Clubul moldovencelor de peste Prut (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Nati, ce faci????? Imi mai arati un site de culinarie???!!! Vrei sa nu ma mai ridic de la calc????? Da, reteta e aceea, doar ca unde l-am vazut eu (pe www.good-cook.ru/forum, parca) era mai frumos si mai aproape de adevat
Am fost afara, o tzocait in continuare, semn ca vrea mincare, cu toate ca flaminda nu a iesit, va asigur, tata ne-o zis sa facem poze, bateriile erau descarcate, asa ca nici nu am vazut ce a iesit, era asa multa zapada, ca era greu sa mergi si se tot cerea in brate, o suflat vintul mai tare si s-a scuturat zapada peste noi - tipete, mi-am pus in cap o palarie noua, pe care mi-a tricotat-o o prietena, si i-a stirnit maare interes, mi-a tot smuls-o din cap cu mare drag. Cam asta ar fi rezulmatul plimbarii noastre scurte dar eficiente
Asa, am gasit linku la cealalta salata cu ciuperci http://www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=3299&st=90




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

'neata fetele
nu demult am ajuns si noi la serv... Cam vreo ora ne-a luat sa iesit cu masina pina la drumul central care e cam max 500m de casa... Deja eram disperata ca nu puteam nici sa scoatem masina mai departe nici s-o dam inapoi in ograda... cu toate ca sotul a curatit zapada de pe drum, dar deoarece dedesubt era gheata, rotile alunecau... noroc de niste vecini care ne-au mai ajutat si ne-au sugerat sa mergem pe niste stradute mai inguste si intortocheate (deoarece pe ele nu se aseaza asa multa zapada si e mai usor de iesit)... Drumurile prin oras nu sint curatite bine si majoritatea nici stropite, o groaza de accidente (bine ca nu grave)... Kiar nu reusesc astia sa curete strazile si mereu iarna ii ia prin surprindere? Io am zis ca urmatoarea masina care o vom lua va fi Jeep :) Am vazut cit noi ne chinuiam cu masina, un jeep s-a urcat destul de lejer pe dealushor... Dar am vazut pe cineva cu microbusul, cu BMW, care tot nus e putea urca .... E prima data cind ne-am impotmolit atit de tare... Am facut poze cu zapada multa... Sper diseara sa le pun in pc-ul de acasa si insfirsit sa le pot pune pe toate care le am in albumul de pe webshots... Aseara am ajuns f tirziu acasa si n-ammai avut chef nici de instalat masina de spalat. Doar sotul a unit DVD-ul la tv ca sa vedem daca lucreaza ok... Nici in bucatarie n-am mai intrat, direct la baie si in pat...
Lilia, pai daca toti ne bat la cap cu bb, si nasii si parintii, trebuie sa le demonstram ca deja ne gindim f serios la propunerea lor Ameliei sa nu mai fie suparacioasa...
Rodica, mda, eu am zis ca n-o sa mai cred o iota cind spui ca nu te pricepi la bucatarie! Total gresit, din pozele tale reiese ca kiar esti o mare mesterita! Scrie receta la prajiturile alea umplute nu stiu cu ce si la "poiana cu ciuperci" si confirma pls daca "pestele in balta" e receta care a dat-o Nati. Pe 14 martie va fi ziua de nastere a mamicai si am vrea sa experimentam alte recete, ca de astea de-ale noastre ne-am saturat... si sa uimim si invitatii... Eu deja i-am dus printate toate recetele care le scrieti voi aici si i-a placut cel mai mult cea cu pipote(a Nataliei), restul inca le analizeaza...
Lucia, ia nu mai fa te rog atita vinete, ca mie imi plac tare si n-am de udne sa le iau acum... De fapt am dar doar conserve, dar alea proaspete sint altceva... Eu maninc vara mai multa vinata decit ardei/rosii/castraveti... Cum se mai simte Laura? I-a mai trecut pofta de vorba?
Aliona, spor la bagaje!
Mama Nati, bine ai revenit printre noi! Iti doresc Sarcina cit mai usoara si bb sanatos! Sa vezi cum te molipsesc fetele aici cu bucate si vrei nu vrei le vei incerca! Pe mine deja m-au convertit
Doroti, surpriza de care vorbeai era intoarcerea Nataliei? Cum arata fructul ala de cactus si cum e la gust... Ca prima data aud de asa ceva!
Alina, felicitari p/u "coltishor"! Mai scrie despre lalele tale... Ca ale mele stau sub zapada iarasi... De fapt incepusera sa iasa si zambilele mele si acum iarasi sint in zapada...
Ratonii aia s-au linistit?
Alinka, frumoase imbinari stie Alex . Probabil cresa rulez . Nepotica de la verisoara de acolo venea cu o sumedenie de perle! Saracii parinti ramineau socati in fiece zi...
Fetelor, va multumesc mult p/u felicitari si urari de bine!
Mama, ce multishoare sintem! Si ce ma bucur, sintem deja 4 in Chisinau

o zi cit mai reusita

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

So, reteta e aia care a dat-o Nati, e cu , la toti le-a placute, mie asa-si-asa, in schimb mi-a placut mult aia cu ciuperci, doar ca am facut-o cu morcov fiert, parca nu-mi imaginam cu morcov crud. Trebuie neaparat facute cu o zi inainte, ca sa se imbibe(?, asa se scie, parca e ciudat) bine de tot.
Si la mine a fost ideea de a schimba, de a incerca ceva nou. Si cind am vazut reteta cu sprotele am ris tare mult, pe musafiri parca nu i-a amuzat asa mult, dar gustul le-a placut, iar ciupercile, ce sa va zic, vedeti si singuri, cred ca e printre unicele de care am ramas incintata
Eclerele au fost umplute cu fileu de batog (tot mai bine imi suna peceni treski) cu brinza Gingasie. Reteta de eclere e alta decit cea de la dejte, daca va intereseaza, ziceti!
Pozele de afara le incarc diseara, ca imi maninca traficul.
Fetelor, e tare frumos afara, ninge, ninge si ninge, dar si multe probleme, au transmis la radoi ca transportul public merge prost, despre auto vi-a povestit Cornelia. Si mai ales ca se va topi foarte curind...




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

Buna!

Unde era toata zapada asta in ajun de Craciun si Revelion?! Acum ca a venit primavara in calendar, sunt tentata sa ma imbrac mai lejer - dar nu se poate. Si aici, desi pe strazi e curatata, avem zapada cu apa din plin pe trotuare. Cred, combinatia dintre apa cu zapada e cea mai neplacuta si dificila de suportat.

Despre salate: arata apetisant aia cu ciuperci! si daca e la fel de buna... atunci poate o incercam si noi...

In alta ordine de idei, ieri am fost la teatru, la Dan Puric "Made in Romania". A fost extrordinar! Tot spectacolul daca au scos doua vorbe, in schimb au mimat si au dansat superb! Recomand la toate fetele din Bucuresti!

Doroti_5 - si eu vreau o mica modificare: sunt proaspat casatorita, deci poti sterge in definitiv orice descriere. Merci si grija mare la zapada!

Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Doroti, scuze, dar si io vreau o modificare. De fapt de mult vreau, dar tot uitam sa-i zic Nataliei...
Scrie doar asa:
lia_c (Cornelia)- 23.07.1980, Chisinau, USM, Info si L.Moderne - Chisinau
Ca era prea incarcat

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much.
William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Buna la fetitzele mele drage

Hai sa o iau pe rind ca tot nu ajung sa scriu numai va citesc.
Lucian e un zbintuit si nu imi da voie sa am un minut liber. Se baga peste tot. Cred ca in curind voi avea nevoie sa-mi colorez parul ca a inceput sa si insureasca de atita adrenalina in fiecare zi. Nu-i o zi sa nu sa se loveasca la cap si destul de tare.
Ziua luiLucian am facut-o cu niste prieteni de aici, care si aceea au un bb cu o luna mai mic ca Lucian. Am avut o veselie in casa. Practic nu puteam sta la masa, fiindca trebuia sa avem grija sa nu sa se certe de la jucarii, baloane etc.
Am facut o salata noua care mi-a placut foarte mult. Nu-i stiu denumirea dar se face in felul urmator: piept de pui cubulete, cascaval ras, masline taiate marunt, ananas cubulete si maionez.
Lilia slava Domnului ca a iesit operatia bine si te astept cit de curind sa ne spui ca Amelia alearga. Sper din tot sufletul ca o vei vedea curind de tot alergind prin casa. Lucian la fel nu maninca nimica toata ziua, numai pesmetz si poate vreo 3 lingurite bagate cu deasila de supica. Nu bea nimica. Insa ce ma linisteste ca maninca sin si ii mai dau si vitamine.
Lucia felicitari pentru dintisor. Vad ca vreti sa fiti fete mari foarte repejor. La mai multi si fara durere.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Trin felicitarile mele cu casatoria. Casa de piatra, fericire si dragoste. Asteptam poze cu miresuica. Ziceai ca ne-ai vazut pe la facultate, poate pui ceva poze cu tine ca sa te vad si eu poate intradevar ne cunoastem.
Cornelia sa stapinesti cu bine masina de spalat si tehnica DVD. Fructele de cactusi se vind si aici, inca nu le-am gustat insa vad ca unii le prefera. Nu stiu unde s-a discutat despre cactusi ca nu prea am vazut din discutia de pe forum.
Vad ca aveti o iarna frumoasa cu zapada multa, nici nu pot sa-i zic ca e o primavara cu splendoarea si frumusetea iernii.


Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Alincav ce hazliu vorbesc copilasii. Astept si eu cu nerabdare ziua in care sa mai sfatuim eu cu Lucian. Cred ca nu iti e urit cind stai cu el acasa, ai si cu cine sa te contrezi, vezi nu faceti chiar dezbateri. Inca nu ti-a povestit de vreo noua dragoste ?
Mamanati sarcina usoara si un bb sanatos. Intra mai des pe aicea si spune-ne cum te mai simti si ce mai face bb. Pune si niste pozici cu burtica.
Rodica arata foarte bine masa. Si ornarea salatei e mishto. Spune te rog receta la choux-urile.
Doroti felicitari pentru capitol nou, insa in capitolul trecut ai scris ca deschizi "Capitalul" . Tare am mai ris...
Cred si eu ca e mai bine fara emoticoane si numarul saptaminilor.


Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Hai ca pina nu umplu pagina nu ma las , mai ales ca am foarte mult de recuperat .
Davina felicitari pentru caninul Deannei. Ce chinuri si cu ratonii astea. Noi aici ne luptam cu veveritele ca ele sunt cam obraznice si intra in casa pe geam (dar mai mult vara). Mi-a placut cum arata tortul Napoleon. Vad ca nu te lasi de praji. Dar cum reusesti sa mai pastezi si silueta? Poate imi spui si mie?
Natalia cum merge serviciul? Ai multe acte?
Arata foarte bine tortul cu fructe. Mie imi plac foarte mult prunele uscate asa ca poate incerc, dar mai tirziu. Ce mai face Vladut?

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mindria n-are loc in doi ca ea e prima care naste un razboi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

despre cactusi mi-a scris Doroti intr-un mesaj PM. de fapt eu o intrebasem despre fructele citrice din Chisinau... Si atunci eram cam ocupata si n-am intrebat, acum insa mi-am adus aminte... Nu e nimic top secret.
Apropo, unde e Doroti, azi n-am vazut mesajele ei... E totul ok?
Rodica, mamica mi-a zis nu demult ca la Green Hills sint reduceri la diferite chestii p/u bucatarie... Eu cred ca acus alerg acolo...

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput