Cum sa-mi tratez anexita care apare mereu??

Cum sa-mi tratez anexita care apare mereu?? | Autor: anis

Link direct la acest mesaj

Buna
Revin cu o alta problema.Eu am o sensibilite mai mare, si am tot facut tratamente pentru anexite , acum vreo 4 ani am avut si un chist pe ovar de vreo 8 cm...s-a retras , dar am ramas sensibila racesc foarte usor .Si fiindca imi doresc FFFFFFFFF mult un as vrea sa aflu cum sa ma pot trata in asa fel incat sa nu mai am probleme si sa pot concepe un copil.(am tinut tratamentul cu ovule si Prendisol ..regim fara sare).
Eu am 26 de ani si nu am ramas niciodata insarcinata, mi-am inceput viata sexuala la aproape 18 ani , nu am luat pilule (fiindu-mi contraindicate) doar locale.Nu vi se pare ciudat? Ce sa fac ? Ce trebuie sa fac din punct de vedere medical ca sa vad daca pot avea copii??(ovulatie am)


Pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:

Primul lucru si cel mai important ese sa mergi la un doctor. Acolo dupa diferite investigatii vei afla raspunsul la intrebarile tale.
Eu am 25 ani si dupa aproape 2 ani de incercari nu am reusit sa am un bb, in schimb mii de intrebari care inepeau cu de ce ? au incoltit in mintea mea. Apoi am fost la medic. Mi-am facut o groaza de analize, am primit tratament si urmeaza o noua serie de analize. Acum sunt mult mai linistita si stiu ca in curand va veni bb si la mine.

Curaj, toate la timpul lor. Simona_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Si eu iti spun la fel: mergi neaparat la un doctor. Si incearca sa gasesti unul bun.
Eu am mers 5 ani de zile la un dr care atat imi spunea: ai anexita. Si de fapt diagnosticul a fost (dupa ce am schimbat medicul) sterilitate primara.
Nu trebuie sa te stresezi acum, ca nu e neaparat si cazul tau, dar du-te la un dr bun si fa-ti toate analizele.
Si eu vreau acum un bb si se pare ca nu pot inca si oricum nu fara stimulare ovariana...

Succes mult si sa ne tii la curent.
Te pup
Cris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Draga Trinity
Eu sunt acum in cautarea unui doctor bun......imi recomazi pe cineva?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Din cartea Mariei Treben- "Boli specifice femeilor" :

Inflamatii ale ovarelor si ale trompelor/ anexita

Cretisoara- se pune o lingurita plina-plina de cretisoara intr-o cana cu apa clocotita,se lasa sa traga o jumatate de minut si se strecoara.Se beau,inghititura cu inghititura,doua pana la patru cesti de ceai pe zi.

Baie de sezut cu coada-soricelului
- chiar si o singura baie poate calma durerile in cazul unei inflamatii ovariene,aceasta retragandu-se treptat.Se recomanda bai de sezut de 3 ori /sapt. sau zilnic,in functie de felul in care sunt suportate.
Se pun la inmuiat 100 g coada-soricelului-intr-o galeata cu 5 l de apa rece- si se lasa 12 ore.Apoi a 2-a zi,amestecul se incalzeste,se strecoara si se toarna in baie.Cada trebuie sa contina atata apa cat sa acopere rinichii persoanei suferinde.Durata baii este de 20 min. Fara a ne sterge cu prosopul,vom imbraca un halat gros de baie si vom sta in pat inca o ora,ca sa transpiram zdravan.

Compresa cu coada-calului
-la dureri puternice se recomanda o compresa cu coada calului.Intr-o sita suspendata deasupra unei oale cu aoa care fierbe se pun doua maini pline de coada-calului.Abururl fierbinte incalzeste plantele,le inmoaie,le scoate sucul,facand un fel de "decoct sec".Acestea se rastoarna pe o panza curata de in si se aplica pe locul dureros.Compresa se fixeaza cu o fasa incalzita.Pacienta trebuie sa stea intinsa in pat si sa tina compresa pana se raceste.

Amestec de ceaiuri
-se bea zilnic un ceai preparat astfel: se amesteca bine 300 g galbenele cu 300 g coada-soricelului.Se opareste o lingurita cu varf din amestec cu o cana de apa clocotita,se lasa sa stea jumatate de minut si se strecoara.Ceaiul se bea inghititura cu inghititura.

Mic bitter suedez
-impreuna cu ceaiul de mai sus se iau 3 lingurite de mic bitter suedez,se dilueaza fiecare lingura in cana de ceai si se bea,cate jumatate de ceasca,inainte si dupa fiecare masa.

Compresa cu mic bitter suedez
-Se recomanda in dureri deosebit de acute.Pielea din zona dureroasa se unge cu un strat gros de alifie de galbenele,pt ca alcoolul sa nu o usuce.Se stropeste o bucata de vata de marime potrivita cu bitter si se asaza pe zona dureroasa.Pt pastrarea caldurii se pune deasupra inca un strat de vata uscata,apoi o folie de plastic pt protejarea imbaracamintii.Compresa se fixeaza cu o panza groasa.Se lasa sa actioneze timp de 4 ore.


Sper sa-ti foloseasca! Mie una,ceaiul de coada-soricelului pe care-l beau zilnic imi face bine in simptomele pre-menstruale (si nu numai).

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

trat.pt.anexita:




- Boli venerice (gonoree, sifilis, chlamidya etc.), anexita, metroanexita. Inca din Antichitate se stia ca cei care consuma branca ursului, atat barbatii cat si femeile, sunt feriti de bolile organelor genitale. La agresivitatea germenilor infectiosi care exista astazi nu va sfatuim insa sa va bazati exclusiv pe puterea acestei plante, ci sa urmati strict indicatiile medicului in ceea ce priveste profilaxia si tratamentul acestor boli. Pe de alta parte, branca ursului poate fi un ajutor extraordinar la tratamentul clasic al acestor boli, deoarece mareste imunitatea locala si intensifica foarte mult circulatia in zona genitala. Tratamentul medicamentos in anexita, de exemplu, este facut in perioada ciclului menstrual, atunci cand circulatia sanguina, care de obicei este deficitara, este mult amplificata in aceasta zona. Folosirea acestei plante sub forma de tinctura rezolva aceasta problema si da o eficienta deosebita tratamentului, fie el naturist sau alopat. Se ia o lingurita de tinctura de trei ori pe zi, cu apa. Tratamentul cu branca ursului se face minimum o luna, iar pentru afectiunile cronice - minimum trei luni.
In caz de hipotensiune, aceasta planta va fi administrata impreuna cu maghiranul (Majorana hortensis), care are rol compensator pentru aceasta deficienta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

Draga Anis,

Am avut si eu probleme cu ovarul drept pe care imi apareau din cand in cand mici chisturele, medicul mi-a prescris anticonceptionale , dupa ce am luat aveam luni cand chisturile dispareau si luni cand reapareau.Am consultat si un med. care practica med. naturista si care mi-a prescris tratamentul pe care la scris si Piatra Lunii cu ceaiuri, dupa care m-am simtit tare bine.Din pacate in acea perioada aveam un program tare incarcat si nu am tinut trat. 3 luni cum mi-a spus medicul .Eu iti recomand sa faci acest tratament , rau nu poate sa iti faca.
Multa sanatate si sa ne spui si noua daca a functionat.
Cristinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci frumos fetelor PIATRA LUNII (apropo frumos nick ) si Cristinel...am sa incerc
Deocamdata am inceput de 2 zile (si fiind in perioada ciclului) sa i-au tictura de branca ursului si separat ceai de maghiran.Azi am simtit dureri suportabile la ambele ovare....am zis asta , ca de regula la ciclu nu am dureri , decat fffff rar, eventuala cand sunt racita.Sa fi inceput sa lucreze tinctura deja???

PS:merci liviuta

pupici

Mergi la inceput