am incasat-o de cateva ori si pentru ca observasem ca educatoarele nu ii cearta pe batausi. Recunosc ca vorbesc din punctul meu de vedere, pentru ca fi-miu nu e deloc agresiv si nu vreau nici sa il invat sa "dea si el" cum am facut eu, pentru ca mi se pare periculos pentru el, pe mai tarziu. Si de ce sa fie apreciate "talentele" astea de prost gust? El e baiat si daca se invata asa sa dea si el, mi-e ca o sa se bage in batai mai incolo si cine stie ce naiba mai pateste cand va fi mai mare :(( Noroc ca nu aud de nici un fel de batai pe la gradinita si sper sa mearga la o scoala buna si sa nu fie probleme nici acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Hai sa va povestesc si eu ceva. Era Alex mai micut cand s-a intamplat toata tarasenia. Se imprietenise in parc cu un baietel, care era cam agresiv. Cum il vedea pe Alex al meu, il imbrancea. Cu toti copiii proceda asa. Ma deranja ca bunica lui nu-i zicea nimic. Incepusem sa evit copilul respectiv, dar daca cei doi se zareau, era tragedie, imediat alergau unul la celalalt sa se joace, dupa ce Alex era imbrancit, evident. Ajunsesem sa fug practic din parc, cand vedeam baietelul agresiv, dar nu-mi iesea mereu. Azi asa, maine asa. Si s-a intamplat exact ce-mi era teama: Alex incepuse si el sa-l imbranceasca pe baietel. Era reactia lui de aparare. Eu am incercat sa-i explic ca nu-i frumos, dar degeaba. Frumusetea este ca atunci cand nu-i convenea ceva, incepuse sa imbranceasca si el alti copii. Mi-era o jena de muream! Ce am facut? Cum imbrancea pe cineva, il luam din mijlocul copiilor, chiar daca urla ca nu vroia, si-l izolam. Ii explicam ca nu-i frumos si ca e pedepsit in ziua respectiva, nu are voie sa se joace cu copiii, ci singur. A doua zi o luam de la capat. Pana la urma s-a prins ca nu cedez si s-a linistit. DAR, puteti da cu orice, l-am invatat sa se si apere, pentru ca de multe ori s-a intamplat sa fie agresat de alti copii. I-am spus clar ca nu are voie sa dea primul si sa incerce sa evite conflictele. Dar sunt unii copii care nu se lasa. Si cand al tau copil o ia in mod constant de la altul, nu-ti ramane sa-i spui decat: "apara-te!". Puteti sa ma condamnati, dar stati sa vedeti cand vor incepe scoala si vor fi agresati de copiii din clasele mai mari, cum este! Sau sa vedeti cand se aduna mai multi si "inghesuie" pe un altul! Ce poti face atunci? Daca nu riposteaza o va lua mereu de la altii. Iar educatia celorlalti nu ai cum sa le-o faci tu! Eu asa l-am invatat: sa nu dea primul niciodata. Si de cele mai multe ori nu riposteaza cand este agresat prima data, ci abia cand este "sacait".
Daca voi aveti alte solutii, eu una le astept cu foarte mare interes.

Claudia

Mergi la inceput