Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Floare de Colt, sorry, n-am citit eu bine; da, asa ai spus ca faci lunea viitoare. Bafta!
Unde faci laparo? Oricum, din cate am citit pe forum, a 2-a zi dupa laparo iti da drumul acasa.

Va pup pe toate, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Delfinas, tu cum te mai simti?
De ce ti s-a parut greuta? Noi tragem sperante sa scapam repede si usor. Dar probabil ca depinde de fiecare organism in parte.
Unde ai facut laparo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

floarea de colt ma pentru tine sa te refaci repede dupa operatie si sa ai rezultate cu 2 liniute rosii cat mai devreme. Trebuie sa ai si cateva tampoane, (mie dupa operatie mi-a curs un pic de sange), de preferat o camasa de noapte ca tot o sa te urci pe masa si sa nu mai dai pantalonul de pijama jos. Unde faci operatia?
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

multumesc frumos fetelor pt incurajari!!
din toata inima va doresc si voua sa vi se implineasca dorinta!!
interventia o fac la iasi .la maternitatea cuza voda.cu med.nemescu.am multa incredre in el.si deasemeni , vreau sa cred ,ca aceasta interventie o sa fie una reusita.ca se vor rezolva prob.vazute la ecograf si mai ales ca trompele voi fi iar permeabile.

va pup pe toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zamfir.mel spune:

Daca a facut cineva laparoscopie la Brasov, va rog sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti cu cine, cum e, cat costa si ce ati mai putea sa-mi spuneti? Va rog mult si va multumesc. Mihaela

mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Buna fetelor,

Eu n-am mai apucat sa fac laparo luna asta, am amanat-o pt iulie (pe 17, cred). Dr mi-a spus ca ar fi bine sa o fac in primele 10 zile de la CM, pt ca in a 2-a per se sangereaza mai mult. As fi vrut sa o fac mai repede ca sa scap, dar asta e.
Floare de Colt tu ce mai faci? Ai terminat cu laparo? Cum te simti?
Mel, daca nu primesti nici un raspuns (ca e cam liniste in ultimul timp la subiectul asta) incearca la capitolele din urma, poate gasesti ceva informatii. Vezi ca pe la inceputul capitolului, cred, a postat Thabita link-urile si pentru capitolele 1-5.

Va pup pe toate si sa aveti o zi buna, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Eu nu am scris deloc aici, dar gasind subiectul m-am gandit sa copiez ce am scis la endometru pt ca are direct legatura cu laparoscopia si poate detaliile ajuta pe cineva!
Asa dupa cum v-am spus saptamana trecuta, urma ieri operatia mea laparoscopica. Si de data asta a avut loc! Pe langa faptul ca am suferit enorm din cauza regimului care trebuia tinut cu 2 zile inainte de op (ca nu am mancat decat 2 oua duminica si o feliuta de sunca luni dimineata pana marti la 4pm), m-au mai lasat inca 2,5 h sa astept pana sa intru in op. Si, m-am incapatanat si nu am mai luat pastila aceea care te linisteste (te face complet la-la) de frica sa nu amane iar op si sa o iau din nou degeaba.
La ora 1pm a venit in sfarsit asistenta anestezistului si m-a luat pe picioarele mele spre sala operatorie. M-a intrebat daca imi e bine si i-am zis clar ca nu, ca mor de foame si de sete si a crezuut ca ametesc. Iar eu credeam ca ma duce intr-o camera preparotorie si cand am auzit ca intram direct in sala op mi-am pus mana la ochi si i-am spus ca daca vad sala am atac de panica. Asa ca, m-am urcat pe masa cu mana la ochi, iar apoi mi-am fixat ochii in tavan intr-un punct. Au inceput sa se invarta cam 5 persoane rapid prin sala, mi-au pus o gramada de chestioare pe mine (pt EKG si altele), apoi asistenta anestezitului mi-a dat anestezia si anestezistul mi-a tinut masca cu oxigen si mi-a spus sa visez ceva frumos ca ei o sa aiba foarte mare grija de mine....si dusa am fost. Cand am deschis ochii, trezita de anestezist, la ora 14.40 i-am zis rapid ca trebuie sa fac pipi (aveam aceasta senzatie) dar mi-a spus ca asta vine de la kateter (era deja scos), dar eu insistam ca trebuie sa fac pipi. M-a convins ca nu! Si apoi l-am intrebat: Pot sa beau si sa mananc? A zis sa mai astept putintel. La scurt timp am baut si am mancat un cornulet. Si si-a facut aparitia doctorul sef care m-a operat....un doctoras frumusel foc si tinerel in jur de 30-35 ani ( imi venea sa ma ascund de rusinica), care mi-a spus ca operatia a decurs fara complicatii, ca uterul este in regula si ca prin trompa treapta a trecut imediat lichidul de contrast, iar prin stanga mai incet. Dar mi-a spus ca au "suflat-o" si ca e si ea in regula. Apoi a concluzionat: nu este nici un motiv sa nu raman gravida, totul este in regula. Mi-a aratat o poza ( nu au vrut sa-mi faca nici o caseta).La 40 minute dupa ce m-am trezit din anestezie mi-au zis sa ma ridic din pat si sa merg prin camera in cerc, dar ma lua cu ameteala asa ca am facut diagonale, apoi mi-au spus sa ma imbrac singura ca ei inchid la ora 3.45pm si trebuie sa vina sotul sa ma ia acasa. Am crezut ca nu aud bine, la 1h dupa ce am deschis ochii din anestezie aproape ca m-au dat afara, ca de nemtii se tin de program ( de parca eu eram de vina ca m-au bagat asa te tarziu in op). La sosete m-a luat ameteala si a venit asistenta sa ma incalte. I-am spus anestezistului ca nu ma doare in spate de la gazul cu care mi-au umflat burta. Dar nici nu am iesit bine pe usa spitalului ca a inceput durerea. Ma dureau si taieturile ( am doar 2, una la buric si una pe stanga). Ma ustura gatul de la intubat si ma doare si buza de jos probabil tot de la tubul de intubat. Si ma simt inca si azi ca un balon. Si am si o vanataie la vena unde mi-au pus anestezia. Maine am voie sa dau jos pansamentele ( nu stiu cine mi le da jos ca eu nu pot sa vad cusaturile ca mi se face rau, iar sotului meu la fel). Iar intr-o saptamana tre sa merg la ginecolog sa-mi scoata firele. Am intrebat si am voie sa fac la urmatorul ciclu IUI, am voie sa stau la soare si nu ar trebui sa-mi intarzie cm caci nu au taiat nimic prin uter.
Ma scuzati ca m-am intins asa de mult, dar am vrut sa va dau cat mai multe detalii, poate sunt de ajutor celor care se opereaza in viitor. Nu va faceti probleme, nu-i o operatie grea, doar dupa sunt putin suparatoare durerile, insa suportabile.
O intrebare am, cand se desumfla burtica de la gaz?
Sa auzim numai de burtici norocoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Marunzika, bine ca ai scapat. Iti doresc sa te refaci cat mai repede.
Da' ti-au dat drumul asa repede din spital? La noi te mai tin o noapte. Poate pentru ca acolo sunt metode mai moderne de anestezie? Vad ca nu te plangi de greturi/vomitat.
Multumim ca ne-ai dat amanunte. Oricate povesti am asculta tot nu ni se pare de ajuns, si am vrea sa stim mai multe. Eu as vrea sa te intreb de regimul alimentar dinainte de operatie. Din cate am vazut nu ai mancat mai nimic. Asa se recomanda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roel spune:

Buna fetelor,

dupa ce a povestit marunzika povestea ei din Germania, imi iau si eu inima-n dinti si va povestesc patania mea. E primul meu mesaj pe DC, dar pentru cele din Germania cred ca se merita.
M-am operat saptamana trecuta intr-o clinica din Frankfurt. Eram speriata de moarte, prima operatie din viata, teama de anestezie. Pregatirea pre-operatorie a fost f profesionist facuta, toti amabili, doar cu chirurgu nu m-am intalnit deloc, numai o scurta discutie cu anestezista si fixare branula. Am informat pe toata lumea in stanga si-n dreapta, ca am probleme de coagulare, timp de coagulare prelungit, le-am aratat analizele .. a n-ai nimic stai calma.
In Op nu mai stiu nimic, anestezia si-a facut instant efectul si m-am trezit in terapia intensiva.
Dupa 40 de min de observare ma trimit cu pat cu tot inapoi in salon. 10 min mai tarziu simt ceva in neregula si trag patura de pe mine. Cosmar...era patura, camasa de pe mine, cearsaful...totu o balta de sange. Sun urgent la asistente...desfac pansamentul tasnea sange ca din arteziana. panseaza din nou...in alte 10 min aceiasi senzatie, din nou dau patura, aceiasi balta de sange. sun iar, iar ma panseaza si-mi trantesc o perfuzie cu coagulante si gheata pe burta. 5 ore mai tarziu aveam abdomenul umflat din cauza unui imens hematom ce se creease. cer sa se desfaca pansamentul...operatia crapa sub presiunea hematomului. Abia in acest moment se suna doctorul sa vina...la ora 22. Pana atunci...am fost lasata pe mana asistentelor. vine chirurgul...ma bucur sa-l cunosc, ma calmeaza ca n-am nimic sa pun mainile sub cap ca trebe sa curete...io zic, nu faceti anestezie...nuuuuu, nu doare. Ce a urmat, nu vreau sa va sperii...eu am fost un caz unic in istoria laparoscopiei cred, m-a taiat din nou pe viu, a stors hematomul si m-a cusut din nou pe viu. despre dureri nu va pot povestii...ca nu aveti cum sa vi le imaginati. Din acest moment mi s-a schimbat total perspectiva asupra medicinei practicate in Germania. facand aceste complicatii...tot din vina lor, ca i-am anuntat ca am probleme de coagulare, dar de...ei stiu mai bine...toti s-au spalat pe maini de mine si m-au lasat de izbeliste in spital pe mana dr. de garda, care in afara de o vorba buna, nu au facut altceva. Dupa 3 zile am plecat acasa. firele mi le-a scos un prieten, pt ca nici chirurgul si nici ginecologul nu au mai vreu sa se implice, ma aruncau de la unu la altu.
Acum dupa o sapt sunt bine, op e inca partial deschisa, dar m-am obisnuit cu situatia.

Aveti mare mare grija sa le bagati la dr. in cap exact toate antecedentele pe care le aveti, sangerari masive, etc, sa nu ajungeti ca mine.

succese...va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Mirela1 Regimul alimentar l-am primit de la spital. Atunci cand m-am dus cu trimiterea pt laparoscopie, m-au controlat (eco vaginal, palpare), apoi m-au trimis sa discut cu anestezistul, dr mi-a explicat exact ce au sa-mi faca in timpul operatiei. Apoi am primit un pachetel cu purgativ si o lista cu regimul pentru 2 zile inainte de operatie. Mie mi s-a parut un adevart chin, dar l-am urmat. Astfel:
2 zile inainte de operatie se poate manca numai paine prajita ( e un tip care se gaseste de cumparat si e dulce!), oua (omleta) si sunca presata slaba; se poate bea ceai si cafea (putin indulcite) si apa plata. Nu ai voie sa bei sucuri de fructe, accidulate, lapte. Nu ai voie sa mananci fructe, mancaruri grele si grase, ori produse care iti produc gase la stomac.
1 zi inainte de operatie pot manca la fel ( paine prajita, oua si sunca slaba) dar doar pana la ora 14. Deja de la ora 12 pm a trebuit sa beau un lichid diluat in apa si sa mestec 2 pastilute. Apoi la ora 14 inca 2 pastilute de mestecat. La ora 16 ultimele 2 pastilute de mestecat si inca 4 alte patile de inghitit. Trebuie sa beau 3l de apa plata toata ziua ( zi pe care o petreci pe wc!). De la ora 22 nu am mai avut voie nici sa mai beau apa.
Deoarece eu am tinut saptamana trecuta acest program caci trebuiau sa ma opereze si s-a anulat din cauza ca mai aveam sangerari (insa nimeni nu-mi spusese ca nu se poate opera) nu am mai putut manca aceasta paine prjita dulce si nici ou (mananc normal de 2x/an), iar sunca era prea sarata asa ca am murit efectiv de foame. Am fost atat de nervoasa ca nu m-am mai inteles cu nimeni in astea 2 zile. Iar ieri cand am facut baie inainte sa plec la spital aproape ca nu ma mai tineam pe pcioare si aveam si un tremurat. Poate pt ca eu sunt si cam slaba 46kg la 172cm, nu am suportat bine regimul. Insa nu am avut absolut nici un fel de probleme dupa anestezie, nu mi-a fost rau, nu am vomitat. Am mancat de toate si mult: am mancat cam pe la 3pm (deci 20 min dupa ce m-am trezit din anestezie), apoi pe la 4.30pm am mancat saratele, dulciuri, am baut cafea si suc de piersici. La 7.30pm am mancat tocanita de legume cu chiftelute si apoi alune. Noaptea la 1 am mancat cascaval cu rosii, paine si iaurt, iar la 6.30 am eram iar in bucatarie si am mancat iar branza cu rosii. Deci, ma gandesc ca are e bine de respectat regimul inainte de op si nu ai probleme dupa.
Acum pe mine inca ma mai doare in clavicula dreapta (de la gaz), taieturile ma dor doar daca merg ori fac miscari brusce, gatul mai ustura si buza e inca adormita.
Si eu as fi preferat sa stau mai mult sub observatie caci sunt foarte fricoasa, insa ei m-au dat afara dupa 1h dupa ce m-am trezit caci terminau programul.
Va doresc mult succes la operatie!
Sa auzim numai de burtici norocoase!

Mergi la inceput