Clubul moldovencelor de peste Prut (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Salutare,
Lilia, fac si eu galerie sa-i luati fetei masina! Acum "se poarta" femeile la volan si adeseori soferitele sint mai bune ca soferii
Ca sa nu chinui sotul in fiece zi sa umble dupa citrice, am fost azi la engros-ul sugerat de Diana si am luat asa o lada de minole, una de grapefruit si vreo 2kile de rodii ... Eu acum am mania cumparaturilor, insa si sotul m-a ispitit sa luam asa mult... Sper macar o saptamina sa ma tina
Deja sint "out of service" si mai am mult de lucru, mi-am facut un capucino poate m-oi mai trezi oleaka... Cind am venit azi dimineata posta era plina cu mesaje de la clienti

P.S. p/u fetele din Chisinau iata preturile:
- portocale - 10.5 lei/kg
- minole - 12 lei/kg
- grapefruit - 10.5 lei/kg
- rodii - 28 lei/kg
fructele arata mai bine ca la piata si parca n-am vazut nici una stricata, sper sa fie si bune la gust (asta va zic diseara )

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, wow, da ce te-ai aprovizionat! Iti doresc si eu sa te tina macar o saptamina
Sotul tau nu se mira de poftele tale? Al meu era uluit la inceput, dupa aia s-a obisnuit.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

las, ca ma impart oleaka si cu frate meu si cu mamica, nu-s kiar asa mincacioasa . Sotul se bucura ca nu ma indop cu dulciuri... Adevarul ca kiar nu-mi este pofta de dulciuri/ciocolata acum... cind te gindesti ca nu-mi inchipuiam viata mea fara dulciuri si cafea ... ehe ... sint si avantaje cind esti gravi
Ieri vroiam asa sa-mi aduc aminte de vremurile bune si sau iau la cafenea o tartaleta cu ciocolata. Insa Diana m-a convins mai bine nu si am luat cu lamiie, insa nici pe aia n-am putut s-o termin... Sint f "economa" acum . La categoria pofte, pot sa calific acum: scrumbia si citricele

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cornelia, asa e, n-ai sa te recunosti, la inceputul sarcinii multe femei experimenteaza stari... interesante, nu stiu cum sa le zic altfel . De exemplu, eu aproape toata sarcina am mincat cu mare placere cozonaci, pe cind in viata obisnuita (pfff, ce exprimare!) nu-i prea agreez, poate doar de sarbatori.
Se spune ca in timpul sarcinii organismul cere ceea ce ii lipseste. Bineinteles, nu trebue uitat bunul simt. Dar am auzit de la cineva un caz cind o gravida murea de pofta... rachiului, insa dupa ce a baut un "cinzeac", imediat s-a linistit . Ce ti-e si cu gravidele astea!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cred ca toate am avut asa perioade cu pofte, dorinte ciudate si manifestari hazlii!
Ceea ce tin minte eu bine, ca in ultima luna mancam cate 2 Snickers, Mars pe zi, nu ma puteam stapani. Zici ca eram disperata!
Am fost toata vara insarcinata, deci pofte ciudate ptr fructe nu am avut, in schimb in primul semestru am avut niste pofte pentru shaorme.........dupa care mi se facea rau(din cauza maionezei), de-mi ziceam ca nu voi mai manca asa ceva in viata mea.....
A si inca ce am remarcat ciudat la mine, e ca ma apuca o harnicie de ma speriam eu, de exemplu, de Pasti am gatit ca nebuna si am facut si cozonaci , mdea......

FETELOR inca o data postez rugaminte, dati-mi si mie reteta de pizza pe care multe ati pus-o in practica!!!!



Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna seara moldovence,

Doroti, in primul rind, mersi mult pentru postarea pozelor. A fost o zi super.

Fetelor merci pentru aprecieri. Deh, ce sa spun, imi plac complimentele. Natalia, despre Cornelia si colega mea de la munca a spus ca e o persoana blajina. Chiar a intrebat daca are serviciu ca instantaneu vroia sa-i propuna sa stea cu baietelul ei de clasa 1. Asa ca Cornelia,vezi ca poti sa te mai alegi cu un job.

Cornelia, Natalia, nici eu nu suport periuta de dinti pe dintii de minte (ca sa nu spun dintii din fund).

Aliona, ce trebos e Amedeo, si ce dulce e cum te ajuta sa tii farfuria cu tort.

Crinia, si micutul Luci e ocupat cu "curatenia" prin casa, din cite spui.

Lucia, pe mine, pardon, ma constipa vitaminele sau mai bine zis fierul din ele. Iau o perioada, renunt, iar iau. Vroiam sa te mai intreb: voi cind va intoarceti in Moldova? Sau v-ati stabilit definitiv in Bahrain?
Lucia, da vad ca te-ai desfasurat din plin pe pagina 10.

Doroti, si eu sunt deacord cu fetele. Tu nu poti acum si mai ales la termenul asta renunta la lactate. O saptamina e mult in dezvoltarea bebelushului. Si nici la carne nu ar trebui sa nenunti o saptamina. Poti renunta la carne, zic eu, miercuri si vineri, si in saptamina respectiva sa te impartasesti. Sa stii ca Doamne Doamne nu asteapta de la tine sacrificii.

Da Tanea unde e?

Un pupic dulce la toate de la Nati 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Alinkav, mi-ai adus aminte, si eu in sarcina trecuta, in special in a doua jumatate, fara un snikers nu trecea ziua. Da prima perioada mai mult sarat si acru mincam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Pizza hut crust

Maiaua:
2 pachetele de drojdie uscata {acriva/rapida} - 4 lingurite
2/3 cana apa calduta
2 lingurite zahar

2 cani apa rece
3 linguri ulei vegetal
2 linguri zahar
1/4 lingurita de sare de usturoi
1 lingutita sare
1/2 lingurita oregano
6 1/2 7 cani faina.
2-3 ling.malai

Peste apa calda puneti drojdia si amestecati zaharul.Lasati deoparte pentru 5 minute pina face bule.
Combinati ingredientele ramase cu jumatate din faina.
Adaugati drojdia.Puneti faina ramasa si plamadi-ti pina se face un aluat elastic .Ve-ti mai avea nevoie de 2/3 cana de faina ca sa va "ungeti" mainile in timp sa face-ti aluatul.Nu lasa-ti aluatul sa se faca prea tare dar nici sa se lipeasca de maini.Dupa ce este gata il ungeti un pic cu mina cu ulei pe ambele parti si-l puneti intr-un vas sa creasca ,la cald .Cind a crescut aproape de 2 ori faceti foaia de pizza ,puneti ingredientele si mai lasa-ti sa creasca 20 min. ,dupa care il da-ti la cuptorul incins la 450F pe 20-25 min.Tava o ungeti cu ulei si presarati cu malai .
Aluatul ajunge pentru 2 pizze rotunde de 37 cm .

1 cana =240 gr.
1 pachtel de drojdie uscata aici are 7 gr.(sau 2 1/2 lingurite)
daca nu aveti sare de usturoi atunci puneti sare normala in loc.
e important in timp ce creste aluatul sa fie cald ,eu l-am pus pe aragaz sa creasca si la alt ochi am dat drumul la foc mic (ca noi nu incalzim casa)

=====================

Pe pagina 10 mi-am luat revansha


-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna dragelor!
Ma alatur la ce au spus fetele mai sus de frumusetea si eleganta fetelor de la intilnirea din Chisinau doroty,Rodica ,Cornelia ,Natalia & Tania.Pe cind ati stabilit urmatoarea intilneala ?
Aliona atati .Spune-mi ce dieta miraculoasa tii si cum te tii in forma ,daca nu este secret ?
Corina bina ca gospodareste Lucianca ,asta-i doar inceputul .
Ca veni vorba de pofte la gravidute si eu in primiul trimestru vroiam numai scrumbrie si acrituri si pe la sfirsit mancam ca sparta pepene rosu si snikersuri ca Alina
Alina unde-i poza ciz'keikului ? ai uitat ca aici se da docladul cu poze ?
Lucia intreaba pe la araboaice la salon ca ele trebuie sa stie unde se pun unghii false ...Mie la ele imi place ca oja tine pe unghii aproape 2 saptamani .
ma duc si mai revin .
pupici si sanatate .
ps cind e pastele la MD ?


Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, Pastele ortodox anul asta cade pe 23 aprilie, daca nu ma insel.
Azi a venit sotul de la servici si mi-a adus niste bomboane de cioco, l-a servit un coleg care tocmai s-a intors din Santa Clara, si erau fix din alea cu care ai ornat tu brownies, albe cu valurele maro. Sint (au fost, de fapt) foarte bune.

Alinka, uite inca o reteta de pizza: http://www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_090.shtml

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput