Nasterea in apa - water birth

Nasterea in apa - water birth | Autor: credo

Link direct la acest mesaj

Buna gasit burticilor
Dupa cum se vede sunt cam noua pe aici
Si ma intrebam daca printre voi este cineva care a avut o asemenea experienta eventual care a nascut si in apa si pe uscat
Caci due date meu este la inceputul lui Septembrie poate se gaseste cineva sa ma lumineze si pe mine, in afara de faptul ca mi se potriveste mie cel mai bine (mi se pare muult mai putin traumatizanta, sa-i spun asa si pentru mama si pentru bebe).
Fiind la prima sarcina si cu un corp ff mic, ma gandesc pe unde ar putea iesii bebe la o nastere normala iar la o cezariana nu indraznesc sa ma gandesc - de frica .
Ma mai gandesc si la faptul ca eu nu prea suport durerea, cateodata (in special la dentist) ma ia cu lesin, deci ma cam gandesc cu groaza.
Deci daca aveti experiente feel free to tell us about it
Eu unde sunt acum am vorbit cu doctorita mea, si a tras un smile de genul - am o pasarica la cap.
Despre noi, suntem bine, pare ca se duc greturile, nu am fost rau, Doamne ajuta si pe mine si toate gravidutele.
Pupici si aveti grija de voi
Nu ma uitati please
Adina si bebe Theo (deocamdata)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Initial creeata de credo

Buna gasit burticilor
Dupa cum se vede sunt cam noua pe aici
Si ma intrebam daca printre voi este cineva care a avut o asemenea experienta eventual care a nascut si in apa si pe uscat
Caci due date meu este la inceputul lui Septembrie poate se gaseste cineva sa ma lumineze si pe mine, in afara de faptul ca mi se potriveste mie cel mai bine (mi se pare muult mai putin traumatizanta, sa-i spun asa si pentru mama si pentru bebe).
Fiind la prima sarcina si cu un corp ff mic, ma gandesc pe unde ar putea iesii bebe la o nastere normala iar la o cezariana nu indraznesc sa ma gandesc - de frica .
Ma mai gandesc si la faptul ca eu nu prea suport durerea, cateodata (in special la dentist) ma ia cu lesin, deci ma cam gandesc cu groaza.
Deci daca aveti experiente feel free to tell us about it
Eu unde sunt acum am vorbit cu doctorita mea, si a tras un smile de genul - am o pasarica la cap.
Despre noi, suntem bine, pare ca se duc greturile, nu am fost rau, Doamne ajuta si pe mine si toate gravidutele.
Pupici si aveti grija de voi
Nu ma uitati please
Adina si bebe Theo (deocamdata)




buna, Adina!

In primul rand, bine ai venit in gasca DC! Eu una am nascut normal si fara anestezie si n-a fost chiar atat de rau!... nu am avut posibilitatea sa nasc in apa, desi mi-am dorit si-am studiat acest subiect. In Ro stiu ca doar in loc Victoria, in BV s-au practicat astfel de nasteri, la un moment dat s-au intrerupt si acum se discuta sa se reia aceasta practica. Nu trebuie sa-ti fie teama de durere, vreau sa-ti spun ca in acele momente iti da D-zeu o putere si o rezistenta la durere de nici nu iti dai seama. Si daca totusi nu vrei sa simti durere deloc, poti opta pt. epidurala. Cel mai bine te poate sfatui dr. care iti urmareste sarcina. Iti dorim, si eu si bb Alex, sarcina usoara in continuare, nastere la fel si un bb frumos, cuminte si mancacios!

PS: uite aici ce s-a mai discutat pe forum in legatura cu acest subiect http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50081&SearchTerms=nastere,in

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Acum in Ro exista un singur loc unde se poate naste in apa, la Rupea langa Brasov. Dar la cursurile Lamaze te-ai gandit?? Nu de alta dar ajuta tare mult mamicile fara experienta, care sunt la prima nastere..si nu numai...
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Bun gasit burtici
Multumesc pentru incurajari, in primul rand
Unde sunt eu nu prea am auzit de cursuri Lamaze (sper ca am scris corect), si sa ma ierte dumnezeu cunostintele mele despre Lamaze sunt zerro - sunt la prima sarcina, cu toate ca as avea o banuiala, dar am nevoie totusi sa ma luminati - in ce consta in principiu ?
Eu ma documentez despre sarcina si de dupa in carti pentru gravidute (de pe aici) si am citit si despre water birth, dar aici vad ca le efectueaza middwife - moasa- nu doctorul, si eu as opta totusi pentru doctor, dar ce te pui cu cine te incurci? , nu. Mie tare imi place in apa sincera sa fiu si imi surade tare mult aceasta idee.
Stiu de clinica unde se efect nastere in apa in Ro, dar nu pot merge in Ro sa nasc, una la mana ca peste 7 luni este f greu sa fii primita la bordul avionului (nu pot sa vin cu barca) si doi la mana am un job adica sper sa lucrez pana in ultima zi. Si daca m-as gandi la varianta nastere in Ro, pai ar trebui sa stau acolo cel putin 6 luni, caci medici nu recomanda sa pleci cu puiul cu avionul mai devreme de 6 luni (chiar 1 an) datorita radiatiilor. De fapt poate stiti ca stewardesele raman la sol de cand raman insarcinate pana la nastere.
Cam atat, mesaj lung, stiu, in rest toate bune ne refacem dupa o raceala urata.
Va pupic pe toate si sper sa auzim de bine
Adina si Theo

credo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mormelvio spune:

Uite aici un link care te poate lamuri despre ceea ce inseamna Lamaze: www.lamaze.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

quote:
Originally posted by mormelvio

Uite aici un link care te poate lamuri despre ceea ce inseamna Lamaze: www.lamaze.ro




Multumesc mormelvio
Toate cele bune va doresc
Adina si bebe Theo

credo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

buna Credo,
acum am citit si eu mesajul tau si sper sa nu vin tarziu cu niste completari:)
eu am nascut greu dar natural si nu pot sa spun ca am fost nemultumita, am un copilas supersanatos si frumusel si etc (ca e al meu doar )
soacra mea (are 38 ani cred) a nascut acum 2 luni in apa in loc Rupea si vreau sa iti spun ca ne-a uimit viteza cu care l-a adus pe lume pe adorabilul nostru fratior Teofil. Din momentul in care ne-a sunat sa ne spun ca subliniez cred ca au inceput durerile nasterii au trecut cred cel mult 2 ore si ne-a sunat sa ne spuna fericita ca are un baietel frumos de 3,4 kg. Ea suportat in liniste sa zic asa durerile cu o noapte inainte si abea la 7 dimineata sa gandit sa mearga la spital sa vada ce se intampla si surpriza surpriza dilatatie 8 si ea care a facut atata drum nu mai apuca sa nasca in apa (e din Targoviste) si nici doctorul (Baiulescu) nu era acolo pt ca tocmai terminase o nastere si s-a dus omu' sa se odihneasca. Au verificat-o si i-au spus ca naste imediat si ca nu cred ca mai ajunge dr.
Ea a vrut tare mult sa nasca in apa...asa ca a urmat o injectie care i-au domolit contractiile care se intetisera si asa a avut timp dr sa ajunga din nou la spital si sa o asiste la nastere, i-au pregatit cada si dupa un ultim control au asezat-o in apa si in 5 minute a venit pe lume cu superviteza Teo. Ea ne-a mai spus ca apa a mangaiat-o pe burtica si contractile finale au fost mai suportabile. Nu a avut nevoie de anestezie, nu s-a rupt ff tare.
Eu mai vreau sa mai fac un bebe si ma gandesc serios la alternativa asta.
orice alegi iti doresc sa ai travaliu cat ma scurt si mai putin dureros, sa ai parte de medici cumsecade si de un tratament omenesc in maternitate, de un bebe sanatos si cuminte (sa nu aiba colici si sa te lase sa mai si dormi dar sa fie mancacios). Eu zic ca se poate acum depinde si de norocul tau
bafta si nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si eu as fi vrut sa nasc in apa, dar nu a fost sa fie (am nascut prematur).

Trebuie insa sa stii ca exista si contraindicatii la nasterea in apa.
Daca mama are vreo infectie nu e indicata nasterea in apa ca o poate lua si bebelusul. Si mai erau niste contraindicatii dar nu mi le aduc acum aminte. Sper totusi ca la urmatorul bebe sa nasc si eu in apa!

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput