Bebelusi de iulie-august 2005 (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Valcamp, diagnosticul de astm nu se pune asa usor, si nu prea se pune la copii sub un an. Sunt niste discutii destul de recente in lumea medicala pe aceasta tema. Diana tu ai facut ped? Ce v-au spus? Eu stiu ca pana la un an nici nu se vorbeste de astm ci de bronsiolita.
N


http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Credeam ca iar face forumul fite, dar se pare ca intradevar n-a mai scris nimeni.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Am o maaaaare problema cu Tudor. Nu mai vrea sa manance piureul de legume. Ma gandesc ca nu-i mai place gustul, mereu acelasi lucru.
Ce ma sfatuiti sa-i mai dau? Cu ce sa mai diversific? Supa lui e facuta cu cartof, morcov, dovlecel, rosie si carnita. Cum sa mai diversific? Sa-i dau spanac, conopida? Mai dati-mi sugestii, please!
Multumesc!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Ce liniste e pe aici!!!!!! Chair asa toata lumea e plecata? Pai unde ca e asa urat afara! Sau va trage la somn? Ati pasat copilasii la soti si va odihniti? Pai in cazul asta odihna placuta!

Andre_ea- Mie dr mia zis supa sa ramana supa (ma rog piureul acela) si sa nu o schimb cu altceva, ca tb sa se obisnuiasca sa pape ciorbita, supa si la asta nu prea ai cu ce sa-i schimbi gustul si tb sa pape zilnic. Eu ii mai un in ea albitura, praz sau ceapa, care ii mai schimba gustul (prazul se paseaza si el, ceapa nu), ardei, pe care doar il fierb nu il si pasez ca e mai amarui si telina- face piureul mai dulce, dar e adevarat ca eu trisez putin si ii pun si niste lapte praf. Si pe langa astea ii pun odata la 2 zile si branza iar zilnic ii pun si o lingurita de cereale (eu nu ii dau masa doar de cereale cu lapte ca e grasan) si cam atat. Si ii pun un praf de sare si o lingura sau 2 de ulei de masline. Conopida, fasolea, spanacul si restul mi-a zis daca vreau sa-i dau sa le alternez la penultima masa dar nu am prea avut succes cu ele asa ca papam o zi mamaliga cu lapte si branza si o zi orez cu lapte. Pofta buna si speram sa pape mai bine. Oricum sa stii ca au si ei zile mai bune si mai rele si Mario care papa 280-300 ml de piure acum in zilele bune papa 200 dar fara probl si eu nu-l mai oblig sa pape dupa ce nu mai deschide gurita! Speram sa auzim ca papti bine si ca va place.

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Dede- multumim pt informatii, eu ma ingrijorasem putin. Eu deduc de aici ca daca papam de ceva timp (2 luni si jum) branzica de vaci facut din lapte de la mag si nu avem nimic, kk facem beton din pacate, nu am motive sa ma ingrijorez, nu? Pot sa-i dau in continuare asa? Ca daca tb sa-i fac si br de vaci din formula dau faliment la cat mai costa laptele asta! Multumim mult pt detaliile tale de fiecare data! Pupici!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonaci79 spune:

Hai ca daca tot e asa de liniste pe aici urez si eu de acum multe luni cu sanatate si fericire bbilor nascuti pe 27!

La multe luni pt:

ANDREI (Ioana)
AIDAN ALEXANDER (blackpanterro)
MEDEEA (Dede)
IRIS (Delia)


Sa fie fericiti, sanatosi si norocosi!

Simona mamica lui Mario 22.07.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonaci79/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

Valcamp, diagnosticul de astm nu se pune asa usor, si nu prea se pune la copii sub un an. Sunt niste discutii destul de recente in lumea medicala pe aceasta tema- delia grozav- Referitot la ac subiect Delia daca poti sa-mi dai amnunte despre BRONSITA ASTMATICA . Ac este diagnosticul lui David si as vrea sa stiu mai multe cind poti desigur.Daca poti sa-misugerezi o adresa a unui site cu stiri medicale la casuta mea postala ar fi super.De asemenea si la Diana Mirela apelez poate stie detalii si celelalte mamici care poate au rude cu astfel de boala.Si apropo Diana pe mine sfaturile date de tine nu ma deranjeaza, dimpotriva, asa ca vorba jokerului 'da-i inainte!'
Simonaci intradevar astmul se mosteneste mi-a spus dr acum. A avut taicasu astfel de probleme si asta e...
Hristina, Simona sa ne tineti pumnii caci in seara asta am sa incerc faza cu ceaiul. Nopate de obicei se trezeste dupa suzeta caci il maninca gingia si rontaie la suzeta in disperare. La 4 dimineata i se face foame si atunci va fi momentul ceaiului. Am sa va tin la curent. am vorbit cu mamaie si va dormi cu ea de acum se pare ca acapitulat cind m-a vazut ca nu mai puteam. Azi am dormit toata ziua si acum sunt tot obosita. Am lucrat si simabata pina la ora 16 iar de maine incep iar. Nu mai vreau la servici

Poze cu noi la http://photos.yahoo.com/valy_david2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Am o maaaaare problema cu Tudor. Nu mai vrea sa manance piureul de legume. Ma gandesc ca nu-i mai place gustul, mereu acelasi lucru.
Ce ma sfatuiti sa-i mai dau? Cu ce sa mai diversific? Supa lui e facuta cu cartof, morcov, dovlecel, rosie si carnita. Cum sa mai diversific? Sa-i dau spanac, conopida? Mai dati-mi sugestii, please!
Multumesc!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE



Eu i-am mai dat Oanei in afara de cele pe care le-ai scris tu si alte legume:fasole pastai,tartacuta(borcanel),dovleac(borcan Hipp),mazare,ardei gras,praz,pastarnac,ceapa,conopida,avocado crud si pasat,cartof dulce,swede(trebuie sa ma gandesc ce leguma e in romana)Spanac nu vreau sa ii dau inca si nici porumb(se digera mai greu).
Mie azi mi-a mancat fata 140gr de dovleac cu orez(Hipp) si pui,plus 30 ml de lapte formula cu lingurita de oameni mari ca sa lipaie repede.Plus ca a papat san inainte de pranz
Si seara a papat 130ml de cereale cu lapte si 40ml formula tot cu lingurita mareSa n-o deochi
Dar la mesele astea 2 am pus-o in scaunul de masina.Sa aiba vreo legatura?Oricum maine dim tot in el o pun sa vad daca papa la fel de bine.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ur(l)atorul de serviciu(fostul) in actiune:
La cat mai multe lunishoare si apoi ani sarbatoritilor zilei:

  • Andrei (corbioana)
  • Aidan Alexander (blackpanterro)
  • Medeea (delia grozav)
  • Iris (Delia)


Sa va traiasca si sa fiti sanatosi cu totii !




de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

anis-mersi,atunci m-am hodinit cu fata fara sa vad mes tau.Gand la gand.
Dede-mersic de info.Mai citesc si eu cand am timp dar nu sunt de specialitate ca voi si de aia spun ca eu vreau info daca aveti timp de scris
-vad ca ti-a placut sugestia mea ca titlu pt muncitoare.Sau nu imi zice ca anis iar a fost pe unda cu mine la telepatie
Simona-a fost mai rau cu protestantii, .Deci au baut si au aruncat cu pietre si cocktailuri molotov in politisti.Au aruncat si cu bucati de mozaic de pe strada ca pavau centrul sa fie frumos si erau stive nelipite.Plus ca a mai smuls din cele lipite,vandalii Au spart magazine si au furat din ele,au fost ranite 14 pers,au dat foc la masini.S-au fugarit cu politisti prin oras,au intrat intru-un centru comercial(in care aveam de gand sa merg daca ieseam afara) si au amenintat ca pun bomba au evacut centrul politistii.Circ curat,tampiti
Va las si eu,ma retrag.
Noapte buna si


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput