cainii din casa si viermii intestinali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miag spune:

noi avem caine in casa. este vaccinat, deparazitat si BB Roland se joaca cu ea (e catzelusa). nu am avut probleme si sper sa nu avem nici pe viitor.

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de amaelena

Fetita mea de 2 ani se joaca cu cainii de apartament ai bunicilor. Poate lua viermi in felul asta, mai ales ca nu prea merg cateii la veterinar?



Daca nu sunt deparazitati si au paraziti interni....da.

Pt. deparazitarea interna nu e nevoie sa-i duci la veterinar, poti lua de la farm. vet. Cestal Plus, e pt. catei(cel pt. pisici se numeste Cestal cat). O tableta este pt. 10 kg, vezi cate kg are un catel si-i dai in f-tie de greutate. Elimina "intrusii" dupa 2 ore. Pt. prima deparazitare e bine sa faci repetarea la 2 saptamani ca sa moara si cei care sunt in stadiul de ou acum. Apoi faci deparazitarile int. la 4 luni, daca o faci mai devreme nu e sanatos pt. ficatul lor. Alimentatia este importanta si ea si nu numai.....

Deparazitarea interna: o poti face tot acasa, cu Frontline.

Pt. alte probleme e bine sa mergi la veterniar. E bine sa-i duci preventiv daca spui ca nu prea sunt dusi. Un consult nu e mult: in jur de 100.000(sau mai putin) depinde de cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Ana_Alx super metoda de a-ti creste copilul salbatic si eventual cu frica de animale ... in fine probabil ca cei care nu au avut niciodata un caine sau o pisica sau care nu iubesc animalele nici nu inteleg ce inseamna asta si la fel isi cresc si copii din pacate.
Oz e adevarat ca cea mai eficienta metoda de deparazitare este la 3 luni, dar daca sunt caini de apartament si care nu mananca nimic crud, nu este necesara atat de des. Eu am un catel de 12 ani si unul de 7 ani si nu-i deparazitez asa de des doar daca mi se pare mie ceva suspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

anairda36! calmeaza-te! nu am nevoie de critici de la tine iar de sfaturi nici atat...raspunsul meu era pentru amaelena,si era o parere referitoare la cum as face eu,insa vad ca unii ca tine nu se pot abtine de la comentarii offtopic...

Mergi la inceput