cainii din casa si viermii intestinali

cainii din casa si viermii intestinali | Autor: amaelena

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 2 ani se joaca cu cainii de apartament ai bunicilor. Poate lua viermi in felul asta, mai ales ca nu prea merg cateii la veterinar?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Parerea mea este ca poate sa ia mai multe boli de la caini daca nu sunt vaccinati,chiar daca stau doar in apartament.Eu am o pisica care este permanent in preajma copiiilor dar este vaccinata,deparazitata si pana acum,n-am avut probleme.Ar fi bine totusi,daca ai reusi sa convingi bunicii(chiar daca e mai greu,poate)sa-i deparaziteze si vaccineze.E mai sigur pentru micuta ta,eu asa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Daca e deparazitat frecvent, adica sa nu aiba viermi, nu cred sa poata da copiilor. Daca nu e deparazitat atunci poate da diferite boli, nu stiu daca si viermi intestinali.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

poate da nenumarate boli, nu numai viermi, si unele chiar grave - toxoplasmoza si chistul hidatic



" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Amaelena este foarte educativ pentru un copil sa fie crescut cu animale, sa invete sa le iubeasca, sa aiba grija de ele. Intr-adevar poate avea surprize neplacute in cazul in care cainii nu sunt controlati de un veterinar. Solutia este foarte simpla : daca bunicii nu pot sau nu-si permit, ia tu cainii si du-i la veterinar o data pe an ca sa-i deparaziteze si vaccineze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by nematics

poate da nenumarate boli, nu numai viermi, si unele chiar grave - toxoplasmoza si chistul hidatic


chistul hidatic este o afectiune foarte grava si DA se ia de la caini care nu au fost deparazitati. din pacate deparazitarea doar reduce riscul transmiterii pentru ca, daca se face asa cum scrie la carte, o data la 3 luni, tot ramane o fereastra de 1-2 saptamani cand cainii pot transmite boala. cel mai bine, deparazitare la 3 luni si sub nici o forma sa nu dati organe crude la caini (asta este felul in care ei se contamineaza).

toxoplasmoza nu are nimic de-a face cu cainii ci cu pisicile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by anairda36
...ia tu cainii si du-i la veterinar o data pe an ca sa-i deparaziteze si vaccineze.


daca deparazitezi cainii o data pe an nu ai facut mare lucru, e asa...o frectie la un picior de lemn. deparazitarea trebuie facuta o data la 3 luni si cel mai important trebuie evitata re-contaminarea cainilor. cele mai mari si mai comune probleme sunt date de ascaridioza si hidatidoza, prima se transmite prin consum de carne cruda, a 2-a prin consum de organe crude, sfatul meu: tot ce mananca cainii de casa trebuie sa fie bine gatit ca sa puteti tine sub control re-contaminarea lor, iar deparazitarea la 3 luni mai ales daca sunt in jurul copiilor. vaccinarile sunt in special pentru binele animalului, in afara de cel anti-rabic, restul nu prea se adreseaza bolilor care pot fi transmise oamenilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu nu mi-as lasa copilul sa se joace si sa stea nas in nas cu un animal...adica da,de acord sa se opreasca un pic sa il mangaie ,sa se uite la animal,insa sa stea sa se joace cu el in nici un caz,mai ales in spatiu inchis,cum e un apartament.Nu poate lua numai viermi ci si alte boli oricat de vaccinat ar fi animalul.
toxoplasmoza are de-a face cu pisicile ,asta stiam eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Oz,

ai dreptate cu toxoplasma ... (aici nu-mi amintesc) - se ia de la pisici, dar este si toxocara canis, care se ia de la ciini..

"Forma cea mai frecventa a larvei migrans viscerale este toxocaroza(infectia cu toxocara canis) produsa de larvele ascaridului canin Toxocara canis si, mai rar, de larvele ascaridului felin Toxocara cati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by nematics
ai dreptate cu toxoplasma ... (aici nu-mi amintesc) - se ia de la pisici, dar este si toxocara canis, care se ia de la ciini..


toxoplasma gondi este un parazit microscopic al carei gazda definitiva este pisica (si alte feline salbatice) si nu are absolut nici o legatura cu toxocara canis care este un ascarid, adica un vierme rotund (gen rama )si care paraziteaza cainele si nici cu toxocara cati care este ascaridul care paraziteaza pisica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Mie, taica-meu, care e medic veterinar, mi-a spus ca riscul de infestare e mult mai mare la un copil care se joaca in parcul public, decit la unul care se joaca cu un ciine de apartament...Explicatia pare sanatoasa: cel de apartament maninca in principiu controlat (adica nu mortaciuni, fecale, ficat),in plus, isi face nevoile afara (ca asa se transmit, prin fecale), pe cind un ciine vagabond plin deja de viermi (cine-i deparaziteaza vreodata?)lasa oua de paraziti prin toata iarba parcului...Itinerariu e simplu: fecale, minge, gura.

Sfatul meu e sa lasi copilul in pace, animalele de companie fac mai mult bine decit rau (sunt si exceptii, e clar). Cintareste-i tu, ia de la farmacie 4 pastilute de deparazitare, da-le in 2 reprize si tine-o tot asa o data la 3, 4 luni (parca)
Toxoplasmoza se ia din fecalele picicii...si din carne cruda, dar boala de regula trece neobservata (e grava doar pt gravide). Dar va zic din experienta ca nu se ia asa de usor, eu am avut pisici o viata si nu numai ale mele, tot felul de tomberoniste aduse pe furis in casa si cind am fost gravida si mi-am facut analizele..surpriza: nu eram imuna la toxoplasmoza!
Gabi

Mergi la inceput