Analize de tot felul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

pai analizele tale sunt bune! in ce sens vrei ajutor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

'Neata fetelor!
Lachione,problema mea e cu estradiolul... mi se pare destul de mult sub valorile normale: 16, valori normale(35-169). Poate ma stresez degeaba dar pur si simplu nu stiu ce reprezinta estradiolul asta si ce gen de probleme cauzeaza o valoare scazuta???? Merci si pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

fetelor mie mi-a dat dr sa fac analizele in z 21 decat.tb sa ma duc pe 1 iulie sa fac:
TSH
FSH
LH
PROLACTIN
PROGESTERON
TESTOSTERON
ESTRADIOL
voi ce ziceti?

vreau si eu un bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Am si eu o intrebare...
Dar inainte sa explic un pik pt. a primi sper un raspuns exact.
Ciclul meu este lung...adica 32-35 zile...Mi-am facut analizele in ziua 3 in urma cu cateva luni si mi-au iesit ok.
Intrebare la un ciclu de peste 30 zile in ce zi sa fac aceste analize?? ca m-am derutat de tot!!
Apoi...trebuie sa vina scarbele si sigur or sa pice ca nuca-n perete adica... ziua 3-4 sau 5 vor pica sigur in we... cum fac?? unde gasesc deschis??? daca m-as duce la Giulesti gasesc eu pe cineva la recoltari?? e cu programare?? sau ma duc pur si simplu?? cat ar costa?? Stiu ca sunt multe intrebari dar daca exista cineva care ma poate ajuta raman datoare!!! ...trebuie sa iau atitudine...am cam stat cu capu'n nisip..iar timpul trece in defavoarea mea!! La problemele sotului sper sa nu se mai adauge si probl. mele ca o iau razna!! Daca nu la Gilesti in care alt loc as gasi deschis in we???
Va multumesc anticipat
DANY

Si io vreau un bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

fetelor , dragutelor,

vin si eu cu o intrebare ... sa nu dati cu rosii, please

as vrea sa fac niste analize, sa vad cum stau si eu cu "hormoneii"...
"si???" o sa ziceti voi...
pai cum sa va zic...mie medicii de pe meleagurile mele, nu mi-au dat niciodata sa fac analize, considerand ca singura cauza a infertilitatii mele ar fi nenorocitele astea de fibroame...nici nu-i contrazic...de-ar fi numai atat si sa nu apara si altele...
totusi m-am gandit ca n-ar fi rau sa "verific motorul" nitzel, avand in vedere ca varsta mea nu-i tocmai un avantaj...(astazi aniversez 37 ani si 5 luni) , si ca fibroamele nu le-am facut asa cum gaina face oua, tot din cauza unor deregalari hormonale, nu?
deci, rugamintea mea catre voi, e sa ma invatati din experienta voastra ce analize sa fac. sa nu credeti ca vreau mura-n gura...am cautat, mi-am luat notite de la voi si totusi am unele nedumeriri:
cilcul meu este unul regulat, sau ce-l putin asa-mi place mie sa cred...30-32 zile max., rareori apare la 29 zile, deaceea ma intreb care ar fi zilele in ce ar trebui sa fac analizele(si care anume), pentru ca am vazut ca in general medicii se raporteaza la un ciclu de 28 zile...
deci ,va rog

pup toate fetili!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creatza spune:

hop si eu cu rezultate de la analize facute in ziua 14:

FSH - 5,60
LH - 8,37
Progesteron - 0,86
Estradiol- 259,00
Prolactina - 4,79

Ce ziceti, cum stau? Eu am un ciclu relativ regulat, la 28 zile.

pe viitoarele burtici!
creatza

"Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi."
Helen Keller

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura69silk spune:

Danyalo si Noela_carmen Fsh-ul, LH-ul si estradiol-ul se dozeaza in Z2 pt. faza foliculara. Pt. faza ovulatorie, LH-ul cam cu 14 zile inainte de data probabila a viitoarei menstre, Z14, in cazul unui ciclu de 28 de zile. La un ciclu de 32Z, ar trebui dozat cam in Z18 (32-14=18). Progesteronul se dozeaza cam cu 7 zile inainte de data probabila a viitoarei menstre, Z21, in cazul unui ciclu de 28 de zile, respectiv in cazul ciclului de 32Z, Z25. Tsh-ul, prolactina si testosteronul (total si liber) se pot doza in orice zi a ciclului. Stiu ca pentru dozarea prolactinei, analiza se face dimineata "a jeune", pe nebaute si nemancate.
Daca am gresit, rog fetele sa ma corecteze sau completeze.
Mult succes si sa ne tineti la curent, da ?

Danyalo nu stiu, din pacate, cum si daca ai posibilitatea sa faci DH in we, la Giulesti. Dar stiu un centru medical bun, BIOS DIAGNOSIS - Str. Roma 58, unde poti face DH si sambata (8:00 ~ 12:00). Mult succes in lupta pt. BB si iti dorsc sa te bucuri cat mai curand de un ingerash in viata ta !!! Bafta la IA !!!
Noela te admir pt. entuziasmul si darzenia ta, pt. sensibilitatea de care ai dat dovada de atatea ori, si nu in ultimul rand pentru curaj ! Bravo, tine-o tot asa, sunt sigura ca si pe tine te va rasplati Bunul Dumnezeu cu un ingerash !!! +
Creatza ti-am raspuns la "Simptome de sarcina". Succes si tie !+

Sper sa va fi fost de folos info ale mele !

Sa auzim de cat mai multe utze !
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Laura,
iti sunt profund recunoscatoare,avand in vedere ca maine ar fi a 2-a zi CM...sa inteleg ca nu conteaza ca am cilclul la 30-32 zile, pot face analizele in ziua a 2-a. mie-mi convine de minune pentru ca vine we si nu cred ca as fi gasit pe cineva aici pe la noi si sambata...
asta ar fi cam prima parte a recunostintei...
nici nu-ti poti imagina cat bine mi-au facut vorbele tale...sper sa nu fie vreo greseala si sa ma fi confundat
nu contenesc a ma mira si bucura ca v-am gasit "aici" pe toate...nu am cuvinte sa va multumesc

sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem visurile implinite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

laura69silk
Si eu iti multumesc din tot sufletul!!Se schimba situatia..in sensul ca azi venira scarbele dar atat de rau...suvoi...si cu multe cheaguri...pe urma s-a oprit in sensul ca e mai normal!! dar prima data m-am speriat!! Stau si ma gandesc io nu o fi fost vreun avort menstrual???
Asa ca maine...ziua 2 ( deja) ma duc si pun de niste intepaturi oi vedea eu unde!!! Sper ca luna iulie sa vina cu vesti bune pt. mine iar la inceput de august cand e si ziulica mea si schimb prefixul sa mi se indeplineasca si mie cea mai arzatoare dintre dorinte( de fapt singura)
-pt. toate fetele fara exceptie!! ( si pt. cele care doar citesc si nu intra niciodata sa ne scrie 2-3 vorbulitze!!)
DANY


Desi sunt un pik trista caci venira scarbele am puterea sa ma ridic si sa privesc cu optimism inainte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Dany, asa te vreau! Capul sus, ce daca au venit? Asta inseamna o noua luna in care poate, poate. Eu sint Z5... Ciudat, si la mine a venit suvoaie, in primele 2 zile si cu cheaguri. Tot la asta ma gindesc si eu, sa nu fi fost vreun avort. In z2 am avut chiar un cheag destul de marisor.
Pupicei la fetitzele.

Mergi la inceput