Cezariana de la A la Z

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Despre costurile unei cezariene in Oradea: 150 Euro medicul gineco, 50 Euro anestezistul, la moasa care insista ca nasc copilul pelvian, eventual un sut in fund i-as fi dat, la doctora a 2-a i-am interzis sotului sa-i dea ca nu a vrut 3 ore sa vina sa ma vada, deh, era de garda si trebuia sa doarma noaptea iar eu nu stiam de ce naiba ma simt rau (nu nascusem inainte), la fiecare vizita primita de cate o asistenta pt injectii sau infirmiera decartam 50 mii lei, la neonatolog 1 mil lei, la asistentele de la nou-nascuti le dadaeam, cate 50 mii lei cand ma ajutau in stangacia mea.


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helios spune:

ciao,
Sunt interesante toate povestile voastre despre cezariene mamicilor...
Eu sunt o viitoare mamica
Sunt in saptamana 39 si o sa am o fetita cat de curand.
Nu am stiut pana ieri in ce fel o sa ia cunostiinta cu lumea primul meu copilas. Ieri la consultatie am aflat ca e inca cu capul sus si sanse prea mari sa se intoarca nu mai sunt...
DECI O SA FIE CEZARIANA.
Itr-un fel sunt usurata ca nu am fost eu cea care a ales interventia, pentru ca ma pregatisem sufleteste pentru nasterea normala.
Abia astept sa imi vad fetita si va multumesc pentru experientele voastre, povestite cu amanunte (ca doar asta ne intereseaza, nu?)
Am bagajul de spital pregatit de prin luna a 7-a si totusi, si acum am senzatia ca nu am luat tot ce trebuie.
Cum ati stabilit voi data operatie?
Doctorul mi-a recomandat ca ar fi bine sa mai stea 2 zile dupa termen adica sa se nasca pe 15 mai atunci cand e de garda.
Daca fetita a auzit atunci poate vrea si ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Helios, bine ai venit pe , sa ai o sarcina usoara in continuare si o fetita sanatoasa !
Fi`mea la fel, a ramas in prezentatie pelviana, dar din cauza tensiunii mele doc a hotarat cezariana la 38 saptamani+3 zile, adica cat mai repede, dar repet, din cauza tensiunii arteriale marite la mine. Oricum bb parea maricel in burtoc
Bagajul: sigur ai tot ce-ti trebuie, iar daca nu, sigur iti cumpara viitorul tatic in regim de urgenta
Sa nu-ti lipseasca "Garmastanul", crema minune care alina durerile dupa primele alaptari


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Helios, si eu am avut ultimul copil in aceeasi prezentatie ca si tine.Prezentatia pelvina e de 3 feluri principale.Din pacate la mine nu a fost in prezentatie pelvina perfecta de aceea am ales cezariana.Prezentatia pelvina nu este incompatibila cu nasterea naturala aici in Suedia.

Nu vreau sa te sperii dar...

Eu am cerut in mod special cezariana mai devreme de termen fiindca mi-a fost teama ca travaliul poate incepe cu ruperea apei si cordonul ombilical poate aluneca iar copilul nu va avea oxigen.(in prezentatia pelvina se poate intimpla fiindca capul nu este unde trebuie in bazin si nu poate impiedica cordonul sa alunece in afara)

Pe de alta parte se spune ca cezariana inainte de sapt a 39 produce problemute respiratorii la bebe...
Aici la cezarienele programate nu se asteapta sa se inceapa travaliul cum am auzit ca fac unii doctori in Romania.Oricum din moment ce placenta s-a scos se vor produce lohiile,iar lactatia se instaleza chiar si fara travaliu.

Refacere rapida si bebe de nota 10!!
Mariana
mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elamuntean spune:

Buna si eu sunt o mamica cu cezariana. Am nascut in septembrie 2005, dar inainte am lucrat in sala de operatii ginecologie ca asistent medical(instrumentara, asa se cheama asistenta care lucreaza acolo la fel cum cele de la sala de nasteri se numesc moase) deci si cezariene(multe) desigur fiecare spital are regulile lui dar normele sunt aceleasi. Eu nu am vrut cezariana dar medicul meu da desi nu exista nici un motiv. Pana la urma s-a dovedit o decizie foarte inteleapta pt. ca Ioana avea o tripla circulara de cordon si foarte probabil ca o pierdeam intr-o nastere normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si eu am emotii desi nu sunt la prima cezariana, diferenta este de locul in care am nascut(Romania) si de unde voi naste acum(Canada), asa ca e tot nou pt mine intr-un fel.N-am vazut nici o postare din Canada, asa ca poate scrie cineva sa ma lumineze si pe mine. Abia sapt viitoare merg la doctor din nou si voi cere amanunte...

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Ce preturi in Romania! nu vreau sa ma gandesc cat m-ar fi costat acolo urmarirea sarcinii, nasterea prin cezariana, spitalizarea, spaga... Aici nu m-a costat absolut nimic si am stat o saptamana in spital (cu 3 mese bune pe zi, totul oferit de spital pt bebe -pampers, hainute, paturi, tampoane pt mine, etc.).
Povestea nasterii o puteti citi la:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72523&whichpage=9
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74511


KIM & printesa ALICIA
photos

Mergi la inceput